تاریخ : یکشنبه, ۲۲ فروردین , ۱۴۰۰
1

خرافات در عزاداری فرهنگ عاشورا را از شعور تهی می‌کند/ محور تشریح قیام امام حسین(ع) مساجد است

  • کد خبر : 269325
  • 03 مهر 1396 - 8:39
خرافات در عزاداری فرهنگ عاشورا را از شعور تهی می‌کند/ محور تشریح قیام امام حسین(ع) مساجد است

مدیر حوزه های علمیه خواهران آذربایجان غربی گفت: ورود خرافات و ناهنجاری در عزاداری ماه محرم، فرهنگ عاشورا را از درون و شعور تهی می‌کند.

حجت الاسلام و المسلمین حمید راحلی در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز گفت: ماه محرم ماه پیروزی مکتب اسلام و پیروزی خون بر شمشیر است چراکه تمام ادیان و مذاهب پا برجایی خود را مدیون ماه محرم هستند.

وی، افزود: ماه محرم خاص به یک هزار و 400 سال پیش نمی باشد، بلکه در تمام بشریت جاری و ساری می باشد و نمی توان این موضوع را انکار کرد.

مدیر حوزه های علمیه خواهران آذربایجان غربی، با بیان اینکه انقلاب پیروزی خود را مدیون محرم و نهضت اباعبدالله(ع) است، ادامه داد: حریت و آزادگی انسان ها و خروج از یوغ استکبار به واسطه محرم و زنده نگه داشت قیام  حسینی محقق می شود.

راحلی، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران پیروزی در انقلاب خود را مدیون روضه داری و نهضت عاشورا می باشد دلیل شکست انقلاب های امروز کم بودن انگیزه انسانی آن ها و پایبند نبودن به نهضتی همچون نهضت عاشورا است.

وی، با بیان اینکه انقلاب اسلامی و دوران دفاع‌مقدس پرتویی از عاشورا محسوب می شود، ادامه داد: هویت اعتقادی نظام اسلامی در زیر سایه بزرگداشت انقلاب و فرهنگ عاشورایی محقق می شود.

مدیر حوزه های علمیه خواهران آذربایجان غربی، با اشاره به اینکه شعر و مدیحه‌سرایی‌ها باید در راستای احیای دین باشد، عنوان کرد: امام حسین(ع) برای احیای دین قیام کردند تا جامعه را از لحاظ فکری، اعتقادی و اخلاقی اصلاح کنند بنابراین باید عزاداری، منبرها و نوحه‌هایی که در این روزها برای مردم خوانده می‌شود، در راستای اصلاح جامعه باشد.

راحلی، با اشاره به تلاش دشمنان اسلام برای تضعیف فرهنگ عاشورا و عزاداری امام حسین(ع) اظهار کرد: این کار با ورود خرافات و ناهنجاری در عزاداری برای تهی کردن فرهنگ عاشورا از درون انجام می‌شود تا از نظر معرفتی چیزی نصیب مردم نشود.

بیشتر بخوانید..
۱۹۹ مورد تغییر کاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی در آذربایجان‌غربی شناسایی شد

وی تاکید کرد: دشمنان اسلام به دنبال آن هستند که شور در عزاداری باشد اما شعور با ورود خرافات از عزاداری گرفته شود.

مدیر حوزه های علمیه خواهران آذربایجان غربی، صرفا پرداختن به مداحی را از آسیب‌های عزاداری برشمرد و گفت: ارزش‌های عاشورا و هداف امام حسین(ع) از طریق منبرها و سخنرانی‌ها به ما رسیده و اگر در هیئتی فقط مداحی باشد این یک آسیب است.

راحلی، عنوان کرد: مسجد و منبر زنده نگه دارنده قیام اباعبدالله(ع) است و اگر این ها نادیده گرفته شود دین و اسلامی که امام حسین(ع) و یارانش برای آن قیام کردند دچار انحراف میشود ولی انحراف با دین خدا سازگاری ندارد.

وی تاکید کرد: منبر شاه کلید زنده نگه داشتن قیام اماذم حسین(ع) است باید به برپایی مراسمات علاوه بر مجامع عمومی و اجتماع گسترده عزاداران ،به برپایی آن درمساجد نیز تاکید فراوان داشته باشیم.

مدیر حوزه های علمیه خواهران آذربایجان غربی گفت: محور تشریح قیام اباعبدالله(ع) مساجد است چراکه هر فنی باید از اهل ان پرسیده شود.

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=269325

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.