تاریخ : سه شنبه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۰
1

طرح های عمرانی کردستان یا شروع نشده یا نیمه کار مانده است/ تحصیلکرده های کرد به کوله بری پناه می برند

  • کد خبر : 276972
  • 01 بهمن 1396 - 11:54
طرح های عمرانی کردستان یا شروع نشده یا نیمه کار مانده است/ تحصیلکرده های کرد به کوله بری پناه می برند

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی به وضعیت مردم منطقه کردستان اشاره و از دولت به دلیل عدم رسیدگی به وضعیت این منطقه انتقاد کرد.

به گزارش اروم نیوز، محمدقسیم عثمانی در نشست علنی امروز(یکشنبه اول بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور اظهار داشت: زخم هایی که به فرمایش مقام معظم رهبری که نمی بایست ایجاد شود، متاسفانه در اثر ناکارآمدی و سوءمدیریت برخی مدیران ایجاد شده است. در این میان حقایقی را از سر دلسوزی و در جهت ترمیم و اصلاح از زبان نماینده ای می شنوید که دیگر نه به دنبال رای ملت است نه به دنبال پست دولت.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آنچه مورد نظر است، اصلاح نگاه، تغیر رفتار و رفع کمبودها به منظور اقتدار کشور و مصون بودن آن از گزند دشمن است، خداوند خود شاهد است که اسلام در باور و اندیشه ام، ایران در تار و پودم و کردستان در اعماق قلب و وجودم هک و نهادینه شده است و جز پیروزی اسلام، اقتدار ایران و عمران کردستان نمی اندیشم و در این راستا از جان، جاه و آبروی مایه گذاشته و می گذارم.

نماینده مردم بوکان در مجلس دهم شورای اسلامی با تاکید براینکه نظام ما نظامی مقدس و مظلوم است، اظهار داشت: مقدس است چون آرمانش استقلال، آزادی و مردم سالاری، دین مداری و عدالت است اما مظلوم است چرا که برخی از افراد به نام نظام، در جهت خلاف آرمان های مقدس انقلاب اسلامی حرکت می کند و زخم هایی ایجاد می کند و به اعتماد عمومی لطمه می زند.

جهت ترمیم و تقویت اعتماد عمومی گام های اصلاحی و اساسی برداشته شود

وی عنوان کرد: اکنون باید در جهت ترمیم و تقویت اعتماد عمومی گام های اصلاحی و اساسی برداشته شود باید با تشریک مساعی و استفاده همه ظرفیت ها برنامه جامع و مانع تدوین شود و به شیوه ای سنجیده و موثر اجرا و نظارت شود تا دستیابی به اهداف مسیر و آینده کشور تامین و تضمین شود که در این راستا و به منظور الزام به نگاه ملی و فراجناحی و نیز ضمانت اجرا، ارشاد و مدیریت شخص مقام معظم رهبری ضروری به نظر می رسد.

این نماینده مجلس ادامه داد: در کنار زخم های عمومی کشور، مناطق کردنشین ما، که بنده تحت عنوان کردستان از آن نام می برم وضعیت نامساعدتری دارد چرا که در کردستان علاوه بر زخم های عمومی کشور، زخم ها و دردهای دیگری نیز وجود دارد که مسکوت گذاشتن آنها تا به حال نه تنها مرحمی بر این زخم ها نبوده بلکه مداوای آن را پیچیده تر کرده است، لازم است حقایق و واقعیت ها بیان شود تا مدوای درد تسهیل شود.

عثمانی با تاکید براینکه یکی از زخم های کهن، محرومیت اقتصادی کردستان است که اراده جدی برای رفع آن از جانب دولت وجود ندارد، گفت: هر چند نباید اقدامات مثبت انجام شده را نادیده گرفت اما زخم محرومیت کردستان قدیمی و عمیق تر از آن است که با این میزان توجه دولت برطرف و مداوا شود، لازم است با تبعیض مثبت و اعتبارات جهشی گذشته دور و نزدیک جبران شود.

وی اظهار داشت: متاسفانه محرومیت و فقر اقتصادی و عمرانی در کردستان روند کاهنده ای نیافته است و کردستان همچنان فاقد زیر ساخت های لازم برای توسعه است که این امر  استمرار محرومیت را به دنبال داشته و موجب شده است که مردم ما نسبت به کمک های که به سایر کشورها صورت می گیرد غبطه و گاهی غصه بخورند.

