تاریخ : پنج شنبه, ۲۹ مهر , ۱۴۰۰

لزوم داشتن دیدگاه متفاوت پیشرفت نسبت به ظرفیت های استان آذربایجان‌غربی

  • کد خبر : 267439
  • 07 شهریور 1396 - 19:57
لزوم داشتن دیدگاه متفاوت پیشرفت نسبت به ظرفیت های استان آذربایجان‌غربی

ارتقای وضعیت آذربایجان غربی در شاخص های صنعت، کشاورزی، توریسم و شاخص های اقتصادی دیگر در اولویت های کاری این استان قرار داد.

به گزارش اروم نیوز، ارتقای وضعیت استان در شاخص های صنعت، کشاورزی، توریسم و شاخص های اقتصادی دیگر؛ کدام یک برای استان آذربایجان‌غربی در اولویت است؟

سوالی که بسیاری از صاحب نظران و متولیان امر در استان آذربایجان غربی پاسخ مناسبی برای آن نداده اند. و اینکه آیا درخواست وجود صنایعی از قبیل خودروسازی برای استان قابل توجیه است؟ آیا برای پیشرفت استان نیاز به الگوبرداری از استان های هم جوار داریم و یا می توان با توجه به ظرفیت های مختص استان، یک نگاه و ارزیابی تطبیقی بین المللی را مدنظر قرار داد؟

به چند دلیل انتخاب مورد دوم در اولویت قرار دارد!

نگرش یکسان به استان ها در شاخص های توسعه به منزله تجویز یک نسخه مشترک برای دو فرد متفاوت است، که شاید برای یکی درمان و برای دیگری سم مهلک باشد که متاسفانه تا به الان این نسخه مشترک چندین بار برای استان تجویز شده است.

در جهت تنسیق موضوع مورد بحث، می توان چند پیشنهاد عملیاتی ارائه داد:

ارتباط گیری با نخبگان بومی مقیم خارج از کشور جهت ارزیابی نحوه جذب توریست در کشور محل اقامت و تطبیق آن با معیارهای فرهنگی و ایرانی و ارائه راهکارهای اجرایی.

تلاش برای پیشگام شدن در عرصه بهره وری انرژی و صرفه جویی منابع آب و انرژی در راستای منویات مقام معظم رهبری از طریق فرهنگ سازی گسترده و مشاوره با افراد متخصص دراین حوزه. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که این نیازها علاوه بر تلاش برای پیشگام سازی، نیاز جدی استان است.

برنامه ریزی برای پیشگام شدن در ارائه خدمات مهندسی و پزشکی برای کشور عراق که در آینده نزدیک این خدمات از کشور ما درخواست خواهد شد.

بیشتر بخوانید..
نخستین محموله محصولات صادراتی به اروپا در کارخانه ایمن بتن شهرداری ارومیه بارگیری شد

از آنجاییکه که نیروگاه گازی تولید برق شهر ارومیه، عمر مفید خود را طی کرده است و یکی از عوامل اصلی آلودگی هوای شهر ارومیه به شمار می رود، پیشنهاد می شود از نیروگاه های تولید پراکنده و متناسب با نیاز هربخش، به جای نیروگاه های متمرکز استفاده شود که هم به لحاظ پدافند غیرعامل توجیه پذیر است و هم می توان چند سرمایه گذار داخلی و بومی برای آن جذب نمود و ایجاد اشتغال مولد کرد. هوای پاک و طبیعت سبز از پتانسیل های موثر در جذب گردشگر و حتی سرمایه گذار هستند. با دارا بودن طبیعت سبز در استان و همت برای داشتن هوای پاک، می توان تحولی در زمینه گردشگری استان باشد.

✍️ احسان اکرمی؛ دانشجوی دکتری مهندسی مکانیک دانشگاه شهید بهشتی

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=267439

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.