اندازه فونت : +
جهاد کشاورزی
گزارش؛

رشد ۴۰۰ درصدی محصولات باغی در ۴۰ سال انقلاب اسلامی/ اشتغالزایی ۴۳ هزار نفری در بخش کشاورزی آذربایجان غربی میسر شد

پس از پیروزی انقلاب اسلامی در نگاهی به دستاوردهای بخش کشاورزی در آذربایجان غربی، مردم شاهد اشتغال زایی برای بیش از ۴۳ هزار نفر در بخش کشاورزی و رشد ۴۰۰ درصدی محصولات باغی استان هستند.

به گزارش اروم نیوز، به ثمر نشستن نهضت اسلامی مردم ایران دربهمن ماه ۱۳۵۷ و زوال نظام ستمشاهی، حكومت جمهوری اسلامی را درایران مستقر کرده و دوران سازندگی و آبادانی فرا رسید.

نهادهای نوپایی چون جهاد سازندگی تاسیس شد و ادارات و وزارت خانه های قبلی با تحولی شگرف در خدمت توسعه و پیشرفت كشور قرار گرفتند، اگرچه توطئه های مختلفی چون نا امنی و جنگ و تحریم های مختلف از سوی كشورهای دیگر فرصت های بسیار ارزشمندی را از كشور برای تسریع پیشرفت سلب کرده و به زیرساخت ها آسیب رساند ولی اراده مردم برتمام مشكلات غالب آمد و با تلاش و ایثار و فداكاری ناممكن ها را ممكن و رفاه و آبادنی وپیشرفت رابه بار آورد.

سهم جمعیت استان از کل کشور در اوایل انقلاب یک میلیون و ۱۴۹ هزارنفر بود که براساس اخرین سرشماری انجام گرفته در سال ۹۵ سهم جمعیت استان از کل کشور سه میلیون و ۲۶۵ هزار و ۲۱۶ نفر اعلام شده است که در مجموع این استان با دارا بودن ۲٫۳ درصد از مساحت كشور در حدود ۵ در صد تولید محصولات كشاورزی كشور را به خود اختصاص داده است.

كارنامه چهل ساله جهاد كشاورزی استان با نشان دادن وضع تولید و خدمات زیربنایی درسال ۱۳۵۷ و اكنون، بازگوی افزایش چند برابری تولیدات وخدمات در این عرصه است.

گفتنی است که مجموعه حاضر فعالیت دو سازمان جهاد سازندگی و كشاورزی به مدت ۲۳سال در كنار هم و سازمان جهاد كشاورزی به مدت ۱۷سال تا کنون است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اظهار داشت: ۵ درصد تولیدات زراعی، ۳٫۸ درصد تولیدات دامی و ۵٫۵ درصد تولیدات باغی و ۳٫۱ درصد كل تولیدات آبزیان حاصل از آبهای داخلی كشور دراین استان تولید می شود.

رسول جلیلی اضافه کرد: در ۲۳سال فعالیت در زمینه رفاه و آبادانی روستاها، توسط نیروهای جهادگر در تعداد ۲۵۶۱ روستا عملیات برق رسانی، در سطح ۱۶۸۹ روستا عملیات راهسازی و در سطح ۱۹۰۵ روستا نیز عملیات آبرسانی انجام گرفته است.

وی افزود: برحسب شرایط مساعد اقلیمی وپتانسیل آبی وخاكی استان، امكان فعالیت درتمامی بخشهای كشاورزی اعم از زراعت، باغبانی، دام وطیور، زنبورعسل و پرورش آبزیان در بیشتر مناطق استان فراهم شده است و در حال حاضر نیز فعالیت های تولیـدی به روش های مختلف ازتولید سنتی و معیشتی تا نیمه مدرن ومدرن در زیر مجموعه های بخش كشاورزی درجریان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی بیان کرد: كشاورزی استان از نظرسطح بهره گیری از ماشین آلات در فعالیت های تولیدی، درحد نیمه مكانیزه بوده و در تعدادی از تولیدات و یا فعالیت های كشاورزی، امكان استفاده از ماشین آلات هنوز میسر نشده است.

