تاریخ : چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰
1

ارومیه در انتظار «فاجعه»/ تهدید جان مردم با بی‌تفاوتی و بی‌تدبیری مسئولین

  • کد خبر : 273194
  • 27 آبان 1396 - 9:19
ارومیه در انتظار «فاجعه»/ تهدید جان مردم با بی‌تفاوتی و بی‌تدبیری مسئولین

درحال حاضر 23 درصد بافت های ارومیه فرسوده است و علاوه بر آن بیش از نیمی از ساختمان های بازسازی شده غیر استاندارد بوده و در صورت وقوع زلزله ای نظیر زمین لرزه کرمانشاه جان هزاران ارومیه ای به خطر خواهد افتاد.

به گزارش اروم نیوز، زلزله بیش از 7.3 ریشتری ٢١ آبان کرمانشاه، یکی از شدیدترین زمین‌لرزه‌های غرب ایران در 100 سال گذشته است. متأسفانه در این زمین‌لرزه بزرگ صدها نفر از هم‌وطنان به‌ویژه در سرپل‌ذهاب جان خود را از دست داده، هزاران نفر زخمی و صدها خانوار نیز بی خانمان شدند.

بازهم ایران شاهد یک زلزله بزرگ بود. رودبار، بم، هریس و ورزقان و حالا کرمانشاه. این بلایای طبیعی بزرگ نشان می‌دهد ایران سرزمینی است که زلزله را در آغوش گرفته است.

زلزله بحث و موضوعی اجتناب ناپذیر بوده و با توجه به اینکه ایران بر روی خط گسل قرار گرفته همیشه انتظار وقوع زلزله هایی فاجعه بار موجود است.

این روزها تمام هموطنان اعم از مردم و به خصوص مسئولین از وقوع زلزله و جان باختن صدها تن از اهالی کرمانشاه شوکه و داغدار هستند و هرکس در گوشه ای در حال دادن وعده و وعیدهای مختلف و رساندن کمک های خود به زلزله زدگان است.

اما با تمام شدن آتش داغ زلزله، هرکدام دوباره به سوی خانه خود باز می گردند و منتظر زلزله ای دیگر در نقطه ای دیگر از کشور می شوند و در این میان مردمی بی سرپناه می مانند و آوار خانه هایشان!

هنوز زلزله چند سال پیش ورزقان رافراموش نکرده ایم که البته همچنان عده ای از اهالی آن از بی خانمانی می نالند! زلزله ای که 200 کشته و بیش از یک هزار مصدوم داشت.

این زلزله با وجود اینکه در گرمترین روزهای تابستان به وقووع پیوست اما اهالی شهرهای حادثه زده در سردترین روزهای زمستان در سرما مانده و کسی از حال و روز هموطنانمان جویا نشد.

حال یک سوال؛ اگر این زلزله در آذربایجان غربی و ارومیه رخ دهد چه فاجعه ای رخ خواهد داد؟!

ارومیه به عنوان مرکز استان آذربایجان غربی با جمعیتی افزون بر یک میلیون نفر در منطقه فعال از لحاظ زلزله خیزی قرار دارد.

* 23 درصد بافت شهری ارومیه فرسوده است

بر اساس اظهارات مدیران مربوطه در شهرداری ارومیه، این شهر با دارا بودن ۱۰ هزار و ۵۰۰ هکتار مساحت، 470 هکتار بافت فرسوده مصوب دارد که 417 هکتار آن سکونتگاه‌های غیررسمی و مناطق حاشیه نشین هستند.

اگر زلزله ای نظیر زلزله اخیر در کرمانشاه، در ارومیه با همین قدرت به وقوع می پیوست چند نفر در زیر خاک مانده و از بین عزیزانشان پر می کشیدند؟

بی شک کوچه هایی با بافت های نامناسب، روستاهایی که نوسازی نداشته و از همه مهم تر حاشیه شهر ارومیه از مهم ترین نقاطی هستند که بیشترین صدمه را متوجه خواهند شد.

* معضل کوچه های نامناسب و غیراستاندارد ارومیه

از دیگر مسائل نگران کننده در ارومیه، وجود آپارتمان های بلند در کوچه های عریض است که در صورت بروز زلزله ای با قدرت و شدت زلزله کرمانشاه در این شهر فاجعه ای جبران ناپذیربه بار خواهد آورد و قطعا امداد رسانی در این مکان ها بی نتیجه خواهد بود.

بافت فرسوده ارومیه

باید قبل از بروز فاجعه فکری به حال افزایش ایمنی ارومیه کرد و رفع نواقص موجود صورت پذیرد و در این راستا هم سرمایه گذاران و هم سیاست گذاران باید نگاه جدی تری به مقوله ایمنی داشته باشند.

بیش از ۱۰۰ نقطه در ارومیه مستعد بروز فاجعه انسانی است که یکی از خطرناک ترین این نقاط یعنی مجتمع مسکونی ۵۰۰ دستگاه ارومیه، جان نزدیک به یک هزار نفر را مورد تهدید قرار داده است.

امابا توجه به تعداد جان باختگان و خسارت‌های زلزله اخیر غرب کشورمان می‌توانیم همچنان ادعا کنیم که هنوز زلزله‌ها آن گونه که باید چشم برخی مسئولان و بعضی از مردم را که متاسفانه ظاهر بنا بیش از استحکام آن برایشان مهم می‌نماید آن گونه که باید باز نکرده است.

اگرچه زلزله قابل پیشگیری نیست؛ اما به حداقل رساندن خسارت‌های جانی و مالی این پدیده طبیعی با برنامه ریزی و نظارت‌های علمی و دقیق و مستمر امکان پذیر است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=273194

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.