تاریخ : پنج شنبه, ۲۳ اردیبهشت , ۱۴۰۰
3

اهداف آمریکا از تروریستی نامیدن سپاه پاسداران

  • کد خبر : 270588
  • 19 مهر 1396 - 18:22
اهداف آمریکا از تروریستی نامیدن سپاه پاسداران

سپاه پاسداران به عنوان یکی از نیروهای مسلح ایران پیشرو در مباحث موشکی و توسعه ی مباحث نظامی قرار دارد و از آنجایی که توان موشکی ایران طی دهه های گذشته به مراتب بالایی رسیده و این امر نیز بیشتر توسط سپاه پاسداران انجام گرفته، آمریکا نیز بنابر شناخت از مسایل موجود تمام توان خود را بر مقابله با سپاه به کار گرفته است.

به گزارش اروم نیوز؛ با نزدیک شدن به تاریخ ۲۳ مهرماه و روز تایید تا رد توافق هسته ای از سوی ریاست جمهوری آمریکا ، شدت لحن مقامات آمریکایی بر علیه ایران و نهادهای انقلابی افزایش بی سابقه ای یافته است بطوری که برخی مقامات آمریکایی بر خلاف گذشته صریحا از قراردادن نهادهای نظامی ایران از جمله سپاه پاسداران در لیست گروه های تروریستی و اعمال تحریم های شدید بر آن سخن می گویند.

در این رابطه برخی از مقامات آمریکایی با محوریت ترامپ از لزوم بازنویسی برجام و قرار دادن محدودیت های شدید و گسترده بر توانمندی موشکی ایران سخن می گویند که برآیند آنها نشان دهنده برنامه پیچیده لابی صهیونیستی – آمریکایی برای تضعیف هدفمند ساختار دفاعی ایران است که در قالب قانون موسوم به کاتسا “Katsa Act” اجرایی می گردند.

این قانون که بخشی از سیاست های تهاجمی جدید دولت ترامپ در قبال جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود با هدف قرار دادن مسائل مرتبط با توانمندی های نظامی کشور و همچنین موضوعات حقوق بشری موجب افزایش فشارهای اقتصادی و گسترش تحریم های بانکی بر علیه کشور ما و بسیاری از نهادها و شخصیت های تاثیرگذار آن می شود.

قانون کاتسا چیست؟

قانون کاتسا قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم است که بر اساس آن ایران، کره شمالی و روسیه هدف قرار گرفته شده است. این قانون راهبرد منطقه ای مقابله با تهدیدهای متعارف و غیرمتوازن ایران در خاورمیانه و شمال آفریقا، اعمال تحریم های بیشتر در پاسخ به برنامه موشک های بالستیک ایران، اعمال تحریم های مرتبط با تروریسم در رابطه با سپاه پاسداران، اعمال تحریم های بیشتر در رابطه با اشخاص مسئول در نقض حقوق بشر، اعمال تحریم های تسلیحاتی، تداوم تاثیر تحریم های مرتبط با حمایت ایران از تروریسم، گزارش درباره هماهنگی تحریم ها میان ایالات متحده و اتحادیه اروپا و گزارش درباره شهروندان آمریکایی بازداشت شده در ایران را شامل می شود. قانون کاتسا چهارم مرداد ۹۶ در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شد و ۱۱ مرداد ماه توسط ترامپ امضا شد . بر اساس این قانون دولت آمریکا موظف است ظرف ۹۰ روز این تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کند.

این قانون به مادر تحریم ها معروف است و یکی از اهداف آن قرار دادن نام سپاه در لیست گروه های تروریستی است. قانونی که به موجب آن سپاه پاسداران هم ردیف گروه های تروریستی قرار خواهد گرفت.