جلیلی ادامه داد: میزان كل تولیدات زراعی استان از سال ۱۳۵۷ تا ۱۳۹۶ دراین مدت ۳۲۰درصد رشد داشته وتولید چغندرقند با ۶۹۲درصد بیشترین رشد وگندم با ۲۴درصد كمترین افزایش را دربین محصولات زراعی داشته اند وتولیدات باغی از ۴۱۴ درصد و تولیدات دامی نیز از ۲۸۵ درصد رشد برخوردار بوده است.

وی از عمده  دلایل افزایش تولید محصولات زراعی در استان را، اصلاح سیستم های كشت و توسعه كشت مكانیزه، بهبود بهره وری با استفاده از آزمون خاك، تهیه و تامین به موقع نهاده های مورد نیاز، تعیین الگوی كشت به ویژه دراراضی پایاب سدها، حمایت ازتشكل های تولیدی به منظور كاهش مشكلات فرآوری كشاورزان خرده پا، گسترش فرهنگ بیمه جهت پایداری تولید، برنامه ریزی درتولید محصولات تبدیلی با هماهنگی متولیان صنایع ، استفاده ازیافته های علمی وتحقیقاتی  و همچنین كاهش ضایعات از مرحله كاشت تا برداشت عنوان کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی بیان کرد: میزان تولیدات باغی دراین مدت ۴۱۴ درصد رشد داشته كه درآن میان رشد تولیدات سیب درختی با ۱۱۶۸ درصد بیشترین و رشد تولیدات انگور با ۲ درصد كمترین رشد را داشته اند .علت روند افزایش كند تولیدات محصول انگور بدلیل اشباع بازار دنیا در تولیدات كشمش وكاهش سطح زیركشت باغات انگور( علی رغم بازدهی آن) است.

جلیلی با بیان اینکه یکی از فعالیت های مهم بخش باغبانی استان اصلاح و جایگزینی باغات پایه بذری با پایه های رویشی بوده که طی سالهای اخیر با پرداخت یارانه نهال رو به افزایش است، ادامه داد: ایستاده کردن باغات انگور از سیستم سنتی خوابیده به سیستم نوین ایستاده به مساحت ۸ هزار هکتار، توسعه و جایگزینی باغات گردوی پیوندی و باغات هسته دار با استفاده از ارقام جدید تجاری و بازار پسند ، احداث نهالستانهای استاندارد و مجوز دار ، راه اندازی سامانه های ضد تگرگ جهت مقابله با سرمازدگی باغات به تعداد۳۱ دستگاه در سطح استان ، راه اندازی سامانه های هوشمند ضد سرمازدگی و چاهک معکوس در باغات استان به تعداد ۳ دستگاه، افزایش صادرات محصولات باغی ، توسعه کشت محصولات گلخانه ای  به تعداد ۱۱۰ واحد در سطح  ۳۴٫۲هکتاراز اهم فعالیت ها و دستاورد های شاخص در طی ۴۰ سال گذشته دربخش باغبانی است که بدلیل کاهش  و محدودیت منابع آبی اجرایی نمودن تغییرات الگوی کشت و توسعه باغات پسته و زعفران در استان نیز درحال اجراست.

