تاریخ : چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰
1

همایش سفیران وحدت با حضور علمای شیعه و سنی در ارومیه برگزار شد

  • کد خبر : 274379
  • 13 آذر 1396 - 10:29
همایش سفیران وحدت با حضور علمای شیعه و سنی در ارومیه برگزار شد

همایش سفیران وحدت شامگاه یکشنبه با حضور جمعی از علمای اهل سنت و تشیع برگزار شد.

به گزارش اروم نیوز، همایش سفیران وحدت شامگاه یکشنبه با حضور چشمگیر و درخشانی از علمای اهل سنت و تشیع در حسینیه مصلای امام خمینی (ره) ارومیه برگزار شد.

در این همایش مسئول دفتر نماینده ولی‌فقیه در امور اهل سنت آذربایجان غربی، با اشاره به اینکه قد علم کردن دین اسلام مقابل دولت‌های غربی سبب شده تا این دولت‌ها نابودی دین اسلام را دنبال کنند، اظهار داشت: اگر نعمات الهی را مورد سفارش قرار دهیم نمی‌توانیم به خاتمه این امر برسیم و نعمات خداوند متعال برایمان بی‌حد و نهایت است، هیچ منتی بر نعمت‌های الهی نیست ولی وجود گران بهای پیامبر اکرم (ص) بسیار بر ما منت دارد.

حجت الاسلام و المسلمین عسگر فعال آذر، با تبریک هفته وحدت، افزود: وحدت نیازمند مبناست و اگر ما مبنای خوبی داشته باشیم که معقول و اصولی باشد می‌توانیم به آن دست یابیم و کلام نگری یکی از موضوعات مهم در این موضوع است.

وی ادامه داد: اختلافات امروز به سبب موضوعات جزئی است و نمی‌توانیم مفاسد بزرگ و کلان را مشاهده کنیم و در کشورهای غربی موضوعات دینی از بین برده شده است و کارشکنان در تلاش هستند تا دین اسلام را در کشورمان دور کند و آگاهی مردم در این میان نیاز است تا از مشکلات جزئی جلوگیری کرد.

حجت الاسلام فعال آذر بیان کرد: دولت‌های غربی دلیل عقب ماندگی کشورمان را در اختلافات می‌دانند و این اختلافات را در دین می‌دانند و با این موضوع در تلاش هستند تا دین اسلام را از میان مردم حذف کنند و خاصیت دین را از آن بگیرند تا به خواسته‌های شوم خود برسند.

مسئول دفتر نماینده ولی‌فقیه در امور اهل سنت آذربایجان غربی گفت: اسلام در مقابل کفر قد علم کرده است و این کفر امروزی درصدد ریشه کن کردن دینمان است، وحدت در میان مسلمانان جوامع مختلف به‌ویژه ایران اسلامی از این مسائل جلوگیری می‌کند و مردم باید توجه داشته باشند تا مشترکات را مورد توجه قرار دهند و به اختلافات جزئی توجهی نداشته باشند.

افزایش اقتدار و امنیت ایران ریشه در وحدت مذاهب اسلامی دارد

ماموستا عبدالقادر بیضاوی امام جمعه اهل سنت ارومیه نیز در ادامه مراسم در این همایش با تبریک هفته وحدت و ایام مبارک ولادت پیامبر اسلام (ص)، اظهار داشت: افزایش اقتدار و امنیت ایران ریشه در وحدت مذاهب اسلامی دارد و همین موضوع دشمنان به‌ویژه دولت‌های آمریکا و اسرائیل را وادار به کرنش در مقابل ایران کرده است.

امام جمعه اهل سنت ارومیه، افزود: ربیع‌الاول ماهی است که تحول بزرگی در دنیا ایجاد کرده است چراکه از زمان شروع دنیا تحولی که بعد از ولادت پیامبر اکرم (ص) ایجاد شده در دنیا وجود نداشته است و در آینده هم نمی‌توان این موضوع را مشاهده کرد.

وی تاکید کرد: امت پیامبر اکرم (ص) در مقابل کفر محکم و قدرتمند هستند،احساس ضعف نمی‌کنند و در بین خود همانند برادر و خواهر رفتار می‌کنند که تمامی این موضوعات به سبب ولادت حضرت محمد (ص) است.

