تاریخ : یکشنبه, ۲۲ فروردین , ۱۴۰۰
3

مداحی در هیئات باید در شان و مقام امام حسین(ع) باشد/ اختراع سبک مداحی پاپ موجب تحریف هیئات می شود

  • کد خبر : 269403
  • 03 مهر 1396 - 10:55
مداحی در هیئات باید در شان و مقام امام حسین(ع) باشد/ اختراع سبک مداحی پاپ موجب تحریف هیئات می شود

مداح جوان ارومیه ای با اشاره به جایگاه هیئات مذهبی و مداحی ها در ترویج سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی، گفت: مداحی ها باید در شان و مقام امام حسین(ع) و شهدای کربلا باشد.

به گزارش اروم نیوز، «حسن سعادت» از مداحان جوان و متولد 67 است که در سال های اخیر به واسطه نوای حسینی توانسته جایگاه مناسبی در میان هیئات مذهبی داشته باشد.

او که از 11 سالگی در مسیر مداحی قرار گرفته، به مناسبت ایام محرّم میهمان دفتر اروم نیوز شد تا پاسخگوی سوالات این رسانه در حوزه های مختلف مرتبط با مداحی و هیئات مذهبی باشد.

مشروح گفت و گوی خبرنگار اروم نیوز با حسن سعادت را در زیر می خوانید:

* مداحی را از کدام هیئت و چه سالی شروع کرده اید و بخش تخصصی فعالیتتان از چه سالی آغاز شده است؟

ـ از سال 81 مداحی را در هیئت شیفتگان حضرت ابوالفضل(ع) ارومیه آغاز کرده ام و از سال 85 نیز به مجلس داری و بحث مداحی تخصصی روی آورده ام.

* حمایت نهادها و سازمان های مختلف از مداحی و دستجات عزاداری را چگونه ارزیابی می کنید: آیا در این زمینه موفق بوده اند؟

ـ در سال های گذشته که هیچ سازمانی برای حمایت از مداحان و تشکل های مذهبی شکل نگرفته بود. در سال های اخیر نیز با تشکیل تشکل هایی نظیر کانون مداحان و شعرای آیینی شاهد حرکت های خوبی در این حوزه بوده ایم، اما این حرکات باید با توان و قدرت بیشتری باشد.

اگر چنین اقدامی از سال های قبل تر آغاز می شد امروز شاهد بسیاری از ناملایمتی ها و ناهماهنگی ها در میان هیئات مذهبی و مسئولین و هیئات امنا نبودیم.

به عنوان مثال راه اندازی کلاس های مداحی و البته ایجاد اتحاد میان مسئولین و هیئات مذهبی از اموراتی است که باید بیش از پیش به آن توجه شود چراکه سبک های مختلف مداحی رایج در هیئات مختلف پاسخگوی نیازهای جوانان نیست و باید با آموزش های اصولی در مسیر ارتقای سطح علمی مداحان گام برداشته شود.

حسن سعادت

حسن سعادت

* در مورد حمایت مسئولین از فعالیت جوانان در حوزه مداحی نظرتان چیست؟

ـ امروز شاهد فعالیت جوانانی در هیئات مذهبی هستیم که نه تنها از سوی مسئولین بلکه از سوی نهادهای متولی رسیدگی به امور مداحان نیز حمایتی از آن ها نمی شود. این باعث دلسردی مداح شده و در نتیجه موجب شکل گیری هیئت های زیرزمینی و دیگر موارد می شود.

البته در زمینه فعالیت پیرغلامان هم این مشکل را داریم. متاسفانه جایگاه پیرغلامان در آذربایجان غربی شناخته نشده و شاهد هستیم که نه تنها تجلیل و تقدیری از آن ها نمی شود بلکه گاها مشکلاتی نیز برای آن ها ایجاد می شود.

