تاریخ : پنج شنبه, ۲۳ اردیبهشت , ۱۴۰۰
1

ساماندهی کودکان کار؛ نیازمند تلاش همگانی/ خدمات‌دهی به 163 کودک کار در نیمه نخست سال‌جاری

  • کد خبر : 271395
  • 02 آبان 1396 - 12:43
ساماندهی کودکان کار؛ نیازمند تلاش همگانی/ خدمات‌دهی به 163 کودک کار در نیمه نخست سال‌جاری

مدیرکل بهزیستی آذربایجان غربی ساماندهی کودکان کار را نیازمند عزم ملی و جدی از سوی تمامی ارگان ها و مردم خواند.

به گزارش اروم نیوز، پدیده کودکان کار و خیابانی یکی از معضلات گریبانگیر اکثر شهرهای بزرگ در جهان معاصر است، گسترش پدیده به حدی است که جوامع توسعه یافته و در حال توسعه را به یک اندازه به خود مشغول کرده است، حمایت از حقوق کودکان به ویژه کودکان محروم و کودکانی که در معرض آسیب‏‌های ناشی از بحران‏‌ها و نابسامانی‏‌های اجتماعی و حوادث طبیعی هستند، وظیفه‏‌ای انسانی ـ اجتماعی است که بر عهده‌‏ یکایک افراد، سازمان‏‌ها و نهادهاست.

بی‌‏تردید بدون توجه کافی به حقوق کودکان و سرمایه‏‌گذاری و برنامه‌‏ریزی در امر آموزش، بهداشت و ارتقای سطح زندگی آنان امیدی برای دستیابی به دنیایی بهتر وجود ندارد.

به همین بهانه در زمینه ساماندهی کودکان کار با سعید فریور مدیرکل بهزیستی آذربایجان غربی به گفت و گو نشستیم که شرح آن در پی می آید.

* آمار کودکان کار در ارومیه چه میزان است؟

ـ در سال گذشته، تعداد 272 کودک و در 6 ماهه اول سال جاری نیز تعداد 163 کودک کار و خیابانی در مرکز ساماندهی کودکان کار و خیابانی پذیرش و خدمات مورد نیاز ارائه کرده است.

* ضرورت ساماندهی کودکان کار چیست؟

ـ حمایت مادی از کودکان کار و خیابانی و خانوادهایشان حمایت لازم جهت بهره گیری از آموزش و تحصیل پیشگیری از ورود کودکان به بزهکاری حمایت از حقوق کودکان  پیشگیری از آسیب های حضور کودکان در خیابان پیشگیری از کار کودک، توانمندسازی آموزشی و حمایتی کودکان کار و خیابانی و خانواده هایشان ضرورتی است که در مورد این کودکان احساس می شود.

* آیا مراکزی با عنوان سرپناه برای این کودکان وجود دارد؟

ـ بله، در این رابطه مرکز ساماندهی کودکان کار و خیابانی با تیم تخصصی شامل مددکار اجتماعی، روانشناس و کارشناس تربیتی به صورت شبانه روزی در شهرستان ارومیه فعالیت می کند.

* عملکرد اورژانس اجتماعی در رابطه با این موضوع چیست؟

ـ موضوع فعالیت اورژانس اجتماعی شامل مداخله در بحران های فردی، خانوادگی و اجتماعی، خط تلفن اورژانس اجتماعی 123، تیم سیار اورژانس اجتماعی، پایگاه های خدمات اجتماعی با هدف کنترل و کاهش بحران های فردی خانوادگی و در دسترس قرار دادن خدمات تخصصی اورژانس سازمان حاد مردم، ارتقاء توانمندی های افراد در معرض آسیب دیده اجتماعی، ارتقاء آگاهی ها و شناخت اجتماع نسبت به نیازهای مراجعان به منظور تسهیل فرآیند حل مسئله در شرایط بحرانی بوده، بحث کودکان کار و خیابانی بحث جدا از مسئله اورژانس اجتماعی می باشد.

* آینده کودکان کار با وضع موجود چه می شود و چه باید کرد؟

ـ با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب برای کار فوق العاده و مضاعف در رفع آسیب های اجتماعی نیاز است، باید توجه ویژه به این کودکان شده و با تامین نیازهای اولیه از قبیل غذا، تحصیل، اشتغال اعضای خانواده، آموزش مهارت های زندگی و دیگر آسیب ها که در کمین این افراد است پیشگیری کرد.

* ضرورت مبارزه با متکدیانی که این کودکان را به کار می گیرند چیست و مسئول کیست؟

ـ مبارزه با کار کودک یک مسئله چندوجهی است. در آئین نامه ساماندهی کودکان کار و خیابانی 11 نهاد دولتی در کنار سازمان بهزیستی برای ارائه خدمات به کودکان کار و خیابانی وظایفی به عهده آن ها گذاشته شده است.

صرفا فعالیت بهزیستی جوابگوی نیازهای کودکان کار و خیابانی نبوده و یک عزم جدی می طلبد تا سایر سازمان ها و نهادهایی که در آئین نامه ساماندهی وظایف دارند پای کار آمده تا وظایفشان را به نحو احسن انجام داده مبارزه با افرادی که کودکان را تحت عنوان متکدی به کار می گیرند ورود نهادهای امنیتی را می طلبند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=271395

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.