تاریخ : چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰
1

اجازه تبدیل پیوست های فرهنگی به پیوست های گردشگری داده نشود

  • کد خبر : 268693
  • 25 شهریور 1396 - 14:20
اجازه تبدیل پیوست های فرهنگی به پیوست های گردشگری داده نشود

مدیرکل تشکل های دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی کشور گفت: یکی از دغدغه های اصلی جامعه نهادینه سازی مراسمات مذهبی منطبق بر اصول طراز اسلامی است.

به گزارش اروم نیوز، رضا معممی مقدم در نشست ساماندهی شئون فرهنگی در مراسم مذهبی آذربایجان غربی که صبح امروز با حضور جمعی از مسئولین هیئات مذهبی و مدیران مرتبط با امورات عزاداری در تالار مهدیه ارومیه برگزار شد، اظهار داشت: یکی از مشکلات اصلی جامعه امروزی که گریبانگیر فرهنگ اسلامی شده آسیب های اجتماعی در مراسمات مذهبی و میان آحاد ملت است.

وی، تصریح کرد: برای همه مراسمات مذهبی باید برنامه ریزی کرد، تمامی این مراسمات باید پیوست فرهنگی مذهبی داشته باشند. نباید اجازه داد پیوست ها در شهر های مذهبی به پیوست های گردشکری تبدیل شود. مشکلات اصلی باید ریشه یابی و در اولویت قرار داده شوند.

مدیرکل تشکل های دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی کشور، ادامه داد: وظیفه ستاد ساماندهی، بازبینی و بررسی آسیب های اجتماعی به صورت مهندسی فرهنگی و مذهبی بر طبق اصول و گفته های دینی یا محکمات دینی است، احکامی که به صورت اولیه و ثانویه بوده نباید مورد تغییر قرار داده شود.

وی، اضافه کرد: امروز یکی از دغدغه های اصلی جامعه نهادینه سازی مراسمات مذهبی منطبق بر اصول طراز اسلامی است این اصول یعنی آگاهی سازی ، وحدت طلبی ، روشنگری ، احکام و اخلاقیات و بست گفتمان دینی در چهار چوب شرع باید انجام داد امروزه ازدیاد مناسک دینی در کشور باعث رویگردانی مردم از این ایین شده و باید از تشکیل این مراسمات جلوگیری کرد.

معممی مقدم، افزود: مشکل اصلی آذربایجان غربی به خصوص ارومیه در ایجاد تجمع بزرگ و مردمی در مناسبت های مذهبی «نبود مدیریت اساسی و مقبول نبودن مسئولین در میان مردم» است. آذربایجان غربی یک استان تلفیقی است و باید به فرهنگ سازی و گرامی داشتن مقدسات اقلیت های مذهبی توجه خاصی شود.

بیشتر بخوانید..
بیش از ۸۰۰ کیلوگرم پیله تر ابریشم در آذربایجان غربی تولید می‌شود

وی، در بخش پایانی سخنان خود اظهار داشت: در اطلاع رسانی مراسم مذهبی بیش از توجه به افراد دخیل در آن چون سخنران و مداح باید به بحث محتوا و ترویج نذر فرهنگی توجه شود و نسبت به رفع مهجوریت از قرآن در چنین مراسماتی اقدام شود. بر همین اساس مجوز هیئات مذهبی تنها به صرف داشتن مربی روخوانی و روانخوانی قرآن صادر می شود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=268693

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.