سه شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٥
اخبار > شناساندن ظرفیت های فرهنگی و بومی برای مخاطبین جذاب است/ رسانه های نوپدید و فضای مجازی از دلایل کاهش رغبت به تلویزیون


      

مدیرکل صداوسیمای مرکز آذربایجان غربی؛
شناساندن ظرفیت های فرهنگی و بومی برای مخاطبین جذاب است/ رسانه های نوپدید و فضای مجازی از دلایل کاهش رغبت به تلویزیون
 

مدیرکل صداوسیمای مرکز آذربایجان غربی رسانه های نوپدید و شبکه های مجازی و اجتماعی را از دلایل کاهش اقبال مردم به تلویزیون برشمرده و تأکید کرد که برنامه های صداوسیما در عرصه هایی همچون خبر، ورزش و سرگرمی تقویت شده است.

 

  

 
 
 
   

به گزارش اروم نیوز، صداوسیمای مرکز آذربایجان غربی اخیراً در نوزدهمین جشنواره تولیدات مراکز صداوسیمای استانها حائز چهار رتبه برتر در حوزه های تهیه کنندگی، صدابرداری، گویندگی و پژوهش و نویسندگی شد.

اخیراً تعدادی از رسانه های محلی اعم از سایت و کانال تلگرامی انتقاداتی را راجع به روند کاری مرکز آذربایجان غربی مطرح کرده و حتی با درج نظرسنجی هایی افکارعمومی را نیز رصد کرده و نتیجه گرفته بودند که مخاطب تلویزیون و به ویژه شبکه استانی نسبت به گذشته با کاهش روبرو بوده است.

صداوسیمای مراکز استانها ظرفیت عظیمی برای پاسداشت فرهنگ و سنن بومی-محلی و همچنین مبارزه با تهاجم فرهنگی دشمنان به ویژه در استانهای مرز می تواند محسوب شود. این مهم ظرفیت بزرگی در جهت مطالبه گری از مسئولان برای رفع کاستی ها و همچنین در صورت عمل به وظیفه ذاتی و اصلی خود، یکی از کلیدی ترین ارکان در توسعه پایدار یک منطقه می تواند محسوب شود.

موضوعات فوق دغدغه ها و سؤالاتی را در ذهن خبرنگار اروم نیوز که نماینده ای از طرف افکار عمومی می تواند باشد پدید آورد که جواب آنها را از مدیرکل صداوسیمای مرکز آذربایجان غربی جست تا پاسخی برای آنها بیابد.

به همین خاطر گفت و گویی با مسعود مجرد داشته ایم.

اروم نیوز: با تبریک مقام های کسب شده در جشنواره تولیدات مراکز استانها، جنبه های مثبت و منفی جشنواره نوزدهم از نظر شما چه بود؟

مجرد: علیرغم وقفه زمانی ایجاد شده بین جشنواره های هجدهم و نوزدهم ، با تلاش گسترده دست اندرکاران سازمان و مسئولین استان خوزستان جشنواره به شکل مناسب برگزار شد. نقطه قوت مهم آن توجه به کل آثار تولید و پخش شده مراکز در طول سال های 93 و 94 بود.اجرای برنامه های فرهنگی در سطح شهرهای خوزستان که باعث مردمی تر و تأثیرگذاری بیشتر جشنواره شد از دیگر نقاط قوت جشنواره بود.

اروم نیوز: با توجه به برگزاری جشنواره مراکز صداوسیما در سال آینده؛ برای جشنواره بیستم چه راهکاری دارید که رتبه های برتر نصیب استان شود؟

مجرد: با توجه به انگیزه خوبی که در همکاران برنامه ساز مرکز سراغ دارم سعی داریم با بهره گیری مناسب تر از ظرفیت بسیار بالای هنرمندان استان با تمرکز در تولید آثار فاخر در قالب های مختلف نظیر سریال – مستند – داستانی و انیمیشن حضور بهتری در جشنواره بیستم داشته باشیم .

اروم نیوز: با توجه به اینکه اکثر آثار برگزیده سایر استانها در جشنواره نوزدهم برنامه ها و بخشهایی بودند که با نگرشی بومی محلی کار شده بودند و به فرهنگ منطقه با نگرشی ملی و کلان نگریسته بودند، تحلیل شما از تولید برنامه هایی با این محوریت برای جذب مخاطب چیست؟

مجرد: شناساندن ظرفیت های فرهنگی و بومی و تهیه آثاری متناسب با بافت موقعیتی هر منطقه مطمئنا برای مخاطبین محلی جذاب است و از اولویت های اصلی سازمان و مرکز در دوره اخیر بوده و قصد ما این است سطح کیفی تولیدات را به حدی ارتقاء دهیم تا ظرفیت های فرهنگی و بومی را علاوه بر استان در عرصه های ملی و جهانی نیز معرفی کنیم .

