اندازه فونت : +
مسکن
نگاهی به وضعیت خرید و فروش مسکن؛

قیمت مسکن در آذربایجان‌غربی سر به فلک کشید/ ناامیدی جوانان از خانه‌دار شدن

در سال جاری قیمت خانه و آپارتمان در نقاط مختلف کشور و به تبع آن آذربایجان غربی افزایش بی سابقه ای داشته، به طوری که بسیاری از جوانان دیگر امیدی به خرید خانه و مسکن دار شدن ندارند.

به گزارش اروم نیوز، از ابتدای سال جاری قیمت خانه و آپارتمان در نقاط مختلف کشور و به تبع آن آذربایجان غربی افزایش بی سابقه ای داشته به طوری که بسیاری از جوانان دیگر امیدی به خرید خانه و مسکن دار شدن ندارند.

می توان به یقین گفت دولت و مسئولان دخالتی در بازار مسکن نداشته و شاید در برخی موارد موجب التهاب هر چه بیشتر آن نیز می شوند، به طوری بیش از یک پنجم خانه ها در کلانشهرهایی همچون تهران، ارومیه، اصفهان و ارومیه خالی از سکنه بوده و هیچ قانونی در ساکن کردم مردم در آن وجود ندارد.

تابستان به عنوان فصلی که صاحبان املاک و آپارتمان شاهد نقل و انتقال مستاجران خود بوده و پس از هر جابجایی اجاره بهای سال جدید را تعیین می کنند، بوده و در ارومیه عموما ۱۰ تا ۱۵ درصد روند افزایشی اجاره بها است.

این موضوع طی امسال و سال گذشته روند متفاوت تری به خود گرفته است. بازار مسکن از سال گذشته وارد رونق شده، رونقی که قیمت ها را به صورت غیرمنطقی تا حد ۲ تا ۳ برابر افزایش داده و متعاقب آن قیمت اجاره بها نیز به شدت افزایش یافته است.

در حالی که قیمت خرید مسکن از متوسط متری ۲ میلیون تومان در ارومیه به متوسط ۴ میلیون تومان یعنی ۲ برابر رسیده، برخی مالکان هم داعیه افزایش اجاره بها با توجه به گرانی املاک را دارند، آن هم در حالی که اغلب مستاجران به دلیل گرانی های چندباره و مشکلات اقتصادی حاکم بر کشور توان پرداخت چنین اجاره هایی را ندارند.

در این میان، جای خالی سازمان های دولتی و نهادهای نظارتی برای کنترل قیمت های کارشناسی نشده و آشفتگی بازار مسکن کاملا احساس می شود.

* بالارفتن دلخواه اجاره بها

یکی از مشاورین املاک منطقه سعدی ارومیه، می گوید: در حالی که در سال گذشته می شد با قیمت ۵۰ میلیون رهن و ماهانه ۱۰۰ هزار تومان خانه ای ۱۳۰ متری در این منطقه اجاره کرد، امسال اجاره بها تا یک میلیون با همان رهن ثابت افزایش یافته است.

«سعید» ادامه می دهد: این افزایش اجاره بها در حالی صورت می گیرد که اغلب مستاجران توان پرداخت چنین مبالغی را ندارند و روزانه شاهد کشمکش و درگیری لفظی میان مالکان و مستاجران در بنگاه خودمان هستیم. از سوی دیگر، مالکان اقدام به گرفتن حکم تخلیه ملک می کنند، اما چون این پیگیری قانونی هم به پول هنگفتی نیاز دارد که اصولا برابر با مبلغ رهن منزل است، صاحبان خانه در برگرداندن پول مستاجر با مشکل مواجه می شوند و مشکلاتشان را چندبرابر می کند.

وی، عنوان می کند: افزایش اجاره بها یک موضوع سلیقه ای است و هستند مالکانی که اجاره بها را تنها ۱۰ درصد و بر روال سال های قبل افزایش می دهند، اما در مقابل طمع برخی مالکان تمامی ندارد و مستاجران را با مشکلات زیادی روبه رو کرده اند.

* گرانی خانه به بهانه گرانی مصالح

یکی دیگر از مشاوران املاک در منطقه ساحلی ارومیه، می گوید: خانه های متری ۵ میلیون تومان در ارومیه در فاصله زمانی بسیار کوتاه به متری بالاتر از ۸ میلیون تومان رسیده است و مالکان، به ویژه سازندگان، هر قیمتی که دوست دارند برای فروش ملکشان اعلام می کنند.

