تاریخ : یکشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۴۰۰
5

طلاق؛ مبغوض ترین حلال خدا

  • کد خبر : 277158
  • 07 بهمن 1396 - 9:48
طلاق؛ مبغوض ترین حلال خدا

نارضایتی های زوجین از زندگی زناشویی در سالهای اخیر که با پیشرفت تکنولوژی چندان بی ارتباط هم نیست، موجب رشد آمار فزاینده ی طلاق در جامعه اسلامی ما شده و در روستاهای دور نیز آمار آن اعداد و ارقام بالایی را نشان می دهد.

به گزارش اروم نیوز، نارضایتی های زوجین از زندگی زناشویی در سا لهای اخیر که با پیشرفت تکنولوژی چندان بی ارتباط هم نیست، موجب رشد آمار فزاینده ی طلاق در جامعه اسلامی ما شده و در روستاهای دور نیز آمار آن اعداد و ارقام بالایی را نشان می دهد.

امروزه وقتی در جمع های دوستانه و خانوادگی خبر از احوال یکدیگر می گیریم عمدتا اخباری از جدایی زوجین جوان و یا حتی پا به سن گذاشته فامیل و آشنا را از این گونه محافل می شنویم که جای بسی تامل دارد.

خانواده های ایرانی که روزگاری حتی از به زبان آوردن کلمه «طلاق» در خانواده خود کراهت داشتند و ترس از اینکه مبادا از زبان اعضای خانواده چنین کلامی بیرون آید، اکنون به سادگی  و راحتی با دلایل و ادله محکمه پسند و گاه غیرمحکمه پسند اظهار به پشیمانی از ادامه زندگی با همسر خود می کنند.

همان جوانانی که روزگاری نه چندان دور با کلی عشق و امید و حتی تشریفات فراوان دل در گروی مهر هم داشته و امروز قدم در راه دادگاه های خانواده و محضر طلاق می گذارند.

* جشن طلاق!!

برخی نیز تشریفات را در طلاق خود نیز راه داده و با برپایی مراسم های جشن طلاق و حتی سفارش کیک های چندطبقه خبر جدایی خود از همسر را به دوستان و فامیل می دهند تا دیگر درگیر پاسخ به چراهای افراد نباشند.

آسیب هایی که طلاق برای زوجین دارد نه تنها زن و شوهر بلکه بسیاری از افراد خانواده و حتی جامعه را به خود درگیر می کند، اما بیشترین آسیب ها را معمولا زنان در این میان متحمل می شوند که نیاز به وضع و اجرای قوانینی برای ترمیم و بهبود شرایط زندگی برای بانوان دارد.

متأسفانه، طبق بررسی‌ های آماری ارائه‌ شده در دهه ‌های اخیر، طلاق در کشور روندی رو به رشد داشته است، حتی بیشتر از میزان پیش ‌بینی‌شده در برنامه ‌ی پنج‌ ساله ‌ی چهارم، که از 5/5 درصد رشد پیش‌ بینی ‌شده در سال آخر برنامه ‌ی (1388) به 8/13 درصد رشد در این سال رسیده است، یعنی حدود 5/2 برابرِ میزان پیش‌بینی‌شده، طلاق رخ داده است و نسبت به 17 سال گذشته نزدیک به 5 برابر شده است؛ در حالی که در این مدت ازدواج کمتر از دو برابر افزایش داشته است.

* آفت کم رضایتی از زندگی

در برخی از موارد نیز زوجین از زندگی زناشویی ناراضی هستند؛ اما به دلیل ساختار فرهنگی جامعه، تأکیدات اسلام بر قبح طلاق و پیامد‌های طلاق به خصوص با وجود فرزندان در خانواده، در بسیاری از موارد اگرچه از زندگی مشترک نارضایتی شدید دارند، اما حاضر به جدایی نیستند و به زندگی سرد و توام با فرسایش روحی و روانی و حتی جسمی و چه بسا بسیار متشنج برای سال‌ های زیادی ادامه می ‌دهند.

