∴ گرانی کتاب با وجود کیفیت پایین؛ هدیه عملکرد ناهماهنگ متولیان فرهنگ

گزارشی از وضعیت بازار کتاب/

سرانه مطالعه در کشور سال هاست در وضعیت مطلوبی به سر نمی برد اما به نظر می رسد با توجه به وضعیت بازار کاغذ و گرانی ناگهانی آن طی ماه های اخیر باید منتظر مرگ تدریجی کتب کاغذی هم باشیم.

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش اروم نیوز، سرانه مطالعه در کشور سال هاست در وضعیت مطلوبی به سر نمی برد اما به نظر با توجه به وضعیت بازار کاغذ و گرانی ناگهانی آن طی ماه های اخیر باید منتظر مرگ تدریجی کتب کاغذی هم باشیم.

در این شرایط به نسبت بحرانی باید کیفیت آثار بیشتر مورد توجه قرار گیرد، اما با توجه به عملکرد غیرهماهنگ و جزیره ای ارگان های مختلف فرهنگی در حوزه نشر، همچنین نگاه اداری به عرصه کتاب، کمیت بیشتر از کیفیت مورد توجه قرار گرفته و این عوامل نیز سبب کاهش تاثیرگذاری کتب منتشرشده شده است.

* نمایشگاه بین المللی، تحت تاثیر گرانی کاغذ

یکی از ناشران ارومیه ای حاضر در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، درباره تحت تاثیر قرار گرفتن این نمایشگاه با توجه به گرانی کاغذ، می گوید: کتاب های ما با قیمت پایین تر به مخاطبان عرضه می شد، اما بالارفتن هزینه چاپ قیمت کتاب را هم بالا برد.

امین مهری، ابراز می کند: به دلیل گرانی کاغذ، قیمت چاپ کتاب افزایش یافته است و ناچار به تغییر قیمت برخی کتاب ها حتی در همین روزهای نمایشگاه شدیم. بسیاری از ناشران به دلیل همین گرانی ها نتوانستند در نمایشگاه حضور داشته باشند. بسیاری از کتاب ها با افزایش بیش از ۲۰ درصد همراه بوده اند و همین نوسانات قیمت باعث شده تا با توجه به شرایط معیشتی مردم کتاب از سبد خانوار حذف شود.

* مسئولانی که متخصص نیستند

هادی عابدی، از نویسندگان موفق آذربایجان غربی، اظهار می کند: وضعیت عرصه نشر و کتاب مناسب نبود و با توجه به بحران های پیش آمده، به نظر در سال ۹۸ وضعیت رو به افول بیشتری خواهد رفت. به این ترتیب باید شاهد مرگ کتاب به صورت چاپ کاغذی در ایران باشیم.

وی، می افزاید: در حال حاضر ناشران بزرگ کشور کتاب هایشان را با تیراژ ۲۰۰ عددی منتشر می کنند.هر چند که در شناسنامه کتاب عدد بزرگتری نوشته می شود اما این مساله پیام مهمی را برای جامعه و مسئولان دارد. آن هم در حالی که تالیفات تازه از کیفیت مطلوبی برخوردار نیستند.

عابدی، درباره آسیب های نگاه اداری به حوزه کتاب، می گوید: در حال حاضر شاهد هستیم که بودجه ها به سمت کمیت و تعداد تیراژ معطوف است و کمتر کسی به دنبال کتاب با محتوای غنی می رود. این امر نیز باعث می شود تا کتب منتشرشده از تاثیرگذاری لازم بر روی مخاطب برخوردار نباشد.

وی، بیان می کند: در حال حاضر در آذربایجان غربی بعید است بیش از ۳۰ عنوان کتاب آن هم با تیراژ پایین که برای ویترین است، منتشر شود؛ این یعنی چیزی نزدیک فاجعه.

* نیاز به کتاب همچنان وجود دارد

مدیرعامل یک موسسه انتشاراتی هم می گوید: با وجود گرانی کتاب همچنان نیاز مردم به کتاب و فرهنگ مکتوب به خوبی احساس می شود، ولی کمبود کاغذ زمینه فعالیت های ناشرین و نویسندگان را سخت کرده است.

