سه شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٥
اخبار > باش قلعه و مصائب بی پایانش/ آلودگی محیط زیست ارمغان تولیدکنندگان زغال به روش سنتی


      

باش قلعه و مصائب بی پایانش/ آلودگی محیط زیست ارمغان تولیدکنندگان زغال به روش سنتی
 

یکی از مواردی که بارها به اروم‌نیوز اطلاع‌رسانی شده، تولید زغال با روش سنتی (این در حالیست که امروزه زغال به روش کاملا صنعتی تولید می‌شود) در محدوده پشت کوه باش قلعه(باش قالا) در جاده طلاتپه و بیش از یک سال است که بصورت شبانه (اکثراً) زغال تولید می‌کنند.

 

  

 
 
 
   

به گزارش اروم نیوز، مسأله آلودگی یکی از مهمترین و حادترین مسائل ناشی از تمدن انسانی در جهان امروز به شمار می رود چرا که از اعماق چند هزار متری زمین گرفته تا معادن‌، آبهای تحت الارضی و حتی در داخل هواپیماهای بلند پرواز و جو خارجی زمین، چرخه و سیستم حیات را مورد تهدید قرارداده است.

مولکول آلاینده‌ای که امروز از کارخانه یا منبع آلوده کننده دیگری وارد محیط می‌شود اگر تجزیه نشود یا تغییر شکل ندهد احتمالاَ بعد از چندی می تواند در ریه انسانهایی در محدوده آلوده‌کننده‌ها زندگی می‌کنند وارد شده و خسارات جانی و مالی جبران ناپذیری را بوجود بیاورد.

با این اوصاف، شهر ارومیه هم از این قاعده مستثنی نبوده و افرادی پیدا می‌شوند که سود جیب خود را مهمتر از آلودگی محیط زیست یا جان کارگری که در آنجا با حقوق بسیار ناچیز کار می‌کند و یا مردمی که در آن حوالی هستند می‌داند.

یکی از مواردی که بارها به اروم‌نیوز نیوز اطلاع‌رسانی شده است، تولید زغال با روش سنتی (این در حالیست که امروزه زغال به روش کاملا صنعتی تولید می‌شود) در محدوده پشت کوه باش قالا (باش قلعه) در جاده طلاتپه آغاز شده است و بیش از یک سال است که بصورت شبانه (اکثراً) زغال تولید می‌کنند.

طی گزارش مردمی حتی در روزهای برفی و مه‌آلود امروزی که نفس کشیدن برای کارگری که در یک واحد تولیدی در کارگاهی که نزدیک محل تولیدزغال مشغول بکار است و مشکل تنفسی هم دارد مشکلاتش در دوچندان می‌کند.

حتی افرادی که بصورت شیفت شب در اطراف باش قلعه کار می‌کنند و یا ساکن روستاهای نزدیک تولیدزغال سنتی هستند گلایه‌ی زیادی از این امر دارند و اظهار می‌کنند که مگر می‌شود در جایی که محیط‌زیست آشکارا تهدید می‌شود کسی نظارت نکند و هیچ برخوردی نشود؟!

علاوه بر آن طبق گزارش‌های رسیده سوزاندن شبانه زباله و ریختن نخاله‌ در این جاده از دیگر مشکلات آن منطقه است.

امید می‌رود مسئولین محترم با نظارت بیشتر و دقیق‌تر حافظ جان کارگران و مردمی باشند که محل زندگی و کارشان توسط افراد سودجو تهدید نشود و سازمان حفاظت از محیط زیست آذربایجان غربی نیز به طور جدی به شرح وظایف خود در حفاظت از محیط زیست عمل کند.

امروزه شاهدیم که باش قلعه با مصائب بی پایانش از جمله تخلیه زباله ها و نخاله ها، سوزاندن آنها، آلودگی محیط زیست رنج برده و این درد تپه تاریخی باش قلعه به درد حفاری بی حد و حصر دفینه گردان در دل آن اضافه شده است./ تصویر خبر تزئینی است.

انتهای پیام/


تبلیغ کانال تلگرام

تاریخ مخابره: يکشنبه ١٢ دی ١٣٩٥  |  زمان: ٠٣:١١  | شماره خبر: ٢٧٠٨٢٨   
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار آذربایجان غربی
قاضی پور وزیر راه
طرح شعار آشتی ملی نقشه جدید فتنه گران است
تصاویری زیبا از چهره برفی پلدشت