سه شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٥
اخبار > تأملی بر دانشگاه آزاد مرکز سردشت از تولد تا بستر مرگ


      

تأملی بر دانشگاه آزاد مرکز سردشت از تولد تا بستر مرگ
 

در زیر نوشته ای کوتاه از چالش های پیش روی دانشگاه آزاد سردشت و راهکارهای آن توسط یکی از شهروندان بیان شده است.

 

  

 
 
 
   

به گزارش اروم نیوز به نقل از  بُلفَت،  بالطبع اگر به لحاظ کلامی واژه ی "دانشگاه" مرحله ای از زندگی فرد را تحت الشعاع خود قرار میدهد، در چارچوب اجتماعی، گستره ای گسترده تر را شامل میشود. چونان میتوان جلوه های فرهنگ، تفکر، خرد، ترقی و تعالی علمی و عملی و نهایتا نمود توسعه را از مصادیق بارز آن برشمرد.

طبیعتا از ملزومات اولیه و اساسی تکوین دانشگاه، سازه ای شایان شأن شایسته آن به لحاظات مختلف و همچنین وجود عنصری با عنوان عالی"ریاست"به سان مرکز ثقل و گرداننده ی چرخه آن نهاد همام به منظور اعتلای علم آن و پیشگیری از درافتادن به ورطه ی کهولت و کاستی می باشد، ویژگیهایی که دانشگاه آزاد مرکز سردشت از بدو تولد مرثیه نبود و فقدان آنها را مظلومانه زمزمه میکند.

تاسیس مرکز مزبور در سال 1386 به عنوان اولین مرکز دانشگاهی آزاد در میان شهرستان های مرزی همجوار، علیرغم نوید آینده ای نوین، در نهایت موجد نوعی ناامیدی ناظر بر سیکل سقوطی آن بود. به عبارتی طی طریق قهقرایی ناتوان در اخذ ملک و بنای ساختمان در سالیان متمادی، منشاء دیگر معضلات این ساز و کار شد به گونه ای که از یک سو؛

*نمود ظاهری تحقیرآمیز ساختمان
*موقعیت جغرافیایی بسیار نامناسب آن
*عدم برخورداری از فضای کافی اداری، آموزشی، پژوهشی، ورزشی و...
*به هویتی نامتوازن و به دور از شأن و شوکت نام دانشگاه به لحاظ صوری تبدیل شده است.

از سوی دیگر خلاء ریاست_ی نهاد یاد شده را به عنوان یکی از مشاکل ناشکیل آن میتوان برشمرد که جبران مافات آن اگر نه غیر قابل جبران، بدون شک آسان نخواهد بود و مهمتر از آن اینکه مسئله سرپرست غالبا غایب آن نیز بر تداعی نواقص جاری به گونه ای مضاعف یاری رسانده است، غیبتی که اطاله آن به دو الی سه هفته در ماه و حضور چندساعته ایشان در طول یک روز را بایستی به غیبت کبری معاصر متصف نمود.

در ادامه باید خاطر نشان کرد آنچه بیش از همه موارد اخیرالذکر آینده دانشگاه را مورد تهدید قرار داده است بخشنامه ای ابلاغی در چند روز اخیر است که حداقل فجایع منبعث از آن در صورت اجرایی شدن، افزون بر تنزل سطح فعلی دانشگاه به مثابه "مرکز" ( یعنی نازل ترین سطح طبقه بندی در سیستم برنامه ریزی دانشگاه آزاد کشوری بعد از درجات واحد، واحد کوچک، واحد متوسط، واحد بزرگ و واحد جامع) به دانشکده ای فرمانبردار برای واحد جامع ارومیه، سلب هرگونه استقلال در حوزه های مالی، برنامه ریزی، مدیریتی و حتی مالکیت ساختمان فعلی و امکانات متعلقه می باشد.

"فاجعه"ای که بخش اعظم براهین مؤثر در پدید آمدن وضعیت نامطلوب آن را در انباشت رفتارهای سلبی مسؤولین محلی انتصابی و انتخابی به شیوه ای کلی و مدیران بومی ادوار گذشته دانشگاه به طور اخص باید جستجو کرد که مصداق آن را به سهولت و به اجمال میتوان در مقایسه غبطه اندیشانه تعالی سطوح کمی و کیفی روز افزون دانشگاههای آزاد جدیدالاحداث شهرستان های مرزی همجوار با سردشت بازخوانی نمود.

با این همه نخستین ماحصل ذهنی فرایند فوق را میتوان در پرسشهای ذیل باز شناخت:

آیا عناصر پدیدآورنده رکود فزاینده مسلط بر تارک دانشگاه کدامند؟
نقش مدیران بومی ادوار گذشته را چگونه باید ارزیابی نمود؟
جایگاه هیئت امنای مربوطه در این میان کدام است؟
آیا تعبیر خواب سرمستانه نماینده مجلس، شورای شهرستان و شورای شهر که با حادث شدن تمام این جریانات در کنار دست شان، کک شان هم نگزید را به کدام معبر باید بازگذاشت؟
آیا غفلت معتمدین، فعالین مدنی و نخبگان را چگونه باید توصیف کرد؟

نهایتا آنچه حجت و احتجاجی بر بایسته های برون رفت از نابسامانی های جاری را باقی نمیگذارد؛

در وهله نخست حفظ وضع موجود و إعمال مساعی لازم جهت پیشگیری از تبدیل مرکز مزبور به دانشکده ای غیر مستقل و وابسته به ارومیه می باشد.

در وهله دوم تعیین فردی شایسته، مدیر و مدبر جهت هدایت کشتی طوفان زده است که در صورت عدم تثبیت موقعیت سرپرست فعلی به حتم باید از ظرفیت های بومی مستفید شد.

در وهله سوم، تعیین تکلیف وضعیت ملک و همچنین بنای ساختمان (با توجه به دارا بودن دانشگاه از سرمایه مادی لازم) همچون متغیری غالب در رتق و فتق کاستی های موجود باید در دستور کار  قرار گیرد.

در آخر این فاکت مسؤولین مسؤولیت پذیر به عنوان یکی از عوامل بنیادین توسعه در جوامع جهان سومی است که توانایی إعمال نقشی بازدارنده بر پایان_ی پلید در عرصه های گوناگون به ویژه عرصه مورد بحث را در خود دارد.
 
**ناصر م.سلطانی _ عضو کارگروه مدنی پیگیری حقوق دانشگاه آزاد مرکز سردشت

انتهای پیام/

 


تبلیغ کانال تلگرام

تاریخ مخابره: دوشنبه ٦ دی ١٣٩٥  |  زمان: ٢١:٢٥  | شماره خبر: ٢٧٠٤٥٤   
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار آذربایجان غربی
قاضی پور وزیر راه
طرح شعار آشتی ملی نقشه جدید فتنه گران است
تصاویری زیبا از چهره برفی پلدشت