* آیا مداحی را می توان به عنوان شغل اصلی برگزید و اشتغال به کارهای دیگر خودداری کرد؟ بیکاری با مداحی جبران می شود؟

ـ متاسفانه مداحان در شرایط فعلی به دلیل نداشتن شغل مناسب تمرکز کافی برای ایجاد اثر ندارند و به همین دلیل ترجیح می دهند از داشته های قبلی یا از کتبی استفاده کنند که همه گیری در آن ها وجود ندارد. این امر موجب کمرنگ تر شدن نقش هیئات در هدایت جوانان و اقشار دیگر جامعه می شود.

* نتایج این نبود حمایت و البته نداشتن شغل مناسبت چه می تواند باشد؟

ـ نتیجه این امورات چنین بروز پیدا می کند که امروز شاهد فروش روضه توسط مداحان آن هم به مبالغ هنگفتی هستیم که مجبور هستند برای ارتزاق و گذران زندگی خود دست به این اقدامات بزنند.

اگر رسیدگی به امورات مداحان نباشد و مسئولین توجه کافی نداشته باشند قطعا شاهد بدتر شدن اوضاع نیز خواهیم بود.

* به نظر شما نقش مداحان اهل بیت(ع) در ترویج سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی در میان مستمعین هیئت عزاداری حسینی تا چه اندازه می تواند باشد؟

ـ قطعا هیئات مذهبی و مداحان نقش بسزا و مهمی در این امر دارند. اینکه سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی از طریق هیئات و فعالان مذهبی و دینی ترویج شود می تواند آینده این فعالیت را روشن تر کند.

* سبک های اولیه و سنتی در مقایسه با سبک های جدید و جوان پسند چه تفاوتی با هم دارند؟

ـ امروز سبک های مداحی و عزاداری در هیئات بسیار است. سبک های جوانان برای عزاداری و مداحی با پیرغلامان و السابقون تفاوت زیادی دارد و به همین دلیل باید توجه ویژه به مخاطبین شود.

اگر مخاطب با سنین پایین تر باشد باید سبک های متناسب با این سنین انتخاب شود و در غیر این صورت از سبک های گذشته و سنتی بهره برد.

ولی در شرایط فعلی و زمان کنونی شاهد هستیم برخی مداحان بدون شناخت از مخاطب اقدام به انتخاب سبک هایی می کنند که متاسفانه هیئات خالی از جمعیت باشند.

* نحوه اداره هیئات مذهبی در ارومیه و آذربایجان غربی و به طور کلی در کشور رضایتبخش است؟ آیا توجه صرف به مداحی می تواند گره گشای مشکلات باشد؟

ـ سخنرانی و قرائت قرآن هم باید در هیئات مورد توجه باشد. امروز شاهدیم در برخی هیئات محافل انس با قرآن با حضور اعضای هیئت برگزار می شود و سپس سخنرانی خطبا با محوریت مسئل روز انجام می شود. این می تواند زمینه استقبال از هیئت را فراهم کند و مداحی ها نیز با سبک های مختلف و البته بنا بر اقتضای روز ارائه شود و به این ترتیب حضور اقشار مختلف مردم در هیئت های عزاداری گسترش یابد.

حسن سعادت

حسن سعادت

* سبک های نوین و جوان پسند در مداحی چه اثرات و مضراتی می توانند بر هیئات مذهبی وارد سازند؟

ـ بهره گیری از سبک های مداحی به سبک خوانندگان پاپ امری است که امروز شاهد ترویج آن هستیم. متاسفانه در تمام شهرها هم این امر قابل مشاهده است. مداحی ها باید در شان و مقام امام حسین(ع) و شهدای کربلا باشد نه اینکه هرکس با هر ذائقه ای برای خود سبکی اختراع کند و به تقلید از خوانندگان غربی به تحریف هیئات نیز بپردازد!

