تاریخ : سه شنبه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۰
2

ضرورت ایجاد مسیرهای سبز و ویژه محصولات کشاورزی در گمرکات کشور/ آذربایجان‌غربی آماده صادرات سیب به بازارهای هدف/ مسئولان پیگیر بازار بغداد باشند

  • کد خبر : 274230
  • 11 آذر 1396 - 13:19
ضرورت ایجاد مسیرهای سبز و ویژه محصولات کشاورزی در گمرکات کشور/ آذربایجان‌غربی آماده صادرات سیب به بازارهای هدف/ مسئولان پیگیر بازار بغداد باشند

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه وجود مسیر های سبز و ویژه صادرات محصولات کشاورزی در گمرکات را لازم و ضروری دانسته و از آمادگی آذربایجان غربی برای صادرات سیب به بازار های هدف خبر داد.

بهنام تاج الدینی در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، ضمن بیان اینکه کیفیت سیب آذربایجان غربی امسال بهتر از سال های گذشته است، گفت: امسال در سطح استان شاهد افزایش 40درصدی  تولید سیب هستیم که حدود 50 درصد تولیدات، 60 درصد سردخانجات و 80 درصد صادرات کل کشور به آذربایجان غربی تعلق می گیرد.

وی، افزود: آذربایجان غربی قریب به یک میلیون و 200 هزارتن سیب در سال زراعی جدید تولید داشته که حدود 400 هزارتن به صورت زیر درختی و 250 هزار تن به عنوان تازه مصرف در بازار عرضه شده و 650 هزار تن هم اکنون در سردخانه های استان وجود دارد.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه، از وجود بازارهای صادراتی مناسب در سال جدید برای صادرکنندگان محصولات کشاورزی خبر داد و تصریح کرد: بازارهای هندوستان، افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، ترکیه و عراق پذیرای سیب ایران هستند.

وی، در خصوص بازار درخواستی عراق اظهار داشت: بغداد از قبول سیب ایران امتناع می کند و نسبت به قبول سیب چین و ترکیه اهتمام دارد و تنها اقلیم کردستان پذیرای سیب ایران است. مسئولین نسبت به حل مشکل در خصوص بازار بغداد عراق اقدام کنند.

تاج الدینی، همچنین گفت: اخیرا تیم متخصص در امور بازاریابی به افغانستان ارسال شد که در صورت استفاده مفید از بازار این کشور می تواند زمینه بسیار مناسبی برای سود و صادرات محصولات باشد.

وی، همچنین اظهار داشت: امسال افزایش صادرات تا سقف 700 هرار تن را شاهد خواهیم بود. اگر 3 میلیون تن سیب تولیدی کشور به نحو مطلوبی صادر شود بازار داخلی به راحتی می تواند پاسخگوی باقی مانده محصولات کشاورزی باشد.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه، با اشاره به مشکلات صادرات در زمینه محصولات کشاورزی، بیان کرد: مشکلات گمرکی باعث فاسد شدن محصولات کشاورزی و از بین رفتن شهرت سیب کشور می شود.

وی تاکید کرد: باید شاهد به وجود آمدن مسیرهای سبز و ویژه عبور محصولات کشاورزی در گمرکات باشیم.

وی، همیچین ادامه داد: مسئولان برنامه هدفمند و برنامه ریزی مطلوب در جهت صادرات محصولات کشاورزی داشته باشند.

تاج الدینی، خواستار دقت و توجه بیشتر صادرکنندگان در امر صادرات شد و گفت: صادرکنندگان باید شاخصه های فنی بسته بندی صادرات را رعایت و از صادر کردن هرگونه سیب فاسد، نامطلوب و بی کیفیت خودداری  کنند چراکه باعث پایین آمدن برند سیب در بازارهای هدف و در نتیجه از دست رفتن آن بازارها می شود.

وی، در خصوص برخورد با صادر کنندگان خاطی در امر صادرات محصولات کشاورزی، تصریح کرد: در صورت مشاهده هرگونه سیب بی کیفیت در گمرکات با افراد خاطی برخورد جدی شده و نسبت به ابطال حق صادرات آنان اقدام خواهد شد.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه، همچین تاکید کرد: آذربایجان غربی با داشتن مقام نخست صادرات سیب کشور میز سیب را به خود اختصاص می دهد، اما باید زنجیره صادراتی کشور نیز به آذربایجان غربی تعلق گیرد چراکه 80 درصد صادرات سیب کشور مربوط به این استان است.

انتهای پیام/.

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=274230

نوشته های مشابه

28اردیبهشت
روی اشک تمساح پس انداز نکن!
28اردیبهشت
فرمانده جدید سپاه مهاباد معرفی شد
با حضور سردار شهسواری؛

فرمانده جدید سپاه مهاباد معرفی شد

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.