اندازه فونت : +

به گزارش اروم نیوز، حجت الاسلام و المسلمین ناصر جوانبخت در همایش همایش یاوران وقف، وقف و رسانه که در سالن همایش های شهید رخشا برگزار شد، با تبریک هفته وقف به تمام یاوران وقف که از صنوف مختلف در این همایش حاضر شده بودند، اظهار داشت: موقوفات در عرصه گره گشایی از مشکلات مردم هستند.

وی، افزود: آذربایجان غربی در حال حاضر بیش از ۳۸ هزار رقبه و بیش از ۶ هزار و ۶۰۰ موقوفه ثبت شده در سامانه جامع بقاع استان دارد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی تصریح کرد: در طول ۴ سال گذشته ۴۷ میلیارد تومان از موقوفات متصرفی و غیر متصرفی درآمد حاصل شده و ۱۰ میلیارد تومان درآمد نیز از نذورات مردمی استان حاصل شده است.

حجت الاسلام جوانبخت ادامه داد: از مجموع درآمد موقوفات استان، مبلغ ۵۳ میلیارد تومان صرف درمان، آموزش و تحصیل مردم استان شده است که همگی در راستای خدمات رسانی به مردم بوده و به تایید بازرسان سازمان اوقاف کشور نیز رسیده است.

وی با اشاره به اینکه بحث اخذ سند مالکیت موقوفات اولویت اصلی اداره کل اوقاف استان است، افزود: تا سال ۸۸ در طول سالیان گذشته تعداد ۵ هزار و ۵۰۰ موقوفه و رقبه استان دارای سند بود اما در طول ۴سال اخیر بیش از ۱۸ هزار رقبه و موقوفه استان سند دار شد  که ۸۳ درصد رقبه و موقوفات متصرفه استان را شامل می شود.

مدیرکل اوقوف و امور خیریه آذربایجان غربی با تاکید بر اینکه حداقل ۹۰هزار مسجد و ۲۵ درصد از مراکز درمانی کل کشور موقوفه هستند، ابراز کرد: نهاد وقف به عنوان یک نهاد پشتیبان دین فعالیت می کنند ولی متاسفانه طبق آمار سال گذشته بیش از ۶۰ درصد مردم از مسئله وقف و اهمیت آن آگاهی چندانی نداشتند.

حجت الاسلام جوانبخت تاکید کرد: در حال حاضر بیش از ۸۳ درصد موقوفات دارای سند هستند و ۸ هزار و ۹۰۰ رقبه فاقد سند هستند که امید است تا سال آتی جشن سنددار شدن تمامی رقبات استان را بگیریم.

انتهای پیام/

لینک کوتاه مطلب : http://uromnews.ir/?p=340572