اندازه فونت : +
سیب
یک بام و دو هوای مسئولان در حوزه کشاورزی؛

کشاورزان متضرر اصلی تصمیمات نا‌آگاهانه مسئولان/ ۱۸۰ هزار تن سیب؛ همچنان در سردخانه‌های آذربایجان‌غربی

در پی اعلام خبری مبنی بر ممنوعیت صادرات سیب و پرتقال مسئولان مربوطه آذربایجان غربی از دریافت نکردن ابلاغیه کتبی این موضوع خبردادند.

به گزارش اروم‌نیوز، در چندروز گذشته خبری مبنی بر ممنووعیت صادرات سیب و پرتقال تا پس از عید از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام شد.

مسئولان استانی نیز در گفت و گو با خبرنگار اروم‌نیوز، از وجود بیش از ۱۷۰ هزار تن سیب در سردخانه های استان خبر داده بودند.

* وزارت جهاد کشاورزی بخشنامه‌ای مبنی بر ممنوعیت صادرات سیب نداشته است

احمد دهقان در گفت و گو با خبرنگار اروم‌نیوز، در خصوص ابلاغ بخشنامه‌ای مبنی بر ممنوعیت صادرات سیب، اظهار داشت: تا به امروز این موضوع کاملا شفاهی بوده و هیچ ابلاغیه‌ای از سوی وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر ممنوعیت صادرات سیب دریافت نکرده ایم.

وی، افزود: تا زمانی که به صورت رسمی و کتبی خبر ممنوعیت صادرات سیب را دریافت کنیم، نمی‌توانیم در این خصوص اقداماتی انجام دهیم.

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی، در خصوص اینکه صادرکنندگان اقدام به صادرات کنند یا خیر؟ عنوان کرد: صادرکنندگان پپیگیری‌های لازم خود را از طریق گمرکات پیگیری کرده و سپس اقدام به صادرات کنند.

* گمرک نیز ابلاغیه ممنوعیت صادرات دریافت نکرد

رئیس گروه نظارتی و جانشین ناظر گمرکات آذربایجان غربی، نیز در این خصوص در گفت و گو با خبرنگار اروم‌نیوز، عنوان کرد: تاکنون هیچ ابلاغیه‌ای مبنی بر ممنوعیت صادرات سیب از گمرکات را دریافت نکرده‌ایم.

«محمد جلالی لک» صادرکنندگان همچنان به صادرات خود ادامه می‌دهند تا زمنی که این ابلاغیه کتبا اعلام شود.

* ممنوعیت صادرات سیب به ضرر کشاورزان و باغداران است

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی، نیز در گفت و گو با خبرنگار اروم‌نیوز، با بیان اینکه تاکنون سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی نیز ابلاغیه ای مبنی بر ممنوعیت صادرات سیب تا پس از عید دریافت نکرده، گفت: در راستای این تصمیم ستاد تنظیم بازار و وزارت پیگیر اجرایی نشدن این مسئله هستیم چراکه طبق اعلام اتحادیه سردخانه داران امروز قریب به ۱۸۰ هزار تن سیب در سردخانه های استان موجود است.

وی، افزود: اجرای ممنوعیت صادرات به ضرر اقتصاد سیب استان و شکاورزان است و مردم برای فروش مابقی سیب های خود دچار مشکل می شوند علاوه بر این خواستار تامین ککمبود میوه شب عید استان های دیگر نیز شده ایم.

* صادرات ۲۸ میلیون دلاری سیب

«حسین محمد‌جانی» خاطرنشان کرد: در ۱۰ ماه نخست سال جاری ۴۵ هزار تن سیب به ارزش ۲۸ میلیون دلار صادر شده است.

* ناهماهنگی مسئولان ذیربط به چه قیمتی؟

این در حالی است که طی روزهای گذشته مسئولان استانی خبر از خرید ۱۲ هزار تنی سیب برای ایام عید جهت حمایت از مصرف کنندگان داده‌اند که گویا این تصمیم پس از پایان زمان خرید تضمینی اتخاذ شده و به نظر می‌رسد یا مسئولان کشوری اطلاعی از این موضوع ندارد و یا در پی متضرر کردن کشاورزانی هستند که تاکنون موفق به فروش محصولات خود نشده‌اند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط