تاریخ : چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰
3

اشتغال؛ دغدغه اصلی مداحان/ مهمترین مشکل هیئات مذهبی نبود برنامه ریزی منظم است

  • کد خبر : 270111
  • 11 مهر 1396 - 10:32
اشتغال؛ دغدغه اصلی مداحان/ مهمترین مشکل هیئات مذهبی نبود برنامه ریزی منظم است

مداح جوان ارومیه ای با اشاره به نبود شغل مناسب برای مداحان و نبود برنامه ریزی منظم برای هیئات مذهبی گفت: امروز اشتغال دغدغه اصلی مداحان است و نبود برنامه ریزی دقیق و منظم باعث افزایش بیش از حد هیئات مذهبی در سطح استان شده است.

به گزارش اروم نیوز، «بهزاد نوری» از مداحان جوان متولد سال 70 هجری شمسی است که از همان کودکی به واسطه نوای حسینی و صدای زیبا توانسته جایگاه مناسبی در میان هیئات مذهبی و مداحان داشته باشد.

او که از 8 سالگی در مسیر مداحی قرار گرفته، به مناسبت ایام محرّم میهمان دفتر اروم نیوز شد تا پاسخگوی سوالات این رسانه در حوزه های مختلف مرتبط با مداحی و هیئات مذهبی باشد.

مشروح گفت و گوی خبرنگار اروم نیوز با بهزاد نوری را در زیر می خوانید:

* مداحی را از چه سالی و از کدام هیئت شروع کرده اید ؟

ـ از سن 8 سالگی مداحی را در هیئت عاشقان امام زمان (عج) ارومیه آغاز کرده ام و از همان اوایل کودکی در بین مردم به لطف خدا و امام حسین محبوب شده ام و در شرایط فعلی در هیئت عاشقان حضرت زهرا (س) ارومیه به مداحی مشغول هستم.

* جایگاه مداحی در هنر و در میان مسئولین فرهنگی را چطور ارزیابی می کنید؟

یکی از مهمترین نمود ها در جامعه جایگاه و نقش مداحان در هنر و مابین مردم است همان طور که حضرت اقا فرمودند من اصرار دارم که این نکته را برای برادران عزیز مداح چه آنهایی که به صورت حرفه‌ ای مداح هستند چه آن کسانی که گاهی در کنار کارهایشان این کار را انجام می‌دهند تکرار بکنم که این نقش بسیار مهم و حائز اهمیت و حساسی است این را کم نگیرید مداح با مداحی خود و رفتار و کردار خود بر مخاطب اثر گذاشته و انقلابی در آنان ایجاد می کند و مسئولین نیز باید به این توجه نمایند و به این مسئولیت ارزش و احترام بدهند.

* آسیب های مداحی را چطور ارزیابی می کنید؟

یکی از مهمترین مشکلات اصلی امروز در جامعه مداحی حسادت به یکدیگر است ، محتوای شعر در مداحی از ارزش بالایی برخوردار است و مداح اگر بخواهد مراسم خوبی ارائه نماید حتما باید شعر را حفظ باشد تا تلسط کافی بر آن داشته باشد بحث مادیات را مطرح نکرده و این هنر را در معرض فروش قرار ندهد، انتظاری که از یک مداح اهل بیت می رود باید در بین مادحین و جامعه الگو باشد و به رعایت ظوابط و اصول مداحی توجه بخصوصی نماید.

* در مورد حمایت مسئولین از فعالیت جوانان در حوزه مداحی نظرتان چیست؟

ـ امروز جوانان در عرصه فرهنگی و هیئات مذهبی فعال هستند ولی از سوی مسئولین حمایتی صورت نمیگیرد ولی با این همه این جوانان بدون هیچ چشم داشت و انتظاری از نهاد های مختلف دولتی فعالیت و به کار خود ادامه می دهند.

امروزه پیر غلامان اهل بیت نیز از طرف مسئولین حمایت نشده و جایگاه آنها در استان ما مشخص نیست اگر به شهری های دیگه توجه کنیم پیر غلامان از جایگاه و مقام بخصوصی برخور دارند امید واریم که در شهر و استان ما نیز این اتفاقات صورت بگیرد و هر روز شاهد پیشرفت مادحین در عرصه نوکری ابا عبد الله باشیم.

* آیا مداحی را می توان به عنوان شغل اصلی برگزید و اشتغال به کارهای دیگر خودداری کرد؟ بیکاری با مداحی جبران می شود؟

ـ مداح اهل بیت ارزش و مقام خاصی بین ائمه اطهار و مردم دارد این مقام قابل مقایسه با هیچ چیزی نیست مادحینی که مداحی را برای خود یک شغل انتخاب کرده اند و در مقابل آن پول دریافت می کنند و مورد سوء استفاده قرار می دهند خواسته یا ناخواسته موجب کمرنگ شدن تاثیر گذاری خود در مخاطب و هدایت جوان ها می شود و که این مسئله قابل تامل است.

* نتایج این نبود حمایت و البته نداشتن شغل مناسبت چه می تواند باشد؟

ـ یکی از مشکلات اصلی امروز که غریبان گیر مادحین و شعرای ما شده است ازدیاد بیکاری در بین آنها بطوری که برای امرار معاش و زندگی خود مجبور به فروش روضه می شوند که این برای ما و مسئولین یک عیب بزرگ است و مسئولین امر حتما به وضعیت مادحین علی الخصوص در شهر ما توجه بخصوصی داشته باشند.

