سه شنبه ٢٨ دی ١٣٩٥
اخبار > از مکاندهی مناسب اداره کل ارشاد و استقبال ضعیف تا خدمات ویژه بانک شهر


      

ناشران آذربایجان غربی از نمایشگاه کتاب ارومیه می گویند؛
از مکاندهی مناسب اداره کل ارشاد و استقبال ضعیف تا خدمات ویژه بانک شهر
 

چهاردهمین نمایشگاه سراسری کتاب ارومیه به پایان رسید و اروم نیوز به عنوان یکی از برترین رسانه ها در پوشش اخبار و تحولات این رویداد فرهنگی به بررسی محاسن و معایب و زوایای مختلف برگزاری آن پرداخته است.

 

  

 
 
 
   

به گزارش اروم نیوز، چهاردهمین نمایشگاه سراسری کتاب ارومیه دیروز بدون اجرای مراسم اختتامیه و با سنت شکنی که به جای برگزاری یک هفته در عرض شش روز برگزار شد، پایان یافت.

در این نمایشگاه در کنار صدها ناشر کشوری و یا ناشران سایر استانها تعدادی از مؤسسات انتشاراتی استانی نیز حضور یافته بودند، مؤسساتی از قبیل ادیبان، یاز، حسینی، بوتا، ایلک آی، شان آی و فرسار.

برای اطلاع از کمیت و کیفیت چهاردهمین نماشگاه سراسری کتاب ارومیه به سراغ چهارتن از ناشران استانی حاضر در نمایشگاه رفتیم تا گفت و گویی کوتاه با هرکدام داشته باشیم.

.

فضای نشر بهتر شده است/ نمایشگاه امسال ضعیف است/مکاندهی مناسب ارشاد و پشتیبانی قوی کارتخوانهای بانک شهر 

  نیره محسنی در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز اظهار کرد: امسال نمايشگاه را ضعيف ديدم.

وی افزود: پیش از این نمایشگاهها در اواسط مهر برگزار مي شد و دانش آموزان مي آمدند اما الان اواخر تابستان است و مردم بيشتر در مسافرت بوده و در نتیجه استقبال نیز كم است.

مدیرمسئول انتشارات ایلک آی درباره مکان غرفه این مؤسسه نیز گفت: در خصوص مكان غرفه نيز من راضي هستم ولي چون مردم شيخ تپه را شناخته اند تا اينجا هم بين مردم جا بيافتد طول مي كشد.

محسنی ادامه داد: در این دوره خدمات رساني و پشیتبانی کارتخوانها نیز خیلی خوب است و  خدمات بانک شهر رضایتبخش است.

وی تصریح کرد: انتظار داريم مسئولان ما را حمايت كنند امروزه  كتاب هايي را که چاپ مي كنيم فروش نمی رود.

مدیرمسئول انتشارات ایلک آی با اشاره به اینکه فضاي نشر بهتر شده و تعداد چاپ نیز افزایش یافته خاطرنشان کرد: در مورد صدور مجوزها و سختگیری ها چون من بيشتر كتب دانشگاهي كار كرده ام ، نمی توانم نظر خاصی داشته باشم.

تهویه سالن نمایشگاه کتاب دچار مشکل است/ رمان های تاریخی پر فروشترین کتاب ها/ عدم وجود صفهای طولانی در ارائه بن کارت تخفیف

آیین حسین زاده نیز در این باره اظهار کرد: نمايشگاه از لحاظ کیفی خوب بود اما استقبال كم است و انتظار داشتيم بيش تر از اين می شد.

وی با انتقاد از فضای سالن نمایشگاهی افزود: سالن نمایشگاه در مورد تهويه هوا دچار مشكل است.

مسئول غرفه انتشارات شان گفت: استقبال از غرفه ما خوب بوده و در مدت برگزاری نمایشگاه رمان هاي تاريخي و کتابهایی با موضوع تاریخ آذربایجان بیشترین استقبال را داشتند.

حسین زاده تصریح کرد: مسئولان برگزارکننده مي توانند روزهای نمايشگاه را افزایش دهند و باید تبليغات خوبي نیز صورت بگیرد تا شاهد استقبال بهتر از این نیز باشیم.

وی در پاسخ به سؤال اروم نیوز که ناشران چه وظیفه ای در بحث تبلیغ محیطی می توانند داشته باشند و چرا نکرده اند، تصریح کرد: ناشران به اندازه توان خود تبليغ كرده اند اما مسئولانی که در مورد حمایت از کتاب و فرهنگ کتابخوانی سخنرانی می کنند باید در این مورد  بیشتر ورود کنند.

مسئول غرفه انتشارات شان آی خاطرنشان کرد: مردم امسال استقبال خوبی از بن کارت های تخفیف داشته اند و دلیل آن شاید عدم وجود صفهای طولانی در محل توزیع بن کارتها باشد.

نمایشگاه خوب بود اما با مورد انتظار فاصله دارد/ پروسه حمایت از مؤلفان به فضای نشر و فروش کتاب کمک می کند/ انجام عملیات بانکی در اسرع وقت و روتین بودن کارها از جمله مزایای نمایشگاه سراسری امسال

محمد صبحدل در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز اظهار کرد: نمایشگاه امسال نسبت به سال قبل بهتربود ، اما هنوز با نمايشگاه هاي مورد انتظار فاصله است.

وی اظهار کرد: همزماني برگزاري با سایر نمايشگاه ها باعث استقبال کمتر شد و اگر چندین نمایشگاه که همزمان در حال برگزاری بودند تجمیع می شدند قطعاً نتیجه بهتری گرفته می شد.