یکی از آسیب های جدی در هیئات مذهبی این است که والدین اجازه حضور جوانان در این اماکن را نمی دهند و استدلال هم این است که در برخی هیئات لخت زنی و لطمه زنی مُد شده است. در این زمینه حق با والدین است و باید مسئولین رسیدگی به امور هیئات و دستجات عزاداری فکری به حال این قبیل اقدامات کنند.

در اشعار و رفتار نباید باعث توهین به هیچ قومی شد و البته جایگاه و شخصیت افراد نیز حفظ شود.

* به نظر شما شکل گیری و ترویج هیئات مذهبی زیرزمینی در شهرهای مختلف چه تاثیراتی بر دوری جوانان از عزاداری اصولی دارد؟

ـ قمه زنی و لطمه زنی در برخی دستجات و هیئات مذهبی موجب سوءاستفاده دشمن شده و شبکه های ماهواری معاند نظام نیز در این زمینه فعالیت گسترده ای دارند. اینکه هیئات زیرزمینی با خودزنی و قمه زنی اقدام به تهییج جوانان کنند نمی تواند زمینه مناسبی برای عزاداری باشد.

جوانی که هیجان فراوانی دارد و به خاطر همین هیجان در عزاداری ها حضور می یابد پس از مشاهده چنین رفتارهایی قطعا از مسیر منحرف خواهد شد و در نتیجه عزاداری هار اصولی و بر اساس معیارهای اسلامی نادیده گرفته می شود.

* آسیب فعالیت مسئولین در زمینه های مختلف مرتبط با عزاداری و هیئات مذهبی چیست؟

ـ متاسفانه در ارومیه و استان ما شاهد برخی خود بزرگ بینی ها هستیم که این امر باعث کمرنگ شدن خدمات شده. به عنوان مثال اگر بخواهیم در داخل بازار برنامه برگزار کنیم نه مسئولین قبول می کنند و نه بازاریان! اما در شهرهای دیگر شاهد این موضوع هستیم که بازار به عنوان مرکز اصلی تجمع دستجات معرفی می شود و راسته های متخلف بازار برای خود هیئات عزاداری دارند.

در این زمینه باید فعالیت و همکاری بیشتر شود و بازاران در ماه عزا به عزاداری بپردازند.

در ارومیه و برخی شهرهای دیگر شاهد حضور اقلیت های دینی و دیگر مذاهب غیر از تشیع هستیم که این مورد زمینه مناسبی برای وحدت و همدلی میان اقوام است. ولی مسئولین نتوانسته اند ظرفیت و زمینه کافی را فراهم کنند و به همین دلیل عزاداری حسینی به زمینه اختلاف افکنی تبدیل شده است.

خلوص نیت در مداحی ها و عزاداری ها باید مورد توجه هم مسئولین و هم مدیران دستجات و هیئات قرار گیرد.

* به عنوان سوال پایانی، از وضعیت فعالیت مداحان و هیئات عزاداری در آذربایجان غربی تا چه اندازه رضایت دارید؟

ـ تنها در ارومیه بیش از 3 هزار مداح مشغول فعالیت هستند. شاید بسیاری از آن ها را نشناسیم و نهایتا 20 درصد از فعالان در زمینه مدحی را بشناسیم ولی این نمی تواند به معنای ترویج سبک های غلط باشد.

اینکه هر فردی یک کتاب مداحی داشته باشد اسمش هم مداح است تفکر غلطی است. مداحی باید بر اساس توانایی ذاتی افراد و نیز آموزش های لازم انجام شود که متاسفانه امروز شاهد کم کاری در این حوزه هستیم.

یکی از اصلی ترین دلایل تاثیر اندک مداحی ها و دستجات و هیئات عزاداری در جامعه نیز همین امر است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=269403

نوشته های مشابه

22فروردین
خداحافظی با مدارس کانکسی در منطقه آزاد ماکو
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو خبر داد:

خداحافظی با مدارس کانکسی در منطقه آزاد ماکو

22فروردین
مقاوم سازی ۵۰۰ واحد مسکن روستایی پلدشت

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.