* به نظر شما نقش مداحان اهل بیت(ع) در ترویج سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی در میان مستمعین هیئت عزاداری حسینی تا چه اندازه می تواند باشد؟

ـ نقش مداح در ترویج سبک زندگی ایرانی- اسلامی در عرصه ی هیئت ها از مباحث بسیار مهم در جوامع انسانی بوده و ارکان اصلی شکل دهیِ هویت اجتماعی یک جامعه را که مشتمل بر باورها، ارزش ها و سبک زندگی است را تشکیل می دهد. هویت واقعی یک جامعه را نمود ظاهری و سبک زندگی مردمان آن جامعه، نشان می دهد. جامعه زمانی ثمره ی هیئت ها و سیاست راهبردی انها را می بیند که سبک زندگی متناسب با باورها و ارزش های حاکم بر آن جامعه در هیئت ها نشر داده شود.

 

* سبک های اولیه و سنتی در مقایسه با سبک های جدید و جوان پسند چه تفاوتی با هم دارند؟

ـ سبک های اولیه مداحی و نوع محتوای شعر در ترویج روح معرفت دینی و اثرات آن در مخاطب خیلی تاثیر گذار بوده واحساسات مخاطب رو برم انگیزد، گاهی اوقات مشاهده می شود که بعضی از مادحین در ترویج بعضی شعر ها و نوحه ها و گاها آهنگ هایی که در شان اهل بیت نیست تعرض میکند که بنده از همه مادحین عاجزانه این درخواست را دارم که در شان اهل بیت مداحی کرده و آن را حفظ کنند.

* نحوه اداره هیئات مذهبی در ارومیه و آذربایجان غربی و به طور کلی در کشور رضایتبخش است؟ آیا توجه صرف به مداحی می تواند گره گشای مشکلات باشد؟

ـ یکی از مهمترین کار هایی که باید در هیئات مذهبی صورت بگیرد مدیریت هیئت است که در شهر ما خیلی کم رنگ دیده می شود، نبود برنامه ریزی منظم و بی نظارتی تبلیغات اسلامی و کانون مداحان بر این امر می افزاید در نتیجه وضعیت بیشتر مادحین در استان ها به همین منوال است و عاجزانه از مسئولین محترم درخواست دارم که به وضعیت هیئات و مادحین رسیدگی نمایند.

* سبک های نوین و جوان پسند در مداحی چه اثرات و مضراتی می توانند بر هیئات مذهبی وارد سازند؟

ـ امروزه سبک های نوینی وارد عرصه مداحی شده و در بین جوانان رواج پیدا کرده است که شکل سنتی و محتوای غنی و سوزناک خود را از دست داده و به برنامه شور زنی تبدیل شده است گاها در بعضی هیئت ها عزاداری ها از شکل اصولی و متین خود خارج و به لخت زنی تبدیل می شوند که مدیران و هیئت امنای هیئت در جلوگیری از این نوع رفتار ها نقش مهم و بسزایی دارند که من از همه آنها عاجزانه درخواست دارم بصورت جدی در مراسمات شرکت و نهایت تلاش خود را برای حل این مشکل به کار ببرند.

* به نظر شما شکل گیری و ترویج هیئات مذهبی زیرزمینی در شهرهای مختلف چه تاثیراتی بر دوری جوانان از عزاداری اصولی دارد؟

ـ امروزه شور و شوق جوانان باعث شده به هیئت هایی که در انها از مداحی های نوین و برنامه های شور زنی دارند گرایش پیدا کرده و چون نظارتی هم در این نوع هیئت ها وجود ندارد هر کاری که آنجا صورت می گیرد جوانان نیز آن را انجام می دهند و این مراسمات رفته رفته از عزاداری اصولی به حاشیه و دوری از معنویت گرایش پیدا می کند و به نظر من باید برای این هیئت ها برنامه داشته باشیم و برای هدایت آنها نظارت کامل و دقت لازم را به کار ببریم.

* آسیب فعالیت مسئولین در زمینه های مختلف مرتبط با عزاداری و هیئات مذهبی چیست؟

ـ تکبر و غرور در دستگاه امام حسین باعث آسیب زدن به این دستگاه می شود و اصلی ترین دلیلی که مسئولین یک تجمع بزرگ در ببین آحاد مردم نمیتوانند ترتیب بدهند همین قضیه است در استان های همجوار مثل زنجان هر ساله نماد اتحاد حسینی هستند و ما هم امروز باید تلاش کنیم در این راستا قدم برداشته و از ظرفیت مردم و مادحین خود استفاده نماییم.

در ارومیه مذاهب و قومیت های مختلفی وجود دارد و این زمینه مناسبی برای ایجاد وحدت و صمیمیت و برادری بین این جامعه است بنده به عنوان یک مداح از دوستان مادح خود درخواست دارم که در کاربرد مطالب تفرقه انگیز دقت نمایند و تمام تلاش خود را در جهت اتحاد هر چه بیشتر مردم و مسئولین به کار گیری نمایند.

* از وضعیت فعالیت مداحان و هیئات عزاداری در آذربایجان غربی تا چه اندازه رضایت دارید؟

– مداحی باید با قوانین و ظوابط خاص خود به کار گیری شود گاها مشاهده می شود مادحینی که بدون هیچ زحمت و تمرینی و آگاه نداشتن به ملودی های مداحی پا به این عرصه گذاشته و باعث تخریب بیشتر مادحین با تجربه می شوند بنده از مسئولین درخواست دارم که حداکثر سعی خود را در جهت تربیت و آموزش مادحین توانمند و هوشمند انجام داده و از انجام هیچ کاری کوتاهی نکنند تا بتوانیم در جامعه امام حسین پسند باشیم و در این راه موفق شویم.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=270111

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.