∴ کشاورز: دریاچه ارومیه نباید مورد بی‌توجهی واقع شود/ شهریاری: صادرات آذربایجان‌غربی به یک میلیارد و ۶۹۶ میلیون دلار رسید

نمونه‌های بخش کشاورزی آذربایجان‌غربی تجلیل شدند؛

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، گفت: حق‌آبه دریاچه ارومیه باید مورد توجه باشد و نباید این پهنه مورد بی‌توجهی و غفلت واقع شود.

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش اروم‌نیوز، روز گذشته و همزمان با هشتمین روز از دهه مبارک فجر،  مراسم تجلیل از نمونه‌های بخش کشاورزی آذربایجان‌غربی با حضور سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، استاندار آذربایجان‌غربی، مسئولان استانی و شهرستانی نیز جمعی از کشاورزان و متخصصان بخش‌های کشاورزی در ارومیه برگزار شد.

* لزوم توسعه کشت گلخانه‌ای برای داشتن اشتغال پایدار در بخش کشاورزی

در این مراسم، سرپرست وزارت جهادکشاورزی، اظهار داشت: توسعه کشت گلخانه‌ای راهکار ایجاد اشتغال پایدار در بخش کشاورزی و بهره‌وری در منابع به شمار می‌رود.

عباس کشاورز، افزود: تراکم در بخش کشاورزی به ویژه در منطقه آذربایجان بالا بوده و انتظار از این بخش در ایجاد اشتغال بسیار است و باید با توسعه گلخانه‌ها به تراکم جمعیت در بخش کشاورزی پاسخ داد.

وی، عنوان کرد: امروز صادرکننده بیش از ۸۰۰ هزار تن شیر هستیم که همین مورد یکی از مصادیق رشد در بخش کشاورزی محسوب می‌شود.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، بیان داشت: بخش کشاورزی در همه کشورها ۳ وظیفه دارد که شامل تقویت امنیت غذایی، حفظ منابع آب، خاک، جنگل و مرتع و منابع ژنتیکی است تا درآمد کشاورزان افزایش پیدا کند و ایران در همه این زمینه‌ها شاهد روند رو به رشدی است.

وی، با اشاره به اینکه عملکرد بخش کشاورزی در هکتار به طور عام پایین است، گفت: موارد استثنائی و مطلوبی هم در بسیاری از بخش‌ها از جمله در تولید گوشت مرغ و دامداری با نژاد اصیل دامی و محصولات گلخانه‌ای وجود دارد اما بهره‌وری پایین است؛ ضمن اینکه به حفظ جنگل و مرتع توجه کافی نشده و خاک‌ کشور به شدت در حال فرسایش است.

کشاورز، با بیان اینکه آب بزرگترین چالش ماست و خواهان تامین آب برای صنایع و مزارع و خانه و طبیعتمان هستیم، گفت: ندادن آب به طبیعت دارای هزینه‌های بالایی است و باید به ان بیش از پیش توجه شود.

* لزوم توجه به حق‌آبه دریاچه ارومیه

سرپرست وزارت جهادکشاورزی، در بخش دیگری از سخنان خود، با تاکید بر اینکه هرگز نمی‌توان با طبیعت جنگید، اظهار داشت: توجه به حق‌آبه دریاچه ارومیه یک ضرورت است زیرا اکوسیستم ما به شمار می رود و نباید مورد بی‌توجهی قرار گیرد.

وی، با اشاره به اینکه همواره ۴ دشت کشور دارای اهمیت خاص بوده‌، افزود: یکی از آنها دشت دریاچه ارومیه است که نیاز به مراقبت خاص دارد؛ باید به دنبال علل خشکی آن و برنامه مناسب برای حفاظت از آن باشیم.

کشاورز، اضافه کرد: می‌توان‌ کشاورزی پویاتر و دریاچه‌ای زنده و در حد مناسب و اکولوژی منطقه داشت البته نه به اندازه دهه ۷۰ ولی می‌شود در عرض ۱۰ سال، ۴۲ درصد به تولیدات باغی منطقه افزود و دریاچه را هم حفظ کرد و بازی برد برد بین دریاچه و طبیعت را داشت.

وی، با بیان اینکه در این‌ منطقه دامپروری حتما باید توسعه یابد، اظهار داشت: این استان رشد خوبی در بخش کشاورزی دارد و سیب و چغندرقند از جمله محصولاتی است که این استان در تولید آنها پیشتاز می‌باشد.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، گفت: این استان قطب گیاهان دارویی است که مغفول مانده و نیازمند کشاورزی مدرن برای ارائه محصولات می‌باشد؛ باید از خام‌فروشی پرهیز شود و لازم است قدرت نگهداری محصولات وجود داشته باشد تا در مراحل بعد به دنبال فرآوری و فرآورده‌سازی برویم.