بیضاوی بیان کرد: پیامبر اکرم (ص) نوری است که به هیچ وجه در دل امت و جامعه اسلامی خاموش نمی‌شود چرا که کردار و سیره ایشان همه چیز را برای امت اسلامی تمام کرده و امروز جامعه اسلامی باید خود را متحدتر از پیش کند.

وی یادآور شد: امروز بر ما وظیفه است دین را به پا داریم و نباید به اختلافات جزئی توجه کنیم چراکه آدمی را از دین دور می‌کند و اگر دین و ایمان آدمی متزلزل شود زندگیمان نیز با مشکلات بسیاری مواجه می‌شود.

امام جمعه اهل سنت ارومیه گفت: وقتی اختلاف در جامعه اسلامی وجود داشته باشد به دنبال خود شکست را می‌آورد بنابراین به هیچ وجه نمی‌خواهیم این گونه شود لذا باید اختلافات را کنار گذاشته و روز به روز به یکدیگر نزدیک‌ترشویم.

وی تأکید کرد: یکی از موضوعاتی که در دنیای کنونی مورد توجه است جهاد است و دلیل نا امنی در کشورهای منطقه غفلت از موضوع جهاد است از این رو باید تلاش کنیم تا خود را حفظ کنیم و روز به روز قدرتمندتر شویم.

بیضاوی با اشاره به اقتدار ایران اسلامی و وحدت جامعه تصریح کرد: این موضوعات امروزه سبب قدرت‌نمایی ما در منطقه و جهان شده وکشورهای غربی به‌ویژه دولت‌های آمریکا و اسرائیل را وادار به واکنش کرده است.

اتحاد بین‌المللی شیعه و سنی تفکر داعشی را از بین می‌برد

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید مهدی قریشی نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه نیز از دیگر سخنرانان این همایش بوده و اظهار داشت: شیعه و سنی با اتحاد و همدلی می‌توانند تفکر داعشی را مثل لشگر تروریست‌های تکفیری آنها از بین می‌برند.

وی افزود: وحدت نیازمند مبناست که پیامبر اکرم (ص) مهم‌ترین مبنا در این موضوع است و ما باید به این مهم فخر ورزیم و باید عشق و علاقه ایشان و خاندانشان در دل‌های ما روزبه‌روز نهادینه‌تر شود و با همین رویکرد زندگی کنیم و از دنیا برویم و در قیامت با این محبت محشور شویم.

حجت الاسلام قریشی بیان کرد: مسلمانان باید در میان خود نسبت به یکدیگر بخشنده و منعطف باشند ولی در مقابل دشمنان خود سخت‌گیر باشند چراکه این موضوع سبب افزایش وحدت در بین مسلمانان و مستحکم‌تر شدن نظام و دین اسلام می‌شود.

وی تأکید کرد: همگان باید دست‌به‌دست هم از همدیگر حمایت کنیم چراکه دشمنان در همه حال علیه ما توطئه می‌کنند و اگر فرد یا دولتی این اتحاد را از بین برد و آن را مورد ظلم قرار دهد خطا کرده بنابراین باید بدانند که مسلمانان پیروز نهایی هستند.

امام جمعه ارومیه گفت: وحدت در عصر حاضر بسیار نیاز است و متأسفانه اخباری که از کشت و کشتار در جای‌جای دنیا به گوش می‌رسد علیه مسلمانان است و عقل سلیم حکم می‌کند که مسلمانان ید واحده باشند تا بتوانند در مقابل کارشکنان ایستادگی کنند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی بیان کرد: اتحاد یکی از مباحث بسیار مهم است و هر فردی اختلافات مذهبی را وسیله‌ای برای تفرقه قرار دهد نه از شیعیان و نه از اهل تسنن است چراکه به موضوع دین توجهی ندارد.

استاد دانشگاه ارومیه تصریح کرد: یکی دیگر از مهم‌ترین کارهایی که باید جامعه اسلامی امروز انجام دهد از بین بردن تفکر داعشی است که خوشبختانه پیکر اصلی آنان توسط نیروهای نظامی از بین رفته است ولی از بین بردن تفکر خارج از دست نیروهای نظامی بوده و ملت اسلامی باید در این راستا گام بردارند.

وی خاطرنشان کرد: در دوران پساداعشی حضور داریم و وظیفه علما و اساتید در این میان بسیار سنگین است تا جوانان و تمامی جوامع را از پلید این گروه‌های تکفیری آگاه کنند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=274379

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.