اندازه فونت : +

علی بابایی در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، با اشاره به اینکه توسعه موقوفات منفعتی با توجه به نیاز روز جامعه از جمله راهبردهای سازمان اوقاف و امور خیریه در کشور است که موفقیت در این حوزه به کمک مردم و واقفان نیاز دارد، اظهار داشت: بطور میانگین وقف مساجد و حسینیه ها بیشترین نوع وقف را به خود اختصاص داده است که نیاز به تغییر در نوع وقف با توجه به نیازهای روز جامعه میان واقفان خیراندیش وجود دارد.

وی، افزود: ما به دنبال افزایش موقوفات منفعتی به ویژه با توجه به لزوم ارتقای سهم وقف در بهبود وضعیت معیشتی جامعه هستیم و امیدواریم مردم نیز کمک کار ما در این خصوص باشند.

رئیس اوقاف و امور خیریه ارومیه ابراز کرد: کمک به دانش آموزان بی بضاعت و بیماران صعب العلاج و نیز کمک به نشر قرآن در حال حاضر جزو نیازهای اساسی بوده و مردم لازم است تا در این زمینه اهتمام ورزند.

بابایی با اشاره به امامزادگان و بقاع ارومیه اذعان کرد: در ارومیه ۸ امامزاده وجود دارد که امامزاده غریب حسن (ع) و امامزاده محمد و ابراهیم (ع) شاخص ترین آنهاست، امامزاده غریب حسن که به عنوان یکی از امامزادگان مطرح کشوری است بیشتر برنامه های فرهنگی در این امامزاده برگزار می شود.

وی، با اشاره به جزئیات موقوفات و رقبات ارومیه گفت: در حال حاضر ۱ هزار و ۲۸۵ مورد موقوفه در ارومیه وجود دارد که ۲۱ مورد آن غیر متصرفی و ۲۱۲ مورد متصرفی است. ۱ هزار و ۵۲ مورد نیز وقف انتفاعی و شامل مساجد و حسینیه هاست.

رئیس اوقاف و امور خیریه ارومیه، ابراز کرد: ۹ هزار و ۱۶۱ رقبه تعداد کل رقبات موقوفات ارومیه است که ۳ هزار و ۸۸۲ رقبه متصرفی و ۴هزار و ۳۰۳ رقبه غیرمتصرفی است. ۹۰۴ رقبه نیز به صورت اشتراک التولیه اداره می شود.

بابایی تصریح کرد: امسال ۳۰ پرونده جاری وقف در محاکم قضایی استان وجود دارد که ۲۰ پرونده به نفع موقوفه رای آورده و ۵ پرونده در حال رسیدگی است و ۵ پرونده مصالحه شده و مختومه شده است.

وی با اشاره به تلاش اوقاف در خصوص سنددار کردن موقوفات، بیان کرد: اخذ سند مال