این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس ادامه داد: زخم دیگر فقدان سرمایه گذاری در کردستان است، با نظر ماهیت مردم سالارانه نظام و مشارکت عموم مردم کردستان در تحقق انقلاب و اقتدار و بقای آن انتظارات زیادی از نظام وجود دارد اما نسبت به چنین سطحی از انتظارات وسرمایه گذاری چندانی توسط دولت در کردستان انجام نشده است

برای سرمایه گذاری بهانه تراشی های می شود

این نماینده مردم  بودکان با تاکید براینکه سرمایه گذاری بخش غیر دولتی چندان مورد اقبال قرار نگرفته و مشوقی وجود ندارد که باعث جذب سرمایه گذار شود، بیان داشت: حتی برای سرمایه گذاری بهانه تراشی های متعدد نیز صورت می گیرد، در کردستان ما از کارخانه و صنعت خبری نیست و اگر اندک کارخانه ای هم احداث شده است، نیروهای آن را افراد غیر بومی تشکیل می دهند و این شرایط باعث ایجاد زخم بر دل مردم شده است.

تحصیلکرده های کرد به کوله بری پناه می برند

عثمانی تاکید کرد: به دلیل همین شرایط و فقدان هر گونه اشتغال جایگزین، بسیاری از تحصیلکرده های ما به کوله بری پناه می برند که اگر هزینه های مرزبانی و نظامی صرف شده جهت برخورد با آنان صرف اشتغال مولد در مرز شده بود کوله برانی که جان خود را از دست داده اند اکنون مرزبانانی مطمئن و کم هزینه کشورمان بودند و جای این سوال باقی است که اگر شغلی برای جوان تحصیلکرده وجود ندارد ناشی از ناکارآمدی کیست؟ مدیران اجرایی کشور در ایجاد اشتغال ناتوان بوده اند و نتایج آن گریبانگیر جوانان تحصیلکرده، افسرده، ناامید و درمانده است.

وی عنوان کرد: طرح های عمرانی لازم در کردستان یا شروع نشده یا نیمه کار مانده است یا لاکپشتی پیش می رود، اکثر معادن منطقه کردستان به بهانه اینکه در پهنه قرار گرفته اند اجازه ثبت و بهرداری از آنها داده نمی شود، چنین شرایطی است که باعث ایجاد زخم شده است.

عثمانی با بیان اینکه تفاوت معنا داری است که بین شاخص های مهم توسعه در کردستان و سایر مناطق کشور وجود دارد، گفت: شاخص بیکاری، بیسوادی، مرگ و میر، اعتیاد، فضای آموزشی، درآمد سرانه، رفاه عمومی و شاخص های زیرساختی را در مناطق مختلف کشور با هم مقایسه و تفاوت ها را به تفاوت نگاه نسبت می دهند و چنین تفاوت نگاهی زخم ها را عفونی تر می کند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه زخم دیگر تبعیض های ناروا خلاف اصل 3 قانون اساسی است، بیان داشت: مردم کردستان احساس می کنند که علیرغم اعتماد و اعتقاد آنها به نظام و وجود بستر قانونی در مدیریت کلان کشور، مسئولیت مهمی به آنها سپرده نمی شود، علاوه بر این در گزینش جوانان جانب انصاف و عدالت رعایت نمی شود، نخبگان کرد لیاقت و شایستگی مهمترین جایگاه مدیریتی را در سطح کشور دارند، شایستگی مهمترین جایگاه های مدیریتی را در کشور دارند اما تا به حال منطقه ممنوعه و پرواز ممنوع برای آنها بوده است.

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=276972

نوشته های مشابه

28اردیبهشت
روی اشک تمساح پس انداز نکن!
28اردیبهشت
فرمانده جدید سپاه مهاباد معرفی شد
با حضور سردار شهسواری؛

فرمانده جدید سپاه مهاباد معرفی شد

28اردیبهشت
سرانه فضای فرهنگی  ارومیه افزایش می‌یابد/ افتتاح ۲ فرهنگسرای جدید طی روزهای آینده

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.