وی، اضافه کرد: نگاه فرآیندی به این بخش یک ضرورت است و نباید فقط جهت تولید برنامه‌ریزی کرد و به صورت کوتاه‌مدت به این موضوع نگریست.

* افزایش ۲۷۶ میلیون دلاری صادرات آذربایجان‌غربی

استاندار آذربایجان‌غربی هم در این مراسم، گفت: میزان صادرات استان از یک میلیارد و ۴۲۰ میلیون دلار در سال گذشته به یک میلیارد و ۶۹۶ میلیون دلار در زمان حاضر رسیده و تاکنون حدود ۲۷۶ میلیون دلار افزایش یافته‌است.

محمدمهدی شهریاری، گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال با وجود همه تنگناهای موجود میزان صادرات استان به ۲ میلیارد دلار برسد.

وی، ادامه داد: چشم‌اندازهای مثبت اقتصادی استان در بهبود محیط کسب و کار، رشد سرمایه‌گذاری، امنیت سرمایه‌گذاری و کاهش نرخ بیکاری بسیار فزاینده است.

استاندار آذربایجان‌غربی، با اشاره به اینکه تعدادی طرح فاخر به ارزش ۲ هزار میلیارد تومان در اوایل سال‌جاری با حضور رییس‌جمهوری در این استان افتتاح می‌شود، اظهار داشت: برای سومین فصل پیاپی استان رتبه نخست محیط کسب و کار کشور را بر اساس گزارش اتاق بازرگانی ایران کسب کرده‌است که شاخصی مهم در جذب سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود.

وی، به کاهش نرخ بیکاری در فصول مختلف سال‌جاری و سبقت گرفتن استان از میانگین کشوری در بهره‌مندی از شاخص‌هایی چون آب روستایی، درمان و گازرسانی اشاره کرد و گفت: پایه اقتصادی استان با تولید سالانه ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تن محصول مختلف بر مبنای کشاورزی استوار است و صنعت نیز برای بالندگی متناسب با این ظرفیت مهم باید رشد کند.

شهریاری، در ادامه از سرپرست وزارت جهاد کشاورزی به عنوان یکی از اعضای اصلی ستاد احیای دریاچه ارومیه خواست که در خصوص برخی مصوبه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه که مانع توسعه استان شده‌، بازنگری شود.

وی، همچنین تکمیل سدهای نیمه‌تمام با پیشرفت فیزیکی بالا را یکی از نیازهای اصلی استان بیان کرد.

شهریاری ساماندهی استفاده از سموم کشاورزی برای افزایش امنیت غذایی و رشد صادرات، توجه به کشت‌های جایگزین، تقویت مرکز تحقیقات کشاورزی، اصلاح بذر و نهال، توجه به کشت در اراضی شیب‌دار جهت جلوگیری از تخریب زمین را نیز خواستار شد و گفت: یکی از نیازهای اساسی استان در بخش کشاورزی توجه به بذر و نهال‌های نوین برای بهره‌وری بالا در استفاده از آب و خاک است و حمایت وزارت جهاد کشاورزی از این امر در استان لازم است.

استاندار آذربایجان‌غربی، از سرپرست وزارت جهادکشاورزی خواست تا درباره خرید تضمینی محصولاتی چون گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و سیب و انگور در زمان مناسب تدبیر شود تا کشاورزان دغدغه‌ای نداشته و متضرر نشوند.

وی، گفت: در حال حاضر از مجموع ۸۰۰ هزار تن سیب ذخیره شده در سردخانه‌های استان با تدابیر صورت گرفته بیش از ۵۰۰ هزار تن عرضه شده‌است و مشکلی بابت صادرات سیب وجود ندارد.

در این برنامه، ۶ دستاورد تحقیقاتی بخش کشاورزی آذربایجان‌غربی شامل معرفی دو پایه پیوندی اسپوتا و ناظمیه در انگورکه مقاوم به بیماری سرطان طوقه و ریشه است، معرفی ۴ رقم گردوی برتر از جمله رقم چالدران، اجرای پروژه افزایش بهره وری مصرف آب در راستای طرح تحولی ترویج برای احیای دریاچه ارومیه ، رونمایی از ۴ عنوان کتاب منتشر شده در سال ۹۸ و همچنین معرفی ۳ رقم گندم نان دیم با عملکرد بالا و نیاز آبی کم، با اعتباری بالغ بر ۲ میلیارد ریال رونمایی شد.

در پایان این مراسم، از ۷۸ نمونه استانی و ۶ نمونه ملی بخش کشاورزی تجلیل به عمل آمد.

انتهای پیام/

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه مطلب : http://uromnews.ir/?p=348449

∴ دیدگاه کاربران
∴ اخبار شهرستانها
∴ تبلیغات