وی همچنین با بیان اینکه افزایش ضریب مکانیزاسیون استاندارد استان با لحاظ ۱۳ سال عمر مفید به ۱٫۶۳اسب بخار بر هکتار و ضریب مکانیزاسیون کل استان بدون لحاظ عمر مفید به ۴٫۵ اسب بخار بر هکتار جزو سیاست ها و اولویت های سازمان است، اضافه کرد: طبق آخرین آمار تا پایان سال ۱۳۹۶، ۴۴ هزار و ۳۵۵  دستگاه انواع تراکتور سبک (باغی)، باغی زراعی، متوسط، سنگین و فوق سنگین در سطح استان در حال فعالیت می باشند. همچنین ۹۷۲ دستگاه کمباین، ۲۸۲۰ دستگاه دروگر خودگردان، ۷۸۱ دستگاه انواع تیلر و ۱۲۳ هزار و ۱۸۳ دستگاه انواع ادوات خاکورزی، کاشت، داشت، و برداشت موجود است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه این استان از قطب های مهم تولید محصولات کشاورزی در کشور به شمار می رود، به رتبه های برتر استان در این زمینه اشاره کرد و گفت : این استان در تولید سیب، عسل، چغندرقند و از نظر تعداد جمعیت گاومیش رتبه اول کشوری و در تولید سایر محصولات باغی ، زراعی ،دامی و شیلاتی نیز رتبه های دوم تا هشتم کشوری را به خود اختصاص داده است.

جلیلی افزود: قبل از سال ۱۳۶۶ هیچگونه فعالیت شیلاتی دراستان گزارش نشده وبا آغاز فعالیت شیلاتی از سال ۶۶ درنهاد مقدس جهادسازندگی فعالیتهای آبزی پروری دراستان شروع گردید ودرنهایت با توسعه تشكیلات  شیلات دراستان وارتقاء آن به اداره كل درسال ۱۳۸۷ وگسترش زمینه های فعالیت درسالهای اخیر تحولات چشمگیری در بخش آبزی پروی استان بوجود آمد وتولید آبزیان استان در سال ۹۶ به ۱۴هزار و ۵۶۷ تن با فراهم کردن زمینه اشتغال برای بیش از سه هزار نفر رسید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی خاطر نشان کرد: میزان كل تولید محصولات دامی درطی این مدت ۲۸۵درصد رشد را نشان می دهد كه بیشترین آن درتولید عسل با ۲۲ درصد وكمترین آن درتولید گوشت قرمز با ۵۶ درصد رشد می باشد  كه با توجه به اهداف درنظرگرفته شده وسرمایه گذاری انجام شده  درجهت رشد وشكوفایی فعالیتهای این بخش ، درزمینه تولید انواع فرآورده های دام وطیور ازرشد چشمگیری برخوردارهستیم.

جلیلی ضمن بررسی افزایش تولیدات شیر خام، تخم مرغ و عسل ادامه داد: آذربایجان غربی با وجود دارا بودن رتبه اول کشوری در حوزه تولیدات عسل همچنان فاقد برند عسل می باشد که امید داریم در سال های جاری بتوانیم در این زمینه نیز برندسازی و تبلیغ کنیم .

وی با اشاره به پیشران ها و موانع توسعه در استان و متمرکز کردن فعالیت های سازمان جهاد کشاورزی بر روی پیشران های توسعه استان افزود: مشارکت در احیای دریاچه ارومیه از مهم‌ترین اهداف سازمان جهاد کشاورزی در سال جاری است؛ افزایش درآمد و همزمان استفاده از آب کمتر در بخش کشاورزی با تکنولوژی های  نوین، احداث مزارع و باغات الگویی نمایشی و تغییر کشاورزی استان از حالت معشیتی و سنتی به اقتصادی از نمونه‌های این مشارکت و اولویت های سازمان هستند.

جلیلی با اشاره به جزئیات طرحهای افتتاحی وعملکرد۴۰ ساله بخش کشاورزی استان، افزود: كارنامه چهل ساله جهادكشاورزی استان با نشان دادن وضع تولید وخدمات زیربنایی درسال ۱۳۵۷ واكنون، بازگوی افزایش چند برابری تولیدات وخدمات در این عرصه است، به طوری که در اوایل انقلاب یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصول کشاورزی در استان تولید می شد که در حال حاضر با توجه به سال اوری محصولات، میزان تولیدات بخش کشاورزی استان به بیش از ۶ و نیم میلیون تن  می رسد.

