اندازه فونت : +
ام.اس

به گزارش اروم‌نیوز، بیماری ام.اس نوعی بیماری است که ریشه در مغز و اعصاب داشته و دارای علائم مختلفی از جمله دو بینی یا تاری دید، مور مور شدن دست‌ها و پاها، از دست دادن تعادل و بی اختیاری، سرگیجه، مشکلات مربوط به مثانه و نیز اختلال در عملکرد جنسی است.

این بیماری که بیشتر در بین افرادی با سن ۱۸ تا ۴۵ سال رایج است هر ساله در حال افزایش بوده و هنوز کسی علت و منشا آن را پیدا نکرده است. البته این بیماری در بین بانوان بیشتر از آقایان بوده و هر سال نیز حدود ۳۰۰ نفر به تعداد مبتلایانش افزوده می‌شود.

*رتبه پنجم آذبایجان‌غربی در تعداد مبتلایان به ام.اس

مدیرعامل انجمن ام.اس آذربایجان غربی در گفت و گو با خبرنگار اروم‌نیوز، می‌گوید: تعداد بیماران ام.اس در استان بیش از ۴ هزار و ۱۰۰ نفر می‌باشد که از این لحاظ در رتبه پنجم در سطح کشور قرار داریم.

وی، در خصوص مبتلایان به این بیماری در شهرستان‌های مختلف، ابراز می‌کند: ارومیه، خوی، مهاباد و میاندوآب به ترتیب بیشترین آمار را دارند.

سمیه زارع، با اشاره به اینکه هرساله حدود ۳۰۰ نفر به این آمار افزوده می‌شود، ادامه داد: این بیماری، بیماری نسل جوان است و بازه سنی مبتلایان ۱۸ تا ۴۵ سال است و البته سن ابتلا کمتر شده و الان مسئله کودکان و نوجوانان ام.اس مطرح است.

* توجه مسئولان مهم‌ترین نیاز بیماران ام.اس

وی، با تاکید بر اینکه بیشتر مبتلایان به ام.اس را بانوان تشکیل می‌دهند، گفت: تعداد بانوان ۲٫۵ برابر آقایان بوده که البته رنج این بیماران در هر دو یکسان است.

زارع، در خصوص مشکلات این بیماران عنوان می‌کند: بیشتر مشکلات بیماران هزینه بالای درمان و عدم حمایت‌های کافی مسئولین از آن‌ها است. این بیماران علاوه بر دارو به مسائل دیگری نیز نیازمند هستند که دارو شاید در رده‌های آخر نیازمندی‌های آنان باشد.

وی، ادامه می‌دهد: نوبت ویزیت مدت‌دار پزشکان برای این بیماران بسیار معضل آفرین است چراکه این بیماران در بسیاری از مواقع در شرایط اضطراری قراردارند.

مدیرعامل انجمن ام اس آذربایجان‌غربی، تاکید می‌کند: فیزیوتراپی، کاردرمانی، آب‌درمانی از درمان‌های جانبی مهم این بیماران است که هزینه زیادی در بر دارد و هیچ‌کدام تحت پوشش بیمه نیست. البته داروهای مکمل و ویتامین‌ها که از الزامات درمان آنان محسوب می‌شود نیز تحت پوشش بیمه نیستند.

* نبود استانداردهای لازم در آسایشگاه ها

وی، ابراز می‌کند: بیشتر بیماران ام.اس زمین‌گیر هستند و مشکل شدید حرکتی دارند و خانواده‌ها گاهی مجبور به سپردن به آسایشگاه‌هایی هستند که حتی کمترین استانداردهای لازم را ندارند، هزینه پوشک و بیمارانی که گاهی دچار زخم بستر می‌شوند برای بیمار و خانواده‌اش غیرقابل تحمل است.

زارع، با گلایه از پروسه طولانی تشکیل پرونده بیماران، می‌گوید: این پروسه در ابتدای راه همیشه مشکل آفرین بوده و باید چاره‌ای برای این رفت و آمد متعدد بیماران به مراکز اداری اندیشیده شود تا شاهد کمتر شدن این روند باشیم چراکه این پروسه برای بیماران شهرستانی بسیار مشکل آفرین است.

وی، با بیان اینکه تنها برخی از داروهای ایرانی به صورت رایگان در اختیار این بیماران قرار می‌گیرد، می‌افزاید: بعضی از داروهای ایرانی هم هستند که سهم بیمار برای پرداخت بالای ۵۰۰ هزار تومان است.

مدیرعامل انجمن ام.اس آذربایجان غربی، عنوان می‌کند: تاکنون علت اصلی ابتلا به بیماری ام.اس مشخص نشده، و علت‌های ذکر شده ماننده کمبود ویتامین دی و ژنتیک هنوز قطعی نیست و به صورت تئوری نزدیک به واقعیت مطرح شده و همین مسئله سد راه پیشگیری از ابتلا شده است.

وی، در خصوص درخواست خود و بیماران از مسئولین و خیرین، ابراز می‌کند: هر دوره زمانی معضلات خاص خودش را دارد و اکنون در هزاره سوم، برای بیماران ام.اس علاوه بر معضل پزشکی، معضل اجتماعی هم مطرح است و این از عدم آگاهی مردم از این بیماری و عدم شناخت کافی برای بیماران نشات می‌گیرد. مسئولان و خیران آگاهی خود را از این بیماری و بیماران بالا ببرند چراکه این افراد نیز حق زندگی داشته و در بیماری خود نقشی ندارند و باید به سهم خود از جامعه برسند.

زارع، عنوان می‌کند: باید از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های موجود در این بیماران نیز استفاده کرد به خصوص جوانان که اکثر بیماران افراد جوان هستند و اکثرا تحصیل کرده و سرشار از امید به زندگی می توانند نقش بسیار موثری در جامعه ایفا کنند.

وی، تاکید می کند: این بیماران تقاضا و خواسته نامعقول و زیادی ندارند. تنها خواسته آن‌ها تامین نیازهای اولیه زندگی، کاری متناسب با توان جسمی و وضعیت زندگی مناسب چراکه بیشتر درآمد این افراد خرج درمانشان شده و قادر به تامین مخارج زندگی خود نمی‌شوند.

مدیرعامل انجمن ام.اس آذربایجان‌غربی، با گلایه از وعده‌های داده شده و عملی نشده مسئولین، می‌گوید: مسئولان باید به وعده‌های خود در قبال آحاد مختلف عمل کنند. در راس این افراد هم استاندار قرار دارد چراکه وی در جشن گلریزان اواخر دی ماه وعده حمایت از بیماران ام.اس را داده که متاسفانه تاکنون هیچ‌کدام از وعده‌ها عملی نشده است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه مطلب : http://uromnews.ir/?p=313581