در این موارد طلاق عاطفی اتفاق می ‌افتد و زن و مرد بدون جاری کردن صیغه ‌ی طلاق زیر یک سقف، اما به صورت جدا از یکدیگر زندگی می کنند. متأسفانه، کم شدن رضایت از زندگی آفت بسیاری از خانواده ‌ها در حال حاضر است. آسیب‌ های ناشی از آن کمتر از آسیب ‌های طلاق برای فرد، فرزندان، خانواده ‌ها و جامعه نیست.

گسترش فساد تأثیر متقابل در تضعیف بنیان خانواده دارد، یکی از این آسیب ‌ها غیررسمی شدن ازدواج است که به عنوان یک فرهنگ وارداتی به خصوص در شهرهای بزرگ پدید آمده است.

* آمار ازدواج هر روز کمتر از دیروز

طلاق در 18 سال گذشته 4.6 برابر شده، در حالی که ازدواج کمتر از دو برابر شده و نسبت ازدواج به طلاق از 15.8 به 6.5 رسیده است که این نسبت در شهرهای بزرگ به خصوص در تهران بسیار بیشتر است (3.27) و با احتساب آنکه به ازای هر طلاق رسمی چند طلاق عاطفی هم وجود دارد، وضعیت نگران‌کننده‌ ی طلاق و پیامدهای آن را چه از لحاظ فرهنگی چه از لحاظ اقتصادی، هشدار می ‌دهد.

* اهمیت کنکور بیشتر از ازدواج

جمعیت 12.5 میلیونی جوانان در سن ازدواج نشان‌دهنده ‌ی اهمیت برنامه‌ ریزی نظام برای این گروه است که متأسفانه هیچ جایی متولی این امر نیست، در حالی که برای یک‌ میلیون نفر جوان کنکوری دو وزارتخانه و چندین مرکز بزرگ آموزش عالی خصوصی در حال برنامه ‌ریزی هستند.

* زنانی که با افزایش جذابیت های ظاهری خود باعث از هم پاشیدن خانواده ها می شوند

در این میان نباید تاثیر عوامل مختلف فرهنگی و اجتماعی را نیز نادیده گرفت، زنان در جامعه امروز با پرداختن بیش از حد به آراستگی ظاهر و پیروی از مدهای کشورهای مختلف به ویژه غرب در صدد پیشی گرفتن از یکدیگر در افزایش جذابیت های ظاهری بوده و چه بسیار در این رقابت ها موجب از هم پاشیدن بنیان خانواده های زیادی می شوند که مردان با چشم چرانی و انواع گناهان مرتبط با این دلربایی ها همسران خود را فراموش می کنند.

حال آنکه همین زنان اگر مردان خود را در حال دید زدن یا تماشای زن دیگری ببینند تحمل ندارند اما خود را برای دیگران بزک کرده و چه آتش ها که در خانواده ها به راه نمی اندازند.

بر اساس آمارهای مختلف بیشترین میزان طلاق در سالهای ابتدایی زندگی و حتی ماههای آغازین شروع زندگی مشترک اتفاق افتاده است که در برخی موارد کم تحملی زوجین و نبود سعه صدر در شناخت اختلاف سلایق که در بسیاری موارد کم ارزش است موجب جدایی زوجین شده است.

مسئولین بهتر است برای افزایش مودت میان زوجین و استحکام هرچه بیشتر پایه های زندگی زناشویی در جامعه اسلامی ایران راهکارهای جدی را در دستور کار خود قرار داده و آمارهای طلاق را پایین آورند، گاه می توان با  وضع و اجرای قوانین مربوط به خانواده این آمار را کاهش داد، گاهی با آموزش مهارت ‌های زندگی خانوادگی که همه خود را علامه آن می دانیم و کوچکترین علاقه ای به آموزش نداریم.

در مواردی نیز باید عزم ملی برای نهضت خانواده‌سازی که مهمتر  و جدی تر از خانه سازی است باید در اولئویت مسئولین قرار گیرد، تأسیس و تقویت مراکز مشاوره که اهمیت آن به لطف الهی بیشتر نمود می یابد، فرهنگ ‌سازی ازدواج آسان، افزایش و مناسب سازی تسهیلات ازدواج و نیز تقویت شبکه‌ های اجتماعی و حرکت ‌های مردمی از دیگر راهکارهای افزایش دوام زندگی خانوادگی و زناشویی می تواند عنوان شود.

*فاطمه جعفرنژاد

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=277158

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.