تاریخ : دوشنبه, ۲۶ مهر , ۱۴۰۰

تبدیل مسجد جامع ارومیه به محل پرورش حیوانات/ اوقاف و میراث فرهنگی کمر به تخریب آثار تاریخی بسته اند

  • کد خبر : 263999
  • 25 خرداد 1396 - 12:16
تبدیل مسجد جامع ارومیه به محل پرورش حیوانات/ اوقاف و میراث فرهنگی کمر به تخریب آثار تاریخی بسته اند

پس از انتشار چندین باره اخبار و تصاویر از وضعیت نامناسب مسجد جامع ارومیه و اخطار به مسئولین میراث فرهنگی و اوقاف و امور خیریه در خصوص نگهداری اصولی از این بنای تاریخی و دینی، این بار تصاویری از تبدیل شدن این مسجد به محل نگهداری حیوانات منتشر شد!

به گزارش اروم نیوز، مسجد جامع ارومیه به عنوان یکی از آثار تاریخی ـ دینی در کشور محسوب می شود و همین امر نیز باعث شده تا مسافران بسیاری از نقاط مختلف کشور و حتی خارج از کشور به این بنای زیبا مراجعه کنند.

اما در اثر بی توجهی و بروکراسی اداری در نهادهای متولی حراست از این بنا، یعنی اداره کل میراث فرهنگی به لحاظ حراست از اثر تاریخی و نیز اداره کل اوقاف و امور خیریه به لحاظ اینکه اثری دینی و مذهبی به شمار رفته و جزو مساجد قدیمی آذربایجان غربی و کشور محسوب می شود، شاهد تخریب گسترده و صحنه های زشت و ناپسند در بخش های عظیمی از این بنا هستیم.

از چند ماه قبل، ریزش دیوارهای داخلی بنا و بی توجهی میراث به تعمیرات اصولی آن باعث شد تا بخشی از گچبری داخلی این دیوارها فرو ریخته و مسئولین برای فرار از اتهامات نسبت به تعمیرات سطحی اقدام کنند.

اما نکته تاسف آور و قابل تامل در مورد مسجد جامع ارومیه این است که گویی به تازگی به محلی برای نگهداری حیوانات مختلف شده و این بار باید شاهد اتفاقات ناگوارتر از قبل در آن باشیم.

کبوترهای سرگردان در داخل مسجد، غذاهای مخصوص گربه و دیگر حیوانات که در گوشه و کنار مسجد مشاهده می شود، فضولات حیوانات موجود در کف مسجد و نیز نوشتن یادگاری بر دیوارهای این بنا جزو صحنه هایی است که همگی از کم لطفی ادارات مذکور نشات می گیرد و نیازمند ورود جدی تر مسئولین فرهنگی به موضوع است.

بیشتر بخوانید..
اشک چشمانی که دریاچه را پُر نکرد!/ دولت سیزدهم، وعده روحانی را عملی می‌کند؟!

گویی ادارات متولی رسیدگی به وضعیت مسجد جامع بازهم خود را نسبت به این مقوله بی تفاوت نشان داده و منتظر تخریب و از بین رفتن تدریجی این بنا به منظور رسیدن به اهداف پشت پرده خود هستند.

حال با توجه به اهمیت تاریخی و گردشگرپذیری مسجد جامع ارومیه، این مورد به طور جدی و قاطعانه نیازمند ارائه تذکرات و پیگیری های مسئولین ارشد استانی یعنی استاندار و نماینده ولی فقیه خواهد بود.

به طور قطع اینکه هر مسئولی خود را به بهانه های واهی از رسیدگی به چنین معضلی کنار کشیده و کار به ادارات دیگر حواله کند، نشانه مدیریت نیست بلکه ناتوانی وی در رسیدگی به امورات فرهنگی و نشان دهنده لزوم تغییر در این سطح مدیریتی است.

افکار عمومی منتظر شنیدن اخبار خوش از وضعیت مسجد جامع ارومیه و بهبود وضعیت آن هستند تا نسبت به عملکرد ضعیف و غیرقابل قبول رسیدگی کنندگان به وضعیت آن تجدیدنظر کنند.

در خصوص رسیدگی ضعیف و غیرقابل قبول به آثار تاریخی در حوزه دینی علاوه بر مسجد جامع ارومیه، چندین اثر نیز در سراسر آذربایجان غربی وجود دارد که متاسفانه با کم توجهی میراث فرهنگی و اوقاف در شرف تخریب هستند.

تصاویر منتشر شده از وضعیت نامناسب مسجد جامع ارومیه در فضای مجازی را مشاهده کنید تا اندکی به عمق فاجعه پی ببرید:

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=263999

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.