تاریخ : یکشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۴۰۰
0

وجود قومیت‌های مختلف سبب اختلاف در آذربایجان غربی نمی‌شود

  • کد خبر : 276982
  • 01 بهمن 1396 - 13:34
وجود قومیت‌های مختلف سبب اختلاف در آذربایجان غربی نمی‌شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی گفت: وجود قومیت‌های مختلف سبب اختلاف در آذربایجان غربی نمی‌شود بلکه باید از آن برای تعامل قومیتی استفاده کنیم.

به گزارش اروم نیوز، حجت‌الاسلام‌ و المسلمین محمد باقر کریمی در نشست برگزاری نخستین جشنواره سراسری نمایشنامه نویسی کردی که با حضور مسئولین و هنرمندان بوکانی در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد اظهار داشت: بوکان شهر فرهیختگان در تمامی عرصه‌هاست و ثروت‌های معنوی بالایی دارد.

حجت الاسلام کریمی بیان کرد: شهرستان بوکان در شمال غرب کشور و جنوب استان آذربایجان غربی جایگاه ویژه‌ای دارد و برای برگزاری هرچه بهتر جشنواره نمایشنامه نویسی کردی هر کاری که لازم باشد انجام می‌دهیم و حمایت‌های لازم را انجام می‌دهیم.

ضرورت ساخت تئاتر شهر در بوکان

وی افزود: ساخت مجموعه‌ای به عنوان تئاتر شهر در بوکان ضروری است چون ظرفیت‌های زیادی در زمینه تئاتر در بوکان وجود دارد و از نماینده شهرستان بوکان در مجلس شورای اسلامی انتظار می‌رود که این امر را پیگیری کنند و البته تا ساخت این مجموعه می‌توان این خلاء را با راه اندازی یک پلاتو حل کرد.

حجت الاسلام کریمی در ارتباط با راه‌اندازی مجدد سینمای بوکان گفت: بازسازی و راه اندازی سینمای بوکان به عهده شهرداری بوکان است و شهرداری و شورا می‌تواند تفاهم نامه‌ای را با ارشاد امضا کند تا سینما بازسازی شود اداره کل هم از طریق وزارت می‌تواند تجهیزات آن را تأمین کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی تصریح کرد: بخش خصوصی در زمینه کارهای هنری باید فعال شود مانند این‌که در ساخت یک پاساژ یا مجتمع تجاری یک طبقه آن به ساخت سینما اختصاص یابد ما هم در تهیه تجهیزات کمک می‌کنیم.

حجت الاسلام کریمی بیان کرد: برای حمایت از نویسندگان هر کتابی که چاپ می‌شود یک نسخه از آن برای ما ارسال کنند ما هم با خرید چند نسخه از آن حمایت می‌کنیم و در این راستا هر اثر مکتوب به شرطی که نویسنده و ناشر آن خارج از استان نباشد حمایت می‌کنیم و در این راستا دومین کمیته کتاب سال شدیم و بالغ بر 100 میلیون تومان کتاب از نویسندگان خرید کرده‌ایم.

وی گفت: وجود قومیت‌های مختلف در استان فرصتی است و باید از آن برای تعامل قومیتی استفاده کنیم تا به تقابل قومیتی دچار نشویم اگر اقدامات تقابلی نباشد کمک می‌کنیم اما اگر اقدامات تجزیه‌طلبانه در آن باشد نمی‌توانیم حمایت کنیم و جلوی آن را می‌گیریم.

حجت الاسلام کریمی تصریح کرد: هویت‌های قومی باید به حس همگرایی ملی بیانجامد و هر اقدامی باید در راستای تقویت ملی و ایرانی باشد.

بوکان سرآمد حوزه‌های فرهنگی و هنری  است

فرماندار بوکان در این جلسه اظهار داشت: بوکان سرآمد بیشتر حوزه‌ها است و آدم‌های فرهنگ سازی در این شهر وجود دارند.

خسروی گفت: فرهنگ با مسائل بغرنجی مواجه است که البته این امر فقط شامل کشور ما نمی‌شود و در تمام جهان این گونه است.

وی افزود: علی رغم مادی شدن دنیای هنر هنوز بسیاری معتقد هستند که جز با توسل به هنر نمی‌توان از وضعیت‌های مختلف انتقاد کرد و اختلال فرهنگی را حل کرد.

فرماندار بوکان بیان کرد: استان آذربایجان غربی استان موزاییکی است و تنوع قومی و فرهنگی زیادی دارد هرچند عواملی وجود دارد که می‌خواهند اختلاف ایجاد کنند اما می‌توان از این تنوع قومی و زبانی و فرهنگی برای وحدت و هماهنگی بین اقوام استفاده کرد و پیوند خوبی را بین اقوام برقرار کرد.

خسروی تصریح کرد: جامعه مدنی فربه در کنار دولت حداقلی می‌تواند به تحقق آرمان‌های جامعه منجر شود و سیاستمداران و مسئولین میهمانان تاریخ و هنرمندان و نویسندگان میزبان تاریخ هستند و از طریق توسعه حوزه فرهنگ می‌توان شکاف نسلی که وجود دارد را جبران کرد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=276982

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.