اندازه فونت : +
حضرت پور
اروم‌نیوز گزارش می دهد؛

آقای شهردار و دغدغه معیشتی کارگران شهرداری ارومیه/ وظیفه «چهره برتر حوزه راه و ساختمان» در برابر مشکلات چیست؟

تجلیل از شهردار ارومیه به‌عنوان چهره سال حوزه راه و ساختمان کشور سوالاتی را در ذهن مردم ایجاد کرده که مهم‌ترین آن‌ها دلیل چنین انتخاباتی با توجه به وضعیت معیشتی نامناسب کارگران شهرداری و ناتوانی این سازمان در بهبود شرایط مالی و عمرانی است.

به گزارش اروم‌نیوز، اواسط اسفندماه جاری رای‌گیری اینترنتی در راستای انتخاب چهره برتر حوزه‌های مختلف راه و شهرسازی برگزار شد و در جریان این انتخابات «محمد حضرت‌پور» در میان شهرداران کلانشهرها به‌عنوان چهره برتر سال حوزه راه و ساختمان از سوی مردم و مخاطبان برگزیده شد.

روز گذشته نیز تصویری منتشر شد که گویای این امر بود که شهردار ارومیه در مراسم تجلیل از چهره‌های برتر حوزه‌های مختلف مورد تجلیل قرار گرفته و تندیس و هدیه این رای‌گیری را ازآن خود کرده است.

اکنون با نتیجه انتخابات و آرای مردمی در فضای مجازی، آن‌چه به عنوان وظیفه شهردار ارومیه در قبال مشکلات موجود در سازمان متبوع خود و نیز در برابر کارگران و کارمندان طلبکار در حوزه‌های مختلف شهرداری نمود پیدا می‌کرد، به چند برابر انتظارات قبلی ارتقا یافته چراکه عنوان چهره برتر سال در میان شهرداران کلانشهرها باید تلاش جدی‌تری در خصوص احقاق حقوق زیرمجموعه خود داشته باشد.

اینکه برخی کارگران شهرداری ارومیه درخواست رسیدگی به وضعیت حقوق‌های معوقه خود پس از ۵ یا ۷ ماه را دارند، امری است که به یکی از مشکلات همیشگی این سازمان تبدیل شده و رسیدگی به آن نیز هربار با توجیه و دلیل غیرمنطقی همانند نبود بودجه کافی، عدم وصول مطالبات مردمی نظیر عوارض، نبود توان مالی دولتی و دیگر موارد از سوی شورای شهر و شهرداری به آینده موکول می‌شود.

در کنار این مشکل، عدم توانایی کافی برای اتمام پروژه‌های عمرانی که زمانی به‌عنوان بزرگ‌ترین پروژه‌های منطقه‌ای نیز محسوب می‌شدند اما در سایه نبود منابع مالی یا هم نبود عزم کافی برای پیگیری مسائل مربوط به آن‌ها با تاخیرهای بلندمدت چندین ماهه تا چند ساله مواجه شده و امروز دیگر آن اهمیت منطقه‌ای و شاید استانی را نیز برای کارنامه درخشان شهرداری ارومیه ندارند، از دیگر مسائلی است که گریبانگیر این سازمان عریض و طویل در دوره مدیریت حضرت‌پور شده و چهره سال راه و ساختمان باید برای حل آن‌ها نیز چاره‌اندیشی مناسبی انجام دهد تا مردم بیش از این شاهد تاخیر در اجرای پروژه‌ها نباشند.

افزایش تعداد کارمندان و کارگران شهرداری در حد بسیار وسیع و چند برابر شدن حقوق بگیران سازمان در دوره مدیریتی حضرت‌پور از شائبه‌های مدیریتی در دوران وی محسوب می‌شود که طی سال‌های گذشته به یکی از دغدغه‌های کارشناسان مالی تبدیل شده و این‌گونه عنوان می‌شود که دلیل مشکلات امروز در بخش ناتوانی برای پرداخت حقوق‌ها نیز ناشی از افزایش یکباره تعداد کارگران و کارمندان بخش‌های مختلف شهرداری بوده است.

استخدام‌های پس از انتخابات دوره فعلی مجلس شورای اسلامی و ورود برخی چهره‌های خاص با تفکرات خاص قومیتی و نگاه ویژه اقتصادی به داخل بدنه شهرداری ارومیه دلیل دیگری است که باعث شد تا این سازمان از توان مالی لازم برای پرداخت معوقات برخوردار نباشد و امروز به یکی از بدهکارترین شهرداری‌های کشور تبدیل شود.

آخرین مورد انتقادات موجود علیه شهرداری نیز نحوه رسیدگی به وضعیت دستفروشان در سطح شهر است که مکان‌یابی نامناسب برای آن‌ها موجب اعتراضات گسترده شده است.

اما اینکه با تمام این مشکلات و چندین مشکل دیگر در بدنه شهرداری و خدمات‌رسانی در بخش‌های مختلف شهری، محمد حضرت‌پور بتواند عنوان چهره برتر سال حوزه راه و ساختمان را به دست آورد و بار دیگر به داشتن پشتوانه مردمی برای خود افتخار کند، امری فراتر از چیزی است که بتوان با مشکلات سازمان به آن نگاه کرد.

قطعا باید به این نکته توجه داشت که تبلیغات گسترده مجازی توسط رسانه‌های مختلف موافق و مخالف شهردار ارومیه تنها به دلیل رقابت میان چهره‌های مختلف سراسر کشور بوده و این پیروزی به‌نام فرد خاص نمی‌تواند ثبت شود و متعلق به شهرداری و عنوان ارومیه است.

شاید بتوان این‌طور مطرح کرد که اگر رقابتی میان چهره‌های شهری و استانی در بخش‌های مختلف برگزار شود، احتمال برتری هرکدام از این نفرات به طور دیگری رقم خواهد خورد و سطح رقابت نیز متفاوت خواهد بود.

حال با وجود تمام این انتقادات و البته انتخاب اخیر شهردار ارومیه به‌عنوان چهره برتر سال در حوزه راه و ساختمان، باید دید که حضرت‌پور چه تدبیر و تصمیمی برای رسیدگی به مشکلات و حل این مسائل به طور ویژه خواهد داشت؟

رای دهندگان به حضرت‌پور منتظر هستند تا در آینده نظاره‌گر این موضوع باشند که آیا شهردار می‌تواند رضایت واقعی مجموعه خود و عموم مردم را جلب کند یا اینکه رضایت تنها در حد فضای مجازی و رای‌گیری سراسری بوده است؟!

انتهای پیام/

مطالب مرتبط