تاریخ : یکشنبه, ۲۲ فروردین , ۱۴۰۰
4

هیئت های مذهبی پایگاه تهذیب اخلاق باشد/ برپایی تکایا موجب تضعیف حضور مردمی در مساجد نشود

  • کد خبر : 269312
  • 03 مهر 1396 - 8:53
هیئت های مذهبی پایگاه تهذیب اخلاق باشد/ برپایی تکایا موجب تضعیف حضور مردمی در مساجد نشود

نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه هیئات مذهبی در ماه محرم به عنوان محلی برای تهذیب اخلاق معرفی شوند، گفت: در این ایام برپایی تکایا نباید موجب تضعیف حضور مردمی در مساجد نشود.

حجت الاسلام و المسلمین عسگر دیرباز در گفتگو با اروم نیوز گفت: از ابتدای اسلام تا کنون مسجد سنگر و پایگاهی برای تجمع مسلمانان بوده و جهت امورات اجتماعی و عمومی مورد استفاده واقع شده است.

وی افزود: پس از انقلاب نیز بهترین سنگر برای آموزش و ارسال افراد به چبهه های مقاومت حضور زنان در مساجد جهت تامین نیاز های آنان بوده است.

نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری، مسجد را بهترین مکان برای عزاداری امام حسین(ع)خوانده و ادامه داد: مسجد بهترین مکان برای علاوه بر انجام  واجبات عزاداری برای امکام حسین (ع) می باشد چرا که مسجد و اهداف قرآنی و دینی مهم تین هدف سید الشهداو یارانش بوده است.

وی، تصریح کرد: عزاداری سید الشهدا و ماه محرم نباید منحصر به مساجد باشد بلکه باید در تکایا و حسینیه ها نیز برگزار شود اما باید هیت امنای مساجد و برپا کنندگان به این موضوع که نباید برپایی تکایا باعث تضعیف حضور مردم در مساجد شود .

دیرباز، با بیان اینکه تقویت حضور مردم درتکایا حسینیه ها و مساجد یک عمل دولتی نیست که با صدور بخشنامه به حل مشکل پرداخت گفت: هیت امنای مساجد و برپا کنندگان تکایا باید با همفکری و گفتگو در این خصوص علاوه بر پررنگ نگه داشتن حضور مردم در تکایا بتوانند حضور مردم در مساجد را نیز تقویت کنند.

وی، با اشاره به اینکه هیئت‌های عزاداری باید پایگاه تهذیب اخلاق باشد، افزود: از هیئت‌های مذهبی انتظار می‌رود در راستای تحکیم عقاید مردم و احکام و معارف اهل‌بیت(ع) اهتمام ویژه داشته و محل پاسخگویی به شبهات جوانان باشند.

بیشتر بخوانید..
۱۹۹ مورد تغییر کاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی در آذربایجان‌غربی شناسایی شد

نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری، بیان کرد: ناهنجاری‌هایی که امروز در جامعه مشاهده می‌شود به دلیل فاصله گرفتن از فضیلت‌هایی است که سیدالشهدا(ع) در مسیر آن به شهادت رسیده است و هیئت‌های مذهبی، مساجد و تکایا در این راه ساماندهی و نظم مناسبی گرفته‌اند و به عنوان خیمه‌های ولایت مأموریت خود را در برابر حفظ این ارزش‌ها انجام می‌دهند.

دیرباز، هدف اصلی امام حسین(ع) و فریضه اصلی وی از قیام عاشورا احیا و زنده نگه داشتن فریضه امر به معروف و نهی از منکر خواند و افزود: از دیگر اهداف امام حسین(ع) ایستادگی در برابر ظالم و زیر بار نرفتن ظلم بود.

نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری،تاکید کرد : دشمن در صدد ایجاد اختلافات و سبک زندگی های غرب در مراسمات و عزاداری های حسینی است رهبران و مسئولان باید در تلاش باشند تا با صحبت های ملایم و امر به معروف صحیح سبک زندگی اسلامی را درمراسمات حسینی رواج  داده و سبک زندگی غربی را تضعیف و نابود کنند .

وی بیان کرد: مردم نظاره گر عزاداری های عمومی نباشد و در عزااری های سیدالشهدا حضوری پر شور بهم رسانند و حرمت های مراسم حسینی را با پوشش های نامناسب زیر سوال نبرند .

دیرباز نگه داشتن حرمت عزای اهل بیت (ع) را  به عنوان یکی از تکالیف شرعی برای همه مردم ضروری دانست و ابراز داشت: سینه زدن های نامناسب ، قمه زنی توسط برخی هیأتها و خواندن اشعار لغوی که اصلاً مرثیه خوانی محسوب نمی شود، محکوم است چرا که انجام این کار ها توسط مجتهدین حرام اعلام شده است.

بیشتر بخوانید..
جان و مال مردم به استعمار مجازی گرفتار شده است/ ارتباطات دولت با مردم در «کلاب‌هوس» فریب سیاسی است

وی با تأکید مجدد بر اینکه حفظ حرمت ائمه اطهار واجب است، تصریح کرد: مخصوصاً در ماه منصوب به ایشان، ماهی که اهل بیت(ع) آن را ماه حزن و اندوه نامیده اند و همواره در طول تاریخ بر این امر تأکید داشته اند.

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=269312

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.