تاریخ : چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰
2

مشاوره قبل از ازدواج؛ راهکاری برای کاهش آمار طلاق میان زوجین

  • کد خبر : 278223
  • 24 بهمن 1396 - 7:59
مشاوره قبل از ازدواج؛ راهکاری برای کاهش آمار طلاق میان زوجین

مدیر حوزه علمیه خواهران الزهراء (س) ارومیه، مراجعه زوجین به مشاورهای مجرب پیش از ازدواج را از جمله راهکارهای کاهش آمار طلاق در جامعه عنوان کرد.

به گزارش اروم‌نیوز، بر اساس آخرین آمار ارائه شده توسط مدیرکل ثبت احوال آذربایجان غربی، طلاق رشد فزاینده ای نسبت به قبل داشته است.

به طوری که در ازدواج از ابتدای سال جاری تا پایان دی ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل ازدواج با 12 درصد کاهش به 24 هزار و 453 مورد رسیده و طلاق با 2 درصد افزایش به 5 هزار و 452 مورد رسیده است.

میانگین سنی ازدواج در استان برای مردان 28 سال و برای زنان 24 سال و میانگین طلاق مردان 35.5 سال و زنان 30.5 سال است.

به منظور بررسی دلایل افزایش طلاق و راهکارهای کاهش آمار این مبغوض ترین حلال خداوند گفت و گویی با «راضیه پورحیدر» مدیر حوزه علمیه الزهرا(س) ارومیه انجام دادیم که شرح آن در پی می آید:

* به نظر شما دلایل افزایش طلاق طی سالهای اخیر در جامعه اسلامی چیست؟

عوامل متعددی باعث افزایش طلاق در جامعه می شود، از جمله عدم تعهد اخلاقی زوجین نسبت به یکدیگر، عدم امنیت شغلی و اجتماعی، حاکمیت هیجان و احساس به جای عقلانیت در تصمیم گیری ها، مهریه های بالا، اختلافات روانی و شخصیتی زوجین، تفاوت های شخصیتی و فرهنگی، عدم مسئولیت پذیری زوجین و مهم تر از همه عدم پایبندی به آموزه های دینی؛ فقدان مهارت های عاطفی و ارتباطی، ازدواج مجدد، اعتیاد، شبکه های اجتماعی و فضای مجازی، فاصله گرفتن از فرهنگ اسلامی و ایرانی و شتاب گرفتن به سمت فرهنگ وارداتی، فراموش کردن جایگاه والدین و عدم استفاده از تجارب و نظرات آنان، توجه به تجملات و مادیات و دوری از معنویت و اخلاق دینی و نیز حجب و حیای افراطی و عدم تحقیق تنها بخشی از دلایل افزایش طلاق در جامعه امروزی است.

* نقش مشاوره پیش از اقدام به طلاق در کاهش آمار طلاق چقدر است؟

جهت تصمیمی واقع بینانه و به دور از هیجانات و احساسات نیاز به مشاوره قبل از ازدواج لازم و ضروری است. از آنجایی که ازدواج امر مهم زندگی هر انسانی است و باید بر اساس معیارهای حقیقی صورت گیرد کشف خصوصیاتی چون صداقت، سلامت، مسئولیت پذیری، تعهد متقابل و … از جمله وظایف متخصصین است؛ بنابراین مراجعه به مشاوران قبل از ازدواج درصد اعتماد زوجین را نسبت به یکدیگر بالا می برد.

در مواردی که زوجین مطالبی را که دانستن آن حق طرفین است کتمان می کنند مشاوران دینی و مجرب که مشاوره های آنان بر اساس معیارهای اصولی است، می توانند تشخیص دهند که آیا زوجین به درد هم می خورند یا خیر؟ گاهی برخی بیماری های روانی، اختلالات شخصیتی و … ففط به دست مشاوران قابل کشف است.

* دلایل کمرنگ شدن حضور ریش سفیدان و بزرگان در حل اختلافات زوجین چه چیزی است؟

در اختلافات معمولا طرفین از مدیریت بحران پیش آمده عاجز می شوند؛ در این شرایط پناه بردن به قرآن کریم و دریافت پیام وحیانی مشکل گشا خواهد بود.

قرآن کریم می فرماید: و ان خفتم شقاق بینهما فابعثوا حکماً من اهله و حکماً من اهلها، به خصوص در گام های اول تزلزل خانواده.

وقتی بگومگوهای تند و پرخاشگرایانه پایه های آرامش را سست می کند و آتش معرکه اختلاف را بیشتر و شعله ورتر می کند؛ بهترین تصمیم تشکیل محاکم خانوادگی است تا هم اسرار درونی زوجین حفظ شود و هم امورات آنان هرچه سریعتر اصلاح گردد.

لازم به ذکر است جابجایی ارزش ها ، دوری از شیوه و سبک زندگی دینی، سست شدن پایه های اعتقادی از جمله مسائلی است که حضور ریش سفیدان را کمرنگ می کند.

* راهکارهای افزایش مودت و تفاهم میان زوجین چیست؟

در حال حاضر به دلیل وجود شبکه های اجتماعی و فضای مجازی و مشغول بودن زوجین با موبایل و تبلت و … فرصت کافی برای ارتباط کلامی و عاطفی ندارند.

خود این مسائل اسباب سوء ظن، سوء تفاهم، تحقیر و سرزنش و حتی سرکوب شخصیت را فراهم کرده و صدق، صفا، همدلی و صفا و محبت و صمیمیت را از بین می برد.

توجه به تکلیف و وظایف زناشویی اقتضا می کند که اسباب و لوازم مزاحمت در ارتباط صمیمانه زوجین کنار زده شده و دغدغه آنها حفظ زندگی و قوام و دوام آن باشد و این چیزی است که باید دغدغه زن و شوهر باشد.

مطالعه آن چه که شرعاً به عنوان زن یا شوهر عهده دار مسئولیت هستندضرورت دارد.

ترویج دین داری، درک متقابل، اخلاق نیکو و رعایت حقوق یکدیگر نیز احترام متقابل را افزون تر کرده و باعث مودت و تفاهم بیشتر می شود.

* نقش علما و روحانیون دینی در کاهش اختلافات زوجین و حل مشکلات آن ها را چگونه ارزیابی می کنید؟

روحانیون پدران معنوی جامعه هستند که با عامه مردم در ارتباطند. وجود علما و روحانیون دلسوز، متعهد، دغدغه مند و با تجربه در اجتماع جهت رایزنی برای رفع اختلافات خانواده ها اسباب خیر و برکت است زیرا به جهت مواعظ علما و حرف شنوی مردم از آنان در اوایل بروز مشکلات خانوادگی به دلیل نفوذ کلام آنان رفع اختلاف می شود.

ثانیا باری از روی دوش محاکم قضایی برداشته می شود و هزینه مالی برای زوجین نداشته و باعث از دست رفتن عمر و دارایی نمی شود.

دیگر اینکه اسرار طرفین مخفوظ می ماند، چرا که عموما روحانیت محرم و محل سر و سنگ صبور هستند.

حال آنکه روحانیت نیز برای انجام چنین تکلیف بزرگ و اداء چنین مسئولیت بزرگی باید از اصول و فنون مشاوره و ارائه راهکارها در رفع مشاجرات اطلاع کافی داشته باشد.

* گفت و گو و تنظیم: فاطمه جعفرنژاد

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=278223

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.