«رحیم»، ادامه می دهد: ۵ مرحله افزایش قیمت را در همین چند ماه اخیر شاهد بوده ایم و به بهانه هایی از جمله گرانی مصالح و تجهیزات هر روز شاهد گرانتر شدن خانه ها هستیم؛ گرانی هایی که افزایش اجاره بها را رقم زده است و رهن های ۳۰ میلیون تومانی در برخی مناطق پایین شهر را به ۵۰ میلیون تومان رسانده است. در منطقه ساحلی هم با گرانی قابل توجه اجاره بها روبهرو هستیم و البته هیچ نظارتی هم بر این گرانیها نیست.

* خانه های خالی، اجاره های سنگین

از منطقه سعدی به عنوان یکی از مناطق متوسط به بالا به محله پایین شهری دیگاله می رویم. در این منطقه هم همان شرایط حاکم است؛ افزایش اجاره بها. این بار سنگینی به نفع رهن خانه ها و واحدهای آپارتمانی است. حالا با ۴۰ میلیون تومان می توان یک خانه ۸۰ متری را رهن کرد، در حالی که ۵ سال قبل با همان ۴۰ میلیون تومان می شد در این محله خانه ۸۰ متری خرید.

«حمدالله» از مشاورین املاک دیگاله، از خانه های خالی متعدد در این منطقه خبر می دهد و می گوید: مالک بسیاری از این خانه ها افراد متمولی هستند که خانه های این منطقه را برای سود بیشتر خریده اند و اکنون افزایش قیمت رهن و اجاره، موجب تلاطم در بازار مسکن این منطقه هم شده است.

وی، عنوان می کند: مالکان برخی از این خانه ها با زد و بند و دلالی های صوری، قیمت ها را افزایش می دهند و اگر آماری از خانه های این منطقه بگیریم، شاید تا ۲۰ درصد خانه ها خالی باشند و البته این مالکان نگرانی از این موضوع ندارند، چراکه مالیاتی برای این خانه های خالی پرداخت نمی کنند.

بی نظمی در تعیین اجاره بهای مسکن امسال شدیدتر از سال های گذشته شده چراکه اگر در گذشته مشاورین املاک نقشی تعیین کننده در اجاره بها را داشتند، این بار مالکان واحدهای مسکونی شخصا به تعیین اجاره بها می پردازند و حتی گاه اجاره نامه را هم خودشان تنظیم می کنند. در برخی قراردادها مالک و مستاجر اصلا به مشاوران املاک مراجعه نمی کنند.

یکی از چالش های نگران کننده مسکن، عدم نقش عرضه و تقاضا در بازار مسکن است و در حالی که تقاضایی برای مسکن وجود ندارد و عرضه بیشتر است، قیمت ها هم افزایش پیدا کرده که ناشی از حضور منفی برخی دلالان و بازارسازی های آنان است و مسئولان شهری باید راهکارهای الزام آورتری برای این موضوع تعیین کنند.

با توجه به اینکه برخی از شهروندان و صاحبان مشاوراملاک افزایش مصالح ساختمانی را به عنوان دستاویز افزایش قیمت مسکن عنوان می کنند باید بگوییم افزایش قیمت مصالح ساختمانی موضوع جدیدی است و خانه های قدیمی تر را شامل نمی شود. بر همین اساس، سودجویی برخی مالکان منطقی نیست و باید نظارت جدیتری بر این موضوع شود.

* «قانون» راهکار اصلی مقابله با سودجویان گرانی مسکن

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، با اشاره به اینکه قانون گذاری در مواردی که خلا قانونی موجب سوء استفاده سودجویان می شود، می تواند راهکار اصلی پیشگیری از افزایش بی رویه مسکن باشد، اظهار می کند: اگر برخورد قانونی با متخلفین و سودجویان افزایش بی ضابطه قیمت مسکن صورت گیرد شاهد کاهش و یا حداقل ثبات قیمت ها در حوزه مسکن خواهیم بود.

سید هادی بهادری، می گوید: صاحب ‌خانه‌ ها با توجه به افزایش هزینه‌ ها، ملک استیجاری خود را به عنوان یک منبع درآمد نگاه می‌ کنند و به دنبال جبران کسری هزینه ‌ها و کسب درآمد بیشتر هستند حال آنکه عده ای بابت خانه های خالی از سکنه خود مالیاتی پرداخت نمی کنند.

وی، با تاکید بر اینکه باید برای ساز و کارهای بهتری برای خانه دار شدن جوانان و به ویژه زوج های فاقد مسکن اتخاذ شود، گفت: ناامیدی زوج های جوان از خانه دار شدن به سبب افزایش بی سابقه قیمت مسکن طی سال های اخیر موجب شده تا نمایندگان مجلس به دنبال قانون محکم و قوی در حمایت از جوانان و پر شدن خانه های خالی از سکنه باشند و موجب تحقق رویای خانه دار شدن جوانان شوند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه مطلب : http://uromnews.ir/?p=327993