رتبه اول كشوری سازمان جهاد كشاورزی آذربایجان غربی در توسعه شاخص های مربوط به بنگاه های زود بازده اقتصادی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی تاکید کرد : درارزیابی به عمل آمده ازسوی وزارت جهادكشاورزی، سازمان جهادكشاورزی استان رتبه اول كشوری رادراجرای ۶ شاخص ازشاخصهای مربوط به بنگاه های زود بازده اقتصادی دربین استانهای كشور، كسب كرده است.که در این راستا از تعداد ۳۴ هزار و ۵۳ طرح به بهره برداری رسیده برای حدود ۴۳ هزار و ۲۸۳ نفرزمینه اشتغال فراهم شده است.

جلیلی با بیان اینکه ۶۵ درصد صنایع تبدیلی و غذایی کشور در استان آذربایجان غربی  وجود دارد، بیان کرد: ۸۸۷ مورد جواز تاسیس صنایع تبدیلی و غذایی با ایجاد اشتغال برای ۸۳۲۸ نفر و  ۴۶۹ مورد پروانه بهره برداری صنایع تبدیلی و غذایی با فراهم شدن زمینه اشتغال برای   ۳۵۲۴  نفر در طی ۴۰ سال گذشته دربخش صنایع کشاورزی استان صادر شده است.

وی یاد اور شد: یکی از پروژه های شاخص بخش آب و خاک که تاثیر بسزائی در افزایش راندمان آبیاری و جلوگیری از هدر رفت آب دارد  اجرای روش های نوین آبیاری تحت فشار بوده که از سال ۱۳۶۹ توسط سازمان جهاد کشاورزی  اقدام شده و تا کنون میزان کل  اراضی  استان که به سیستم های نوین آبیاری تحت فشار بارانی و قطره ای تجهیز شده است معادل  ۶۱۷۵۰  هکتار  بوده که نسبت به کل اراضی استان معادل۱۵٫۴ درصد است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی  اذعان  کرد: از قبل اجرای این طرحها تا کنون برای  تعداد ۱۲۴۰۰ نفر  اشتغالزائی شده و میزان افزایش راندمان آبیاری و صرفه جوئی در مصرف آب به میزان ۲۷۲ میلیون متر مکعب  گزارش شده است. اجرای این طرحها در سالهای اخیر جهت کمک به احیای دریاچه ارومیه با شتاب بیشتری انجام می گردد . با بهره برداری از پروژه های شبکه های فرعی و آبیاری تحت فشار در دست اجرا به مساحت ۶۱۵۷۰ هکتار تا آخر سال درصد اراضی کشاورزی استان که به آبیاری نوین تجهیز خواهد شد  به بیش از ۳۱ درصد ارتقا خواهد یافت .

جلیلی با اشاره به اقدامات انجام شده در خصوص احیای دریاچه ارومیه اظهار کرد: این سازمان با اجرای طرحهای مصوب احیای دریاچه ارومیه تا کنون موفق شده فقط در ۹ شهرستان حوضه دریاچه ارومیه از سال ۱۳۹۳ تا کنون مقدار ۱۴۶۱۶هکتار آبیاری  تحت فشار، ۴۷۴ کیلومتر انتقال آب با لوله ، اجرای شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی  به مساحت ۶۰۶۹هکتار اقدام نماید که با اجرای طرحهای فوق االذکر میزان ۱۱۲ میلیون متر مکعب در مصرف آب  صرفه جوئی شده است .

وی تاکید کرد: ضمناً طرح تهیه نقشه کاداستر در اراضی کشاورزی ۹ شهرستان حوضه دریاچه ارومیه در سطح ۲۶۴ هزارهکتار اقدام شده است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه مطلب : http://uromnews.ir/?p=313661