«محمد امیری» ادامه می دهد: برای کمک به ناشران و خروج از این باید تولید کاغذ در داخل کشور افزایش پیدا و نیاز فرهنگی مردم استان را تامین کند. برگزاری نمایشگاه های استانی هم می تواند به رونق خرید و فروش البته به شرط تامین کاغذ کمک کند. این نمایشگاه ها می توانند دسترسی آسان به کتاب را برای خوانندگان فراهم کنند.

این فعال فرهنگی، درباره انتقاد از کیفیت پایین کتاب های منتشر شده عنوان می کند: این اتفاق در حالی رخ می دهد که مردم باید قیمت های گزافی را برای خرید کتاب پرداخت کنند اما در نهایت به منتقدان اصلی کتب تازه چاپ شده با کیفیت های پایین تبدیل می شوند؛ میتوان برنامه ریزی ویژه ای برای ارتقا کیفیت کتب جدید داشته باشیم و حمایتهای ویژه ای از سوی مسئولان از کتاب های پرمحتوا صورت بگیرد. این مساله میتواند نویسندگان را هم به تولید آثار غنی ترغیب کند.

وی، تاکید می کند: به نظر می رسد که با توجه به شرایط تحریم ها کاهش قیمت کاغذ میسر نباشد و باید یک بار برای همیشه صدور مجوز چاپ برای کتاب کم فروش و با محتوای کم را قطع کنیم.اگر حجم کتاب هایی که استقبالی از آنها صورت نمی گیرد در بازار کم شود، کتاب های ارزشمند راحت تر به فروش می رسد و ناشران و نویسندگان خودشان را برای رسیدن به سطح خوب به روزرسانی می کنند.

* توجه ویژه به رونق نشر کتاب

معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی، هم با بیان اینکه در سال رونق تولید مسئولان باید توجه ویژه ای به رونق تولید آثار فرهنگی به ویژه نشر کتاب داشته باشند، اظهار می کند: این امر در حالی که بازار کاغذ ملتهب بوده و قیمت کتاب ها نیز افزایش یافته بسیار ضروری است و باید با تدابیری رونق را به چاپ و نشر کتاب برگردانیم.

رسول بابازاده، با اشاره به معرفی کتاب سال، می گوید: برای ارتقای نقش کتاب، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کتاب سال را با هدف تشویق و ایجاد انگیزه برای نویسندگان و ناشران، ارتقای جایگاه ناشران و نویسندگان و حفظ هویت فرهنگی جامعه برگزار کرد.

وی، درباره وضعیت کاغذ هم بیان می کند: وضعیت موجود متاثر از شرایط سخت تحریمی و همچنین سوءاستفاده برخی از واردکنندگان است. حل آن نیز یک عزم ملی را طلب می کند. البته با دستور مقام معظم رهبری تلاش هایی برای حل موضوع کاغذ آغاز شده است که امیدواریم منجر به رونق دوباره بازار نشر شود.

به گفته وی، بدیع بودن کتاب، رعایت استاندارد ساختاری، رعایت استاندارد منابع، قدرت تحلیل، آراستگی کتاب و رعایت استاندارد تذهیب و ترجمه مناسب از معیارهایی است که باعث می شود یک اثر مخاطب پسند تولید شود.

بابازاده، با تاکید بر اینکه نگاه حمایتی مسئولان هم باید برای تولید آثاری با معیارهای ذکرشده باشد، ابراز می کند: در سال ٩٨ اقدامات مناسبی برای ترویج فرهنگ کتابخوانی همانند سال گذشته صورت خواهد گرفت. سال گذشته هم تلاش هایی برای رونق حوزه کتاب انجام شد که نتیجه اقدامات این اداره کل در سال ٩٧ قرار گرفتن نام ارومیه و مهاباد در میان شهرهای پایتخت کتاب ایران بود و شهرستان مهاباد هم سال گذشته برای دومین سال متوالی به عنوان شهر خالق در زمینه کتاب معرفی شد.

انتهای پیام/

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه مطلب : http://uromnews.ir/?p=321879

∴ دیدگاه کاربران
∴ اخبار شهرستانها
∴ تبلیغات