اهداف آمریکا در تروریستی نامیدن سپاه پاسدارن

دولت ترامپ از زمان روی کارآمدن تحریم های گسترده ای علیه ایران وضع کرده است. این تحریم ها بیشتر جنبه های دفاعی و امنیتی ایران را هدف قرار گرفته و در این میان نیز سپاه پاسداران مورد بیشترین هجمه تحریمی دولت آمریکا واقع شده است. لذا اکنون سوالی که مطرح می شود این است که آمریکا بنابر چه اهداف و عواملی سپاه پاسداران را تحریم می کند؟ اصولا آمریکا از تحریم سپاه پاسداران به دنبال چه اهدافی است؟

۱-سپاه پاسداران به عنوان یکی از نیروهای مسلح ایران پیشرو در مباحث موشکی و توسعه ی مباحث نظامی قرار دارد. از آنجایی که توان موشکی ایران طی دهه های گذشته به مراتب بالایی رسیده و این امر نیز بیشتر توسط سپاه پاسداران انجام گرفته، آمریکا نیز بنابر شناخت از مسایل موجود تمام توان خود را بر مقابله با سپاه به کار گرفته است.

۲-چنانچه سپاه پاسدارن در لیست تروریستی آمریکا قرار گیرد این نهاد به مثابه یک گروه تروریستی قلمداد خواهد شد. در این صورت آمریکا و دیگر کشورها به راحتی می توانند نیروهای سپاه را چه در سطح منطقه ای و چه در سطح بین المللی مورد حمله قرار دهند. هر چند این موضوع امروزه در مورد شاخه برون مرزی سپاه پاسداران اعمال شده است.

۳-واشنگتن به دنبال این است که با استفاده از قانون کاتسا فعالیت های ایران را در منطقه محدود کند. بنابر آنچه تحلیل گران امریکایی و سیاستمداران این کشور به آن اذعان کرده اند امروزه نفوذ ایران در منطقه تا حد زیادی گسترش پیدا کرده است. این نفوذ منطقه ای ایران نیز به وسیله سپاه پاسداران و نیروهای وابسته به آن امکان پذیر شده است. در نتیجه آمریکا به دنبال این هدف است که با تحریم سپاه پاسدارن بتواند نفوذ منطقه ای ایران را کاهش دهد.

۴-قانون کاتسا بخش اعظم آن مربوط به قوانین تحریمی است ویکی از اهداف آمریکا نیز از تحریم سپاه قطع دسترسی این نهاد به نیروهای مقاومت در منطقه است.

پاسخ ایران به قانون کاتسا

قرار دادن نام سپاه در لیست گروه های تروریستی موجی از واکنش را در میان مقامات ایرانی به همراه داشت که شدیدترین موضع را فرمانده کل سپاه اتخاذ کرد. سرلشگر جعفری اعلام کرد در صورتی که آمریکا سپاه را در لیست گروه های تروریستی قرار دهد، ایران نیز ارتش آمریکا را به مثابه داعش تلقی کرده و پایگاه های این کشور را تا شعاع دوهزار کیلومتری مورد حمله قرار خواهد داد.

ارزیابی نهایی

آمریکا با استفاده از برجام همواره مترصد شدیدترین اقدامات علیه ایران بوده است و از طریق برجام نیز به دنبال محدودیت در برنامه موشکی ایران و نفوذ منطقه ای تهران بوده است. هر دو این عوامل یعنی توسعه برنامه موشکی و تحدید نفوذ ایران نیز به سبب فعالیت های سپاه صورت گرفته و این عامل دلیلی بر اقدامات خصمانه واشنگتن علیه سپاه پاسداران است. ترامپ که تا چند روز آینده مواضع ایالات متحده را در مورد برجام اعلام خواهد کرد از همین الان گام بعدی خود را در برابر ایران اعلام کرده و مسولین جمهوری اسلامی نیز باید نسبت به این اقدامات مواضع و تحرکاتی متقابل اتخاذ کنند.

  • یاسر سعید نژاد

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=270588

برچسب ها

نوشته های مشابه

19اردیبهشت
عاملان حفاری غیرمجاز در خوی دستگیر شدند
19اردیبهشت
آغاز پرورش کرم ابریشم در آذربایجان غربی
با هدف احیای صنعت نوغانداری؛

آغاز پرورش کرم ابریشم در آذربایجان غربی

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.