اندازه فونت : +

به گزارش اروم‌نیوز به نقل از ندای ارومیه، تصمیم رژیم پهلوی و رضاخان برای اجرای سیاست ضد دینی کشف حجاب، منجر به بروز مقاومت های مردمی گسترده در مقابل این اقدام شنیع در شهرهای مختلف کشور شد.

مقاومت مردمی در برابر کشف حجاب، اجرای آن را عملا در بسیاری از شهرها متوقف کرد و این تصمیم رژیم پهلوی با شکست مواجه شد.

شهدای این مقاومت مردمی در بسیاری از شهرهای کشور همچنان ناشناخته باقی مانده اند و در آثار فرهنگی و هنری و تاریخی آن گونه که باید به جزئیات این واقعه پرداخته نشده است.

بازگو کردن آن وقایع و مظلومیت مردم ایران و همچنین مقاومت قهرمانانه برای صیانت از حکم الهی و شعار دین، موضوع مهمی است که باید مورد توجه واقع شود.

در همین راستا تعدادی از اسناد مورخین و شاهدان عینی از واقعه کشف حجاب در ارومیه را که قطعا انعکاس دهنده بخش بسیار محدودی از واقعیت های آن دوران است را مورد بازخوانی قرار داده ایم.

فردی به نام علاالدین کاظم پور به نقل از فردی به نام حسین مرادی آذر که از شاهدان عینی آن وقایع است روایت می کند: (در ارومیه) در خیابان زنی را کشف حجاب کردند. بیچاره از هول و وحشت بر زمین نشست و کفش های خود را در آورده و به عنوان استار بر سرش گذاشت.

کاظم پور که خود نیز از شاهدان عینی آن وقایع بود می گوید من خودم در محله دوققوز پیلله (ارومیه) در کارخانه سبزه پاک کنی نویسنده بودم. آژانی به نام چشم علی با یک آژان دیگر وارد شدند و حجاب و روسری های زنان کارگرا را که مشغول کار بودند، پاره کردند، رئیس آن کارخانه یک ارمنی به نام هامپارچین بود، گفت: این قانونی نیست به شما گفتند در بیرون کشف حجاب بکنید، اینجا مانند خانه آن هاست.

فردی به نام لیلان اکبری که از دیگر شاهدان عینی کشف حجاب در ارومیه است می گوید دختری کم سن و سال بودم. همراه عمه ام از روستای صالح آباد به روستای بیلان می رفتیم. در “اوچ قبیرلر” جاده امامزاده بکشلو، دو نفر امنیه های رضاخان دیده شدند، مرحوم عمه ام از ترس این که حجاب و روسری او را بردارند، هر دو درون خندق بزرگی پنهان شدیم و آنقدر صبر کردیم که آن ها دور شدند.

فردی به نام جلیل دادرس نیز روایت کرده که پاسبان ها چند زن را در خیابان دنبال می کردند که هراسان وارد سنگ پزی شدند و نفرین کنان در ضمن استغاثه گفتند: نوامیس شما دست پاسبان ها مانده شما غیرت و شرف ندارید؟

در نهایت مقاومت مردمی این تصمیم رژیم پهلوی را در ارومیه با شکست مواجه کرد.

در یکی از سندهای مرکز اسناد انقلاب اسلامی آمده است

براساس اسناد تاریخی، عدم پيشرفت كشف حجاب زنان در اروميه باعث شد رضاشاه از اين موضوع ابراز نگراني كند. در نامه­ وزير داخله وقت به نخست ­وزير در اين زمينه آمده بود: «راپورت ­هاي تلگرافي كه اخيرا از رضائيه [نام قدیم ارومیه] رسيده حاكي از اين بوده است كه موضوع نهضت بانوان در ايالت غربي پيشرفتي ننموده است و از طرف والي جديد اقداماتي در اين خصوص به عمل نيامده است و چون اعليحضرت همايون شاهنشاه در روز سلام اظهار عدم رضايت مي‌فرمودند، فوراً مراتب از ايالت تحقيق و دستور صادر شد. اقدامات جدي در انجام امر نموده نتيجه را اطلاع دهند.»

نخست­ وزير هم در ذيل نامه وزير داخله نوشت: «از شهرباني كل تقاضا شود محرمانه راجع [به] نهضت بانوان در رضائيه تحقيقاتي نمايند. تذكر داده شود از قراري كه تلگرافچي آنجا راپورت مي‌دهد در باب نهضت اقدام مؤثر و اساسي نشده است.»

انتهای پیام/

لینک کوتاه مطلب : http://uromnews.ir/?p=328263