∴ ثبت ملی خانه اربابی «ینگی‌کند» بوکان در ردیف آثار ملی

بعد از سال ها انتظار؛

قلعه تاریخی ینگی کند بوکان در ردیف آثار ملی به ثبت رسید.

به گزارش اروم نیوز به نقل از کانی پرس، بعد از سال ها انتظار و رایزنی های مستمر با مالکان و همچنین سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قلعه تاریخی ینگی کند بوکان در ردیف آثار ملی به ثبت رسید.

این اثر بی نظیر تاریخی، فرهنگی با معماری بی نظیر  با شماره ثبت ۳۲۷۱۹ در شورای ثبت آثار غیر منقول واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی شناخته شده و در این فهرست جای گرفت.

قلعه تاریخی روستای نبی کندی واقع در ۳۰ کیلومتری شرق بوکان با فاصله ای ۷ کیلومتری از جاده این شهرستان به سد شهید کاظمی قرار گرفته است.

ساخت این قلعه به زمان حکم رانی محمود اقای فیض الله بگی در حدود ۲۰۰ سال پیش بر می گردد که همراه برادر خود به عنوان حکم ران روستای نبی کندی و چندین روستای منطقه نقش ویژه ای در تاریخ این منطقه ایفا کرده اند.

قلعه ای که نماد هویت فرهنگ و معماری خان های طائفه بزرگ فیض الله بگی است امروزه و به علت کم توجهی ها اصلا حال و روزگار خوشی ندارد و در آستانه تخریب کامل قرار دارد.

قلعه مذکور را می توان یکی از مهمترین اثار باستانی بوکان از نظر معماری دانست که در ساخت آن کاملا از مصالح بومی روستا استفاده شده است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوکان در هیمن رابطه و در گفتگو با خبرنگاران عنوان کرد: از این به بعد و با ثبت این آن در ردیف آثار ملی این اثر تحت حفاظت و نظارت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است و هرگونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود، طبق قانون جرم محسوب می شود و مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد.

عبیدالله سرخ‌آبی ادامه داد:  این اثر فرهنگی تاریخی بوکان در شورای ثبت آثار غیر منقول واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی شناخته شده و در این فهرست جای گرفت.

خاک رس و چوب مهمترین اعضاء تشکیل دهنده این بنای مهم تاریخی هستند که با معماری بی نظیر دوره قاجاریه بنا شده است.

قلعه تاریخی نبی کندی داری دو برجک دیده بانی ۶ گوش با ارتفاع ۸ متر از سطح زمین هستند که همکنون یکی از برجک ها کاملا از بین رفته و تنها یک برجک هنوز با معماری ویژه خود پابرجا مانده است و سقف بسیاری از اتاق های قلعه نیز ریزش کرده تا قلعه روستای نبی کندی را در استانه ویرانی قرار دهد.

با ثبت این اثر تاریخی تعداد آثار ثبت ملی شده بوکان به ۹۴ اثر افزایش یافت و چهار محوطه دیگر شامل تپه خاتون زهرا، تپه اسکندری، تپه قلعه اربنوس و تپه یکشوه برای ثبت ملی معرفی شده است.

بی تردید حفظ اثار تاریخی، فرهنگی و هنری یعنی حفظ هویت و اثالت و تاریخ یک منطقه که امید است در آینده ای نزدیک شاهد بازسازی و مرمت این اثر ماندگار تاریخی در منطقه فیض الله بگی که نقش انکار ناپذیری در فرهنگ و هنر این دیار داشته اند باشیم.

انتهایپیام/خ

لینک کوتاه مطلب : http://uromnews.ir/?p=354719

∴ دیدگاه کاربران
∴ اخبار شهرستانها
∴ تبلیغات