مدیرمسئول انتشارات بوتا گفت: استقبال در مقايسه با نمايشگاه هاي تهران ايده آل نبود اما همين كه هنوز رابطه اي با كتاب خوان و توليد كننده كتاب وجود موضوع مهمی است.

صبحدل با اشاره به افزایش سرانه مطالعه تصریح کرد: تا زماني كه براي توسعه آن برنامه اي نباشد وضع مناسب نمي شود و  مسئولان مي توانند با كارهاي علمي و برخورد مناسب با مؤلفان و ايجاد امنيت براي آنها  وضعیت موجود را تا حدودی بهبود بخشند.

وی یادآور شد: اگر پروسه حمايت از مؤلف خوب باشد یعنی ناشر نیز حمایت می شود و ناشر حمایت شد از صنعت نشر و چاپ حمایت شده است.

صبحدل تأکید کرد: وضع نشر و صدور مجوزها نسبتا خوب شده  و هم اکنون مشكلات اقتصادي ناشران را اذيت مي كند و اگر پیش از این صدور مجوز مؤلفان و ناشران را اذيت مي كرد و مسئله اصلی آنها بود، الان مشكل اقتصادي اولويت اول ناشران است.

وی ادامه داد: هنوز ارگان هايي كه كتاب تهيه مي كنند استفاده از ناشران بومي را کنار می گذارند و تمامی خریدهایشان از ناشران تهرانی انجام می دهند چون  سياست فرهنگي آنها از تهران مي آيد. 

صبحدل اظهار کرد: ويژگي نمایشگاه امسال این است که مكاندهی برای ناشران استانی همانند سال پیش خوب بود و کارها هم روتين انجام گرفت و خدمات بانك شهر نیز بهتر بود به نحوی که در سه ثانیه کارتخوان این بانک به مرکز وصل و در اسرع وقت عملیات بانکی انجام می گرفت.

مدیرمسئول انتشارات بوتا با اشاره به اینکه سياست ها باید معطوف تبليغ كتاب در همه جا و با استفاده از همه ابزارها باشد، خاطرنشان کرد: تبلیغ فرهنگ کتابخوانی در هفته كتاب يا در حین نمايشگاه كافي نيست بلکه در تمامی ایام سال انجام گیرد و صداوسیما می تواند مهمترین نقش را داشته باشد.

مردم به پارک جنگلی عادت کرده اند/ ایجاد پارکینگ های سه گانه، صدور سریع بن کارت های تخفیف بانک شهر و برگزاری نشست های تخصصی کتاب از مزایای نمایشگاه امسال

احمد اسدی نیز در این باره اظهار کرد: استقبال امسال با سال گذشته تفاوت معنی داری ندارد اما چون همان استقبال و همان فروش وجود دارد، از این رو اعلام می کنیم که ضعیف است.

وی افزود: اداره کل ارشاد استان دو سال پیاپی است که همانند سایر استانها در برگزاری نمایشگاههای سراسری ناشران خود را ارج نهاده و در مکاندهی ارجحیت آنها را مورد احترام قرار می دهد.

مدیر داخلی انتشارات یاز گفت: یکی از مشکلاتی که گریبانگیر نمایشگاه کتاب است عادت کردن مردم به نمایشگاههای پارک جنگلی است به نحوی که امسال نیز علیرغم برگزار نشدن در آن مکان، مردم اشتباهی به نمایشگاه فروش پاییزه رفته بودند.

اسدی ادامه داد: ایجاد پارکینگ های سه گانه، سیستم نوبت دهی و صدور سریع بن کارت های تخفیف بانک شهر، برگزاری نشست های تخصصی کتاب و مراسم رونمایی از کتاب های استانی از جمله نقاط قوت نمایشگاه کتاب سراسری ارومیه بود.

وی تصریح کرد: امنیت نداشتن کتابهای ناشران مستقر در محوطه نمایشگاه نیز یکی از مهمترین ایرادات این دوره مانند دوره پیشین بود به نحوی که در برابر تغییرات جوی و بارندگی های احتمالی هیچگونه تضمینی برای سالم ماندن کتاب ها نبود و مسئولان تنها به ارائه نایلونی برای کشیدن روی کتاب ها بسنده کرده بودند.

اسدی با انتقاد از بازدید نکردن مسئولان استانی و عدم خرید ادارات و سازمانهای مستقر در استان از ناشران و کتابفروشان آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: در افتتاحیه نمایشگاه کتاب متأسفانه دیدیم که مسئولان شهرستانی و استانی حتی معاون فرهنگی وزیر ارشاد را که در حال بازدید از نمایشگاه بود را مشایعت نکردند و این خود حاوی پالس های نگران کننده ای برای جامعه است که حامیان و مدعیان گسترش فرهنگ مطالعه و کتابخوانی اینگونه کتاب را مورد بی مهری قرار می دهند.

انتهای پیام/


تبلیغ کانال تلگرام

تاریخ مخابره: شنبه ٣ مهر ١٣٩٥  |  زمان: ١٥:٣١  | شماره خبر: ٢٦٤٠٧٥   
امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
عناوین مرتبط
اخبار آذربایجان غربی
شاه رفت فرار شاه 26 دی
اوباما یک هفته مانده تا پایان دوران ریاست جمهوری فرمان وضعیت  اضطرار ملی ایران تمدید
اجرای طرح فرشتگان رحمت و کاروان سلامت در مناطق محروم آذربایجان غربی
کشف 90 هزار و 800 نخ سیگار قاچاق در پلدشت+ تصاویر