∴ شورای فرهنگ عمومی بوکان در کما به سر می برد

گذشت 15 ماه از برگزاری آخرین جلسه؛

در حالی که  آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی از سر و کول جامعه بالا می‌رود و هر روز ناهنجاری های اجتماعی ابعاد جدیدی به خود می گیرند، متاسفانه شاهد تعطیلی کامل شورای فرهنگ عمومی در بوکان با چالش های مهم فرهنگی هستیم.

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش اروم نیوز به نقل از کانی پرس، ۱۵ ماه از برگزاری آخرین جلسه شورای فرهنگ عمومی در بوکان به عنوان یکی از متولیان برنامه ریزی حوزه فرهنگ عمومی می گذرد که این مهم نشان از عدم دغدغه متولیان این حوزه می دهد.

در حالی که  آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی از سر و کول جامعه بالا می‌رود و هر روز ناهنجاری های اجتماعی ابعاد جدیدی به خود می گیرند، متاسفانه شاهد تعطیلی کامل این شورا در بوکان با چالش های مهم فرهنگی هستیم.

در شرایطی که اعتقادات فرهنگی و دینی جامعه به واسطه هجمه گسترده تهاجم فرهنگی با ابزارهای مختلف در حال رنگ باختن است، لازم است کارشناسان و متولیان این حوزه با نگاهی دقیق تر و حساسیتی بیشتر به حوزه فرهنگ عمومی جامعه داشته باشند که یکی از مهمترین راهکار ها برای برسی و برنامه ریزی در این خصوص  برگزاری منظم جلسات شورای فرهنگ عمومی است.

«فرهنگ عمومی» به معنی مجموعه موضوعات فرهنگی است که آحاد جامعه و یا حداقل غالب مردم را تحت پوشش خود قرار می‌دهد، به عبارت دیگر این اصطلاح دربرگیرنده نوعی از اطلاعات، آداب و سنن، باورها، ارزش‌ها و محصولاتی است که مورد استفاده و نیاز عموم مردم است.

برخی مظاهر فرهنگ عمومی را در الگوهای مصرف، پوشش، ساختمان‏‌سازی، روابط با دیگران، نظام ارزشی جامعه، آموخته‏‌ها، تصورات از خوب و بد، آرزوها و قضاوت‌ها نسبت به سایر جوامع، می‌‏توان مشاهده کرد.

با نگاهی به این تعاریف می توان وضعیت کنونی شهر بوکان را در حوزه های مختلف سنجید و اعلام کرد که به چه میزان  شورای فرهنگ عمومی در این شهرستان  موفق بوده است.

در همین راستا یکی از اعضای شورای فرهنگ عمومی شهرستان بوکان در گفتگو با کانی پرس عنوان کرد: ضمن ابراز تاسف از عدم برگزاری جلسات شورای فرهنگ عمومی شهرستان به صورت منظم عنوان کرد: طبق آیین نامه می بایست حد اقل هر ماه یک جلسه برگزار بشه که اینجا لفظ حداقل به معنی اینه که حداکثر می تواند بیشتر از ماهی یک جلسه هم باشد که متاسفانه این مهم در بوکان هم اکنون به ۱۵ ماه رسیده است.

وی ادامه داد: قوی ترین استدلال های متولیان برگزاری شورای فرهنگ عمومی در سطح شهرستان این است که بودجه و پولی وجود ندارد که جلسه بگیریم  که البته این مهم با برگزاری ده ها جلسه مختلف ناکارامد در سطح شهرستان به نظر من نمی تواند قابل قبول باشد.

این عضو شورای فرهنگ عمومی بوکان افزود: عدم شرکت برخی از اعضای اصلی جلسه و حضور نمایندگان آنان در جلسات، طرح موضوعات غیرمرتبط در برخی از جلسات گذشته، عدم وجود ضمانت اجرایی کافی برای اجرای مصوبات مناسب و ضروری و فقدان باور نسبت به جایگاه شورا از سوی برخی از اعضا و برخی از دستگاه‌ها از دیگر علل بوده که شاید این شورای مهم را در این شهرستان به تعطیلی کشانده است.

وی تصریح کرد: شورا باید محلی باشد که نخبگان و دغدغه مندان تحت عنوان کارشناس دعوت شوند و حرفشون شنیدار داشته باشد و دبیرخانه آن که بر عهده اداره فرهنگ و ارشاد است باید بصورت دائمی مشغول باشه و به دریافت پیشنهادات و ایده های فرهنگی در حوزه شهرستان بپردازه که این کار متاسفانه در سطح شهرستان بوکان صورت نگرفته و در اینده نیز با ادامه این روند نخواهد گرفت.

این کارشناس حوزه فرهنگی عنوان کرد: شواری فرهنگ عمومی به عنوان یک نهاد جامع در مدیریت فرهنگی شهرستان باید نظارت بر بعد فرهنگی همه اموری که در شهر جریان دارد داشته باشد برای نمونه نامگذاری های اماکن که خود شورایی مجزا دارد یا فلان کاری که نهادی میخواهد انجام دهد باید ضرورتش و اولویتش در شورا به بحث گذاشته شود.

بدیهی است ما به ازای هر گونه ضعف و فتور و کاستی و نسنجیدگی در برنامه‌ها و اقدامات و تدابیر فرهنگی، با افزایش ضریب نفوذ تهاجم فرهنگی و رسانه‌های بیگانه رو به رو خواهیم بود که این ویروس کشنده تر ازکرونا به تاریخ، فرهنگ، هویت و حتی خانواده ما حمله خواهند کرد و درمان آن نیز بسیار پرهزینه خواهد بود پس لازم است متولیان امر از برگزاری جلسات غیرضروری پرهیز و بیشتر در این حوزه گام بردارد.

انتهای پیام/

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه مطلب : http://uromnews.ir/?p=356865

∴ دیدگاه کاربران
∴ اخبار شهرستانها
∴ تبلیغات