سه شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٥
اخبار > اهالی این مناطق می خواهند نفس بکشند/ ضرورت مدیریت صحیح زباله های شهری از طرف شهرداری ارومیه


      

اهالی این مناطق می خواهند نفس بکشند/ ضرورت مدیریت صحیح زباله های شهری از طرف شهرداری ارومیه
 

بوی بد و متعفن زباله های شهری انباشت شده در کوه الله اکبر و درست در چندصدمتری مناطق مسکونی شهری ارومیه به معضلی جدی برای اهالی محل تبدیل شده و آنها در این روزهای سرد و آلوده زمستان فقط یک خواسته دارند و آن هم اینکه "می خواهیم نفس بکشیم".

 

  

 
 
 
   

به گزارش اروم نیوز، همه چیز از مدیریت بی هدف و دفن و انباشت غیراصولی نخاله ها و زباله های شهر ارومیه شروع می شود، گویا هنوز مسئولان متولی امر در مجموعه مدیریت پسماند شهرداری ارومیه نمی دانند که باید کیلومترها دورتر از مناطق مسکونی نخاله ها و زباله های جمع آوری شده از سطح شهر ارومیه را انباشت و دفن کنند!

این روزها و پس از آتش سوزی عظیم چندین روز پیش در کوه الله اکبر، مسئولان متولی در انباشت زباله در کوه الله اکبر و جاده بالانج ارومیه ظاهراً با توجه شواهد امر به آتش زدن زباله های روزانه داده اند تا از وقوع حادثه مشابه جلوگیری کنند، این کار آنها که با غروب آفتاب و برای جلوگیری از دیده شدن دود ناشی از سوزاندن زباله ها انجام می گیرد زندگی را برای اهالی محل غیرقابل تحمل کرده است.

اهالی روستای گؤی تپه به همراه اهالی محلات امیریه، تاناکورا، بلوار ساوالان، وزیرآباد، انتهای البرز و انتهای مافی فرهنگیان این روزها مجبورند هوای آلوده شده به بوی متعفن سوزاندن زباله ها را همراه با هوای آلوده این روزهای سرد زمستانی تنفس کنند.

به نظر می رسد بسیار شایسته بود که ابتدا مدیریت پسماند شهرداری ارومیه نسبت به مطالعه مکان دیگر و کارشناسی شده برای انباشت زباله ها می کرد و اگر هم اکنون با توجه به انباشت هزاران هزاران تن نخاله و زباله امکانش نیست حداقل برای ملاحظه افراد ساکن در محلات و روستاهای اطرف از آتش زدن و ایجاد بوی بد و متعفن برای اهالی خودداری کند و یا اگر پاسخی دارد و اینچنین نیست اعلام کند تا منشأ بوی بد و متعفن که همزمان با غروب آفتاب اهالی را آزار می دهد مشخص شود.

اصولا این کار شهرداری(انباشت زباله ها) علاوه بر معضل موجود، معضلات دیگری را نیز برای طبیعت و کشاورزی منطقه به وجود آورده است.

با توجه به اینکه منطقه اطراف محل انباشت زباله بسیار حاصلخیز و دارای باغات زیادی است و همچنان از لحاظ آبهای زیرزمینی در منطقه بالادست اراضی کشاورزی بکشلوچای ارومیه قرار دارد، تولید شیرابه های خطرناک و  نفوذ آن در آب های زیرزمینی ومتعاقب آن وجود عنصرهای خطرناک و سنگین در آب مورد نیاز آبیاری کشاورزان سلامت طیف وسیعی از جامعه را به خطر می اندازد.

آلودگی آبهای زیرزمینی با شیرابه های خطرناک مسئله ای نیست که حل شود و در صورت آلودگی سالیان درازی وجود خواهد داشت و حتی اگر کمی عینک خوشبینی را کنار بگذاریم هیچگاه به علت موقعیت خاص خود امکان پاکسازی کامل آنها وجود ندارد.

از این رو انتظار می رود شهرداری ارومیه و مدیریت پسماند آن هرچه سریعتر ابتدا به فکر سلامتی مردم و هوای آلوده ایجاد شده از طریق سوزانده شدن زباله ها باشد و در وهله دوم به فکر ایجاد سایت انباشت و دفن زباله ها آن هم کیلومترها دورتر از محل زندگی مردم و زمین های کشاورزی کند و در نهایت توجه به سلامتی شهروندان و دقت در این موضوع را در  سرفصل کلیه برنامه های خود قرار دهند.

امروزه اهالی مناطق فوق الاشاره تنها یک چیز می خواهند و می گویند و آن هم اینکه "می خواهیم نفس بکشیم" .

انتهای پیام/


تبلیغ کانال تلگرام

تاریخ مخابره: شنبه ٢٠ آذر ١٣٩٥  |  زمان: ٠٣:٣٥  | شماره خبر: ٢٦٩٣٩٩   
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار آذربایجان غربی
قاضی پور وزیر راه
طرح شعار آشتی ملی نقشه جدید فتنه گران است
تصاویری زیبا از چهره برفی پلدشت