اندازه فونت : +
بیدمشک

به گزارش اروم‌نیوز، عزیز امانی صبح امروز در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: سطح زیر کشت این نوع درختچه در استان بیش از ۴۰ هکتار است که عمدتاً به صورت حاشیه کاری در کنار باغ‌ها و مزارع کاشته می‌شود.

وی، افزود: بیشترین سطح زیر کشت بید مشک در استان در شهرهای ارومیه ، پلدشت و سلماس است که سالانه بیش از۶۰۰ الی ۸۰۰  تن گل تر بیدمشک از سطح باغهای استان برداشت و به بازار عرضه می‌شود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی، همچنین اضافه کرد: یک سوم شکوفه‌های تولیدی توسط واحدهای تبدیلی جذب و به عرق تبدیل  و نزدیک یک سوم آن در خانه‌ها مصرف و تبدیل به عرق بیدمشک می‌شود و بقیه نیز در مصارف مختلف توسط واحدهای گلاب‌گیری دیگر استان‌های کشور و تهیه نقل بیدمشکی در قنادی‌های ارومیه کاربرد دارد.

امانی، خاطرنشان کرد: نقل و عرق بیدمشک ارومیه علاوه ‌بر داخل کشور، مشتریان زیادی در کشورهای همسایه و کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس، ترکیه، جمهوری آذربایجان و گرجستان و … دارد که مازاد این محصول به این کشورها صادر می‌شود.

وی، افزود: در سطح استان ۵ واحد عرق‌گیری گیاهان دارویی از جمله بیدمشک وجود دارد که سالانه از این واحدها ۱۲۰۷۱ تن عرق گیاهان دارویی استحصال و به بازارهای داخلی و خارجی صادر می‌شود.

این مسئول، تاکید کرد: بیدمشک ، نخستین شکوفه ای است که در اواخر اسفند ماه و روزهای قبل از بهار در ارومیه نمایان می شود و تقریباً جزء محصولات کم هزینه و پر در آمد است. کار برداشت  این محصول از اواخرا سفند ماه آغازمی شود و بسته به آب و هوای منطقه حدود ۱۵ تا ۳۰ روز ادامه دارد.

وی، یاد آورشد: حداکثر زمان چیدن گل تا گرفتن عرق ۷۲ ساعت می باشد که بعد از این زمان از کیفیت عرق کاسته می شود. به ازای یک کیلو گل تازه حدود ۳٫۵ تا ۲ لیتر عرق به دست می آید.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط