تاریخ : یکشنبه, ۱۴ آذر , ۱۴۰۰

وقتی آواز بر قرآن اولویت می یابد/ اسامی مسئولین غایب در مراسم جمع خوانی قرآن

  • کد خبر : 264868
  • 08 تیر 1396 - 12:00
وقتی آواز بر قرآن اولویت می یابد/ اسامی مسئولین غایب در مراسم جمع خوانی قرآن

در خطبه های نماز عید فطر ارومیه بار دیگر شاهد انتقاد نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی از کم توجهی و البته بی توجهی مسئولین و مدیران ارشد در رده های مختلف به مقوله مباحث قرآنی و دینی بودیم.

به گزارش اروم نیوز، خطبه های نماز عید فطر امسال ارومیه همراه با انتقاد نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه از مسئولینی بود که در ایام ماه رمضان به مقوله بسط و گسترش فرهنگ قرآنی کم توجه و در برخی موارد بی توجه بودند.

حجت الاسلام قریشی در سخنان خود با اشاره به غیبت برخی مسئولین در مراسمات قرآنی نظیر جمع خوانی در طول ماه رمضان، ناراحتی خود از این مسئولین را ابراز داشته و بیان کرد: باید این مسئولین در پیشگاه خداوند و مردم پاسخگو باشند.

این سخنان نماینده ولی فقیه در استان برای نخستین بار نیست که از تریبون های رسمی اعلان می شود. وی که به یکی از آرام ترین روحانیون آذربایجان غربی مشهور است، گاهی در تریبون های رسمی نظیر نماز جمعه و جلسات تفسیر قرآن و نهج البلاغه و نیز در مراسمات و همایش های عمومی این سخنان را بر زبان می آورد که نشان دهنده شدت ناراحتی از دست برخی مدیران است.

اما این مقوله که از سوی حجت الاسلام قریشی مطرح شده، امری است که شاید نیاز بیشتری به واکاوی و رسیدگی داشته باشد؛ غیبت مسئولین در نظام اسلامی از جلسات قرآنی و دینی، آن هم در ماهی که متبرک به نام قرآن و بهترین فرصت برای همنشینی با کلام الهی است.

در ماه رمضان خوشبختانه شاهد تعطیلی اکثر جلسات نوبت عصرگاهی در ادارات بودیم و البته کمتر نهاد و اداره دولتی و نیمه دولتی یافت می شد که پس از ساعت اداری رسمی به حضور کارکنان و مدیرانش متبرک باشد! خستگی افراد ناشی از شدت گرمای امسال برای کسی پنهان نبود.

اما اینکه برخی مسئولین که به هر بهانه ای دنبال حضور در مراسمات آن چنانی و برگزاری برنامه های افطاری و البته حضور در میان چهره های برتر نوازندگی و خوانندگی به سبک غربی بودند از حضور در جمع خوانی امتناع کنند امری است که باید به آن توجه و دقت بیشتری کرد تا به این ترتیب پشت پرده های این اقدام بیشتر نمایان شود.

در این میان برخی مسئولین البته نه ادعایی برای حضور در چنین مجامعی دارند و نه هنگام حضورشان هم خود را به پای عکس و فیلم می کشانند تا دیده شوند، اما بالاخره اینان هم به واسطه مسئولیتشان بهتر است حضوری در میان این جمع داشته باشند تا مردم هم شاهد فعالیت دینی و قرآنی مسئولینشان باشند!

حال علاوه بر تقدیر و تشکر از مسئولینی که به اندازه توانشان در برنامه جمع خوانی حاضر بودند، بدون اشاره به حضور برخی مسئولین و نیز «حمایت های مادی و معنوی» آن ها از برخی برنامه های «غیرمرتبط با عنوان فرهنگ اسلامی» در ماه مبارک رمضان، اسامی تعدادی از مدیران ارشد استانی و شهرستانی را که غیبتشان در طول ماه رمضان و در مراسم جمع خوانی قرآن کریم بر همه آشکار بود را مرور می کنیم:

* قربانعلی سعادت، استاندار آذربایجان غربی

* علیرضا رادفر، تقی کهوریان، نادر صفرزاده، معاونین استاندار آذربایجان غربی

* محمد حضرت پور، شهردار ارومیه

* روح الله حضرت پور، نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی

* هادی بهادری، نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی

* مدیران کل ستادی استانداری و نیز مدیران ارشد دستگاه های دولتی

البته این اسامی تنها بخش کوچکی از مدیران غایب در برنامه های رمضانی بود که در جمع خوانی قرآن کریم شهر ارومیه در مصلای امام خمینی(ره) این شهر غایب بودند. چراکه اخبار رسیده از شهرستان های مختلف گویای وضعیت مشابه در این شهرستان ها و حضور نیافتن تعداد زیادی از مدیران ارشد شهرستانی و شهری بود.

بازهم تاکید بر این نکته الزامی است که اسامی ذکر شده شاید برخی روزها دچار کثرت فعالیت اداری بوده باشند، اما اینکه هیچ روزی در میان حاضران در جمع خوانی دیده نشوند امری عادی به نظر نمی رسد.

در پایان هم ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که بهتر است برخی از این مسئولین مذکور به جای پرداختن به برنامه هایی به دور از شان و فرهنگ اسلامی نظیر «مسابقه برترین هنرمند آواز» که با الگوبرداری از شبکه های ماهواره ای اجرا شد، اندکی هم به فکر برنامه های قرآنی و حمایت از این برنامه ها حتی با حضور فیزیکی خود باشند.

شاید این غیبت چندان بی ربط هم به استقرار دفاتر اداری و بخش های مختلف برخی نهادها در مجموعه های قرآنی نباشد که مجال استفاده جامعه قرآنی از ظرفیت های محدود تعبیه شده برای خود را نیز از آن ها گرفته است!

* سجاد امیرکردلر ـ مدیرمسئول و سردبیر

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=264868

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.