اروم نیوز: تعدادی از رسانه ها از اقبال کم مردم در سالهای گذشته به تلویزیون و ادامه این فضا تاکنون، مطالبی را منتشر می کنند، به نظرتان تا چه حد صحیح است؟

مجرد: منظور از تلویزیون اگر بمعنای کلی باشد موضوع به تنوّع بالای رسانه ها بویژه رسانه های نوپدید و شبکه های مجازی و اجتماعی بی ارتباط نیست لیکن علیرغم تغییرات ایجاد شده در کیفیت استفاده از رسانه های مختلف در دوره معاصر ، بدلیل تلاش های انجام گرفته در راه اندازی شبکه های جدید و تخصصی ، تقویت کیفی برنامه ها ، ایجاد فضای تعاملی و احترام به سلایق مخاطبین ، ارتقاء کیفیت فنی و پخش دیجیتال علاوه بر حفظ جایگاه صدا و سیما حفظ و در بعضی عرصه ها همچون خبر ، ورزش ، کودک و سرگرمی تقویت نیز شده است.

اروم نیوز: جذب مخاطب از کشورهای مجاور با توجه به قرابتهای فرهنگی یکی از اصولی ترین برنامه های یک رسانه موجود در منطقه مرزی می تواند باشد،نظر جنابعالی چیست؟ چه راهکاری می توان ارائه داد؟

مجرد: همانطور که قبلا عرض کردم نگرش مرکز ارتقاء سطح کیفی تولیدات برای ارائه در عرصه های مختلف ملی و جهانی است که در این زمینه توجه به پژوهش در محتوا و استفاده از تکنیک های جدید بصری اهمیت زیادی در جذب مخاطبین داشته باشد .

هم اکنون با توجه به بازخوردهای دریافتی شبکه های استانی سیما و صدای آذربایجان غربی مخاطبین پرو پا قرصی از هموطنان مقیم خارج و علاقمندان به فرهنگ ایران و استان در کشورهای همسایه جذب کرده است.

اروم نیوز: عملکرد خود در مدتی که مدیریت صداوسیمای مرکز آذربایجان غربی را تحویل گرفته اید چگونه ارزیابی می کنید؟ شاخص ترین کارها و اقداماتی که شروع کرده اید و یا برنامه ریزی دارید شروع کنید را نیز می توانید ذکر کنید.

مجرد:  در دوره اخیر ضمن ایجاد انطباق با تحولات ساختاری در سازمان و ارتقاء بهره وری در حوزه های مالی و پرسنلی ، توجه ویژه به نیروهای مستعد مرکز و استان ، پرداخت به فرهنگ بومی مردم استان ، توجه جدی به مشکلات استان بویژه موضوع دریاچه ارومیه و پایش مسائل توسعه منطقه ، تقویت حوزه خبر در سطح استان و فعالیت در فضای مجازی ، تقویت تعامل با هنرمندان و نخبگان و اساتید حوزه و دانشگاه ،برنامه ریزی برای تولیدات فاخر بر مبنای سوژه های کاملاً بومی و گسترش بکار گیری فنآوری اطلاعات در چرخه فعالیت مرکز و تقویت پوشش دیجیتال در مناطق محروم استان بخشی از اقدامات انجام شده مجموعه همکاران صدا و سیمای استان بوده است که انشاءالله نتایج کامل آن در آینده دیده شود و مورد عنایت مردم عزیز استان قرار گیرد.

اروم نیوز: برخی انتقادات به برنامه های صدای مرکز آذربایجان غربی از جمله برنامه های طنز آن در سطح جامعه مطرح می شود که نشانگر آن است که صداپیشگان طنز رادیو فرق طنز و مسخره بازی را درک نکرده اند و می خواهند با به کار بردن عبارات و کلمات غیرمتداول با تغییر صدا و خنده دار کردن صدایشان طنز ایجاد کنند( مثلا نمایش ماتاح خان)، نظر جنابعالی در خصوص اینگونه انتقادات چیست؟

مجرد: رویکرد مرکز در رابطه با کار های طنز صرفاً بحث سرگرمی نیست بلکه ایجاد موقعیتی جهت ارائه پیام به مخاطبین و نقد رفتار و عادات ناپسند اجتماعی است لذا تغییر لحن و تنوع صدای هنرمندان به عنوان ظاهر کار طنز نمی تواند ملاک نقد طنز باشد بلکه باید هدف و پیام آن نیز مد نظر قرار گیرد به هر حال مخاطبین برنامه های طنز زیاد هستند و سلایق متنوعی دارند که برای ما محترم هستند و بازخورد نظرات در جلسات بررسی و به برنامه سازان منتقل می شود و در حال حاضر ارتباط شنوندگان با برنامه عصرگاهی رادیو در سطح بسیار زیادی است و این نشان دهنده موفقیت برنامه ها در جذب مخاطبینش می باشد .

انتهای پیام/


تبلیغ کانال تلگرام

تاریخ مخابره: يکشنبه ١٢ دی ١٣٩٥  |  زمان: ٠٢:٥٨  | شماره خبر: ٢٧٠٨٢٧   
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار آذربایجان غربی
قاضی پور وزیر راه
طرح شعار آشتی ملی نقشه جدید فتنه گران است
تصاویری زیبا از چهره برفی پلدشت