∴ شرکت بیش از ۹۵ هزار نفر در رزمایش دفاع بیولوژیک آذربایجان‌غربی/ روزانه بیش از ۲۶ هزار ماسک توسط گروه‌های جهادی تولید می‌شود

فرمانده سپاه شهداء مطرح کرد؛

فرمانده سپاه شهدای آذربایجان‌غربی، از شرکت بیش از ۹۵ هزار نفر از بسیجیان و جهادگران استان در رزمایش دفاع بیولوژیک شهدای مدافع سلامت خبر داد.

به گزارش اروم‌نیوز، سردار حبیب شهسواری صبح امروز در نشست خبری با محوریت تشریح اقدامات مقابله و رزمایش تداوم مبارزه با ویروس کرونا، اظهار داشت: سپاه و بسیج در راستای همراهی با مردم و همراه‌سازی عمومی نسبت به مقابله با کرونا، از همان شروع این بیماری در سطح استان اقدامات خود را آغاز کرده است.

وی، افزود: رزمایش دفاع بیولوژیک شهدای مدافع سلامت هم در راستای انسجام‌بخشی به فعالیت‌ها و اقدامات سپاه و بسیج در خصوص مبارزه با ویروس کرونا برگزار شد.

فرمانده سپاه شهدای آذربایجان‌غربی، با اشاره به اینکه زمان رزمایش دفاع بیولوژیک تا ۱۵ فروردین ماه بود، عنوان کرد: با وجود پایان این رزمایش، اقدامات بسیجیان و سپاه همچنان ادامه دارد و در قالب گروه‌های جهادی نسبت به انجام ماموریت‌های خود ادامه می‌دهند.

وی، بیان داشت: نخستین اقدام در راستای برگزاری رزمایش، راه‌اندازی بیمارستان صحرایی ۲۰۰ تختخوابی شهید مهدی باکری بود که با همت قرارگاه حمزه(ع) و توسط بهداری شمالغرب سپاه در مجتمع شهید باکری تاسیس شد. این بیمارستان نقاهتگاه هم دارد و هم‌اکنون نیز بیش از ۳۰ نفر در این نقاهتگاه در حال درمان هستند.

سردار شهسواری، تجهیزات بیمارستان شهید باکری را شامل تمام نیازمندی‌های یک بیمارستان دانست و گفت: اینکه نقاهتگاه و بیمارستان در مجاورت هم باشند جزو اقداماتی است که تاثیرگذاری مناسبی دارد و می‌توان از این توانایی بهره برد.

وی، ادامه داد: در تمام شهرستان‌ها نسبت به ساخت نقاهتگاه بیماران کرونایی اقدام شده و در حال حاضر در کلیه شهرستان‌های استان نقاهتگاه‌های سپاه آماده ارائه خدمات به مردم هستند.

فرمانده سپاه شهدای آذربایجان‌غربی، از آماده‌سازی تیم‌های پزشکی به منظور همراهی با تیم‌های بیمارستانی نیز خبر داد و ابراز داشت: در شهرستان‌های مختلف با بهره‌گیری از نیروهای گردان‌های رزم که دوره‌های مخصوص امدادی و بهداری را گذرا‌نده‌اند نسبت به کمک و مشارکت در امورات مربوطه اقدام شده است.

وی، در ادامه سخنان خود، با اشاره به اجرای طرح غربالگری با کمک بسیجیان در سراسر آذربایجان‌غربی، گفت: ۷۳۵ نفر در این امر مشارکت داشتند که غیربالگری بیش از ۳ میلیون نفر را انجام داده‌اند.

سردار شهسواری، اقدامات انجام شده در خصوص ضدعفونی و گندزدایی معبر شهری و روستایی را نیز قابل توجه دانست و در بیان گزارش اقدامات این حوزه، خاطرنشان کرد: گندزدایی اماکن و معابر شهری و روستاهای دارای سکنه در یک هزار و ۷۷۵ منطقه در سطح استان انجام شده که این امر توسط بسیجیان و گروه‌های جهادی انجام پذیرفته است.

وی، همچنین افزود: مقدار مواد مصرف شده ضدعفونی توسط گروه‌های جهادی در استان ۷ میلیون لیتر بود که با بکارگیری ۶ هزار و ۵۵۹ دستگاه خودروی مختلف از تراکتور روستاییان گرفته تا خودروهای مجهز و ویژه سپاه و آتش نشانی، انجام شده است.

فرمانده سپاه شهدای آذربایجان‌غربی، در این زمینه، اظهار داشت: برخی ضدعفونی‌ها در مناطق تخصصی نبود که برای مثال با همان مواد عادی نسبت به ضدعفونی عابربانک‌ها اقدام کردند و این مشکلاتی را به وجود آورد. در این خصوص با ارائه آموزش‌های لازم به گروه‌های ویژه نسبت به ضدعفونی مداوم دستگاه‌های عابربانک اقدام شد.

وی، اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را دیگر اقدام سپاه و بسیج در حوزه مقابله با کرونا دانست و گفت: در این خصوص، ۱۹ محل در ارومیه و ۳۰۰ منطقه در سطح استان فاصله‌گذاری اجتماعی انجام شد و شرایط مناسب رخ داده در ۱۳ فروردین را شاهد بودیم.

سردار شهسواری، در بخش دیگری از سخنان خود، در زمینه دوخت و توزیع ماسک و مواد ضدعفونی کننده بهداشتی در سطح استان، گفت: با هماهنگی وزارت دفاع و سناد کل سپاه ۳ هزار ماسک N 95  به کادر درمانی بیمارستان‌ها دادیم.

وی، افزود: همچنین ۲۷ هزار دستکش ویژه گروه‌های جهادی در خط مقدم ضدعفونی و گندزدایی معابر ارائه شده و ۱۰۰ هزار عدد ماسک رایگان در مناطق مختلف توزیع شده است.

فرمانده سپاه شهدای آذربایجان‌غربی، ابراز داشت: تاکنون ۲۸ هزار و ۴۰۰ بسته معیشتی نیز در میان خانواده‌های آسیب‌دیده از کرونا و نیز اقشار محروم در مناطق مختلف استان توزیع شده و تا نیمه اول رمضان ۴۰ هزار بسته معیشتی دیگر پخش می‌شود.

وی، افزود: با توجه به اینکه در سطح تمام مناطق دارای پایگاه بسیج هستیم و پرونده دارند که افراد دارای سطح معیشتی مختلف را شناسایی کرده‌اند. بسته‌های معیشتی با همین پرونده‌ها و روال انجام می‌شود.

وی، تغییر کاربری کارگاه‌های دوخت و دوز زیرمجموعه سپاه به کارگاه دوخت ماسک بهداشتی را از دیگر اقدامات برشمرد و گفت: تولید روزانه ماسک در کارگاه‌های اقتصاد مقاومتی انجام می‌شود. اولین اقدام در این خصوص نیز کارگاه دوخت ماسک مجتمع شهید کاظمی بود که با تولید روزانه ۱۰ هزار عدد ماسک  وارد چرخه تولید شده است.

سردار شهسواری، تعداد کارگاه‌های فعال در سطح استان را ۴۰ مورد عنوان کرد و خاطرنشان کرد: در این کارگاه‌ها به صورت روزانه ۸ هزار دستکش و ۲۶ هزار ماسک تولید می‌شود. تمام این کارگاه‌ها زیرنظر دانشگاه علوم پزشکی و با مجوز این دانشگاه فعالیت دارند و بر اساس هماهنگی‌های انجام شده قرار است تمام ماسک‌های تولیدی به منظور استریلیزه کردن تحویل معاونت غذا و دارو شده تا توسط همین سازمان در چرخه توزیع استانی وارد شود.

وی، از فعالیت ۹۵ هزار نفر از نیروهای بسیجی و پایور در رزمایش دفاع بیولوژیک خبر داد و تصریح کرد: پیش‌بینی ما در خصوص نیروهای بکارگیری شده در این رزمایش ۷۰ هزار نفر بود ولی با استقبال مردمی و حضور پرشور تمام اقشار، این میزان به ۹۵ هزار نفر رسید.

فرمانده سپاه شهدای آذربایجان‌غربی، گفت: رصد، شناسایی و کشف اقلام احتکار شده دیگر اقدام سپاه در حوزه مبارزه با کرونا است که تمام اقلام مکشوفه با نظارت و همکاری قوه قضاییه در اختیار مجموعه‌های مربوطه قرار می‌گیرد.

وی، در بخش پایانی سخنان خود، با اشاره به ماجرای حضور پزشکان بدون مرز در کشور، اظهار داشت: از ۹ نفر اعزامی به کشور تنها ۳ پزشک و بقیه پزشکیار بودند که آن‌هم تنها با یک چادر بدون تجهیزات و امکانات آمده بودند و حتی چادر هم امانت آورده بودند! این برای نظام اسلامی مناسب نبود و توهین به شعور جامعه پزشکی بود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه مطلب : http://uromnews.ir/?p=351957

∴ دیدگاه کاربران
∴ اخبار شهرستانها
∴ تبلیغات