∴ امر به معروف و نهی از منکر را بیش از پیش گسترش دهیم

گزارش؛

امر به معروف و نهی از منکر از جمله واجبات الهی است که در دین مبین اسلام به آن تاکیدات ویژه ای شده و نباید آن را ترک نکنیم.

به گزارش اروم نیوز، امر به معروف و نهی از منکر که از فروع دین مبین اسلام به شمار می رود، از جمله مهمترین تاکیدات قرآنی و از اهداف اساسی قیام حسینی است؛ فرایضی که عمل به آن قوام جامعه اسلامی را موجب می شود.

دین مبین اسلام در کنار پنج اصل توحید، نبوت، معاد، عدل و امامت، دارای ۱۰ فروع به عنوان رکن احکام الهی است که علاوه بر نماز، روزه، حج، جهاد، خمس، زکات، تولی و تبری، ۲ فریضه مهم امر به معروف و نهی از منکر در آن جایگاه ویژه ای دارد و طبق بسیاری از روایت های اسلامی، مهمترین فریضه اجتماعی به شمار می رود.

در حدیثی از پیامبر اکرم (ص) فردی که امر به معروف و نهی از منکر می کند خلیفه الله و جانشین خداوند خوانده شده، همچنین دارا بودن جایگاه متعالی این ۲ فریضه در مقابل دیگر فرایض دینی و نماد غیرت پنداشتن عاملان به این فرایض از جمله احادیث مربوط به امر به معروف و نهی از منکر است.

در سال های پس از انقلاب شکوهمند اسلامی با راه اندازی ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر، توجه به احیای این فرایض در کانون توجه قرار گرفت تا تلنگری برای عمل به وظیفه توسط مومنان و مسلمانان باشد.

امر به معروف و نهی از منکر نقطه هدف حملات دشمنان اسلام

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی در این خصوص معتقد است که امر به معروف و نهی از منکر نقطه هدف حملات دشمنان اسلام محسوب می شود و باید برای مقابله با این هجمه ها برنامه ریزی شود.

حجت الاسلام و المسلمین سیدمهدی قریشی اظهار داشت: هجمه فرهنگی دشمنان در خصوص فریضه امر به معروف و نهی از منکر بسیار سنگین است که نشان از جایگاه متعالی این فرایض دارد.

وی اضافه کرد: باید بسترسازی مناسبی برای اشاعه فرهنگ متعالی امر به معروف و نهی از منکر صورت گیرد تا مردم با ابعاد مختلف این فرایض آشنا شوند.

امام جمعه ارومیه بیان کرد: این بسترسازی می تواند در زمینه پاسخگویی به سوالات مردمی نیز مفید باشد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی حفظ کرامت مسلمانان را مورد تاکید قرار داد و گفت: رعایت عفاف و پوشش مناسب از جمله ارزش‌های محوری جامعه بوده و رعایت آن وظیفه همگانی است.

حجت الاسلام قریشی افزود: ظرفیت های ترویج فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر نیز باید در سطح جامعه به صورت دقیق شناسایی شود.

وی اضافه کرد: اجرای برنامه های ابتکاری در راستای ترویج فرهنگ متعالی عفاف و حجاب به عنوان بخش مهمی از امر به معروف و نهی از منکر در جامعه امروزی ضروری است.

امر به معروف مهمترین سد مقابله با دشمنان نظام است

دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر آذربایجان غربی نیز با اشاره به اینکه دشمنان هیچ وقت دست از دشمنی با جمهوری اسلامی ایران بر نخواهند داشت، اظهار داشت: امر به معروف و نهی از منکر مهمترین سد برای مقابله با تلاش آنان و به ویژه در حوزه تهاجم فرهنگی است.

سردار ناصر اصلانی افزود: اگر امروز در جامعه اسلامی امر به معروف و نهی از منکر را جدی نگیریم، دشمنان از این فرصت نهایت استفاده را می برند و به همین علت باید علاوه بر احیای این ۲ فریضه، آنها را به نسل های بعد نیز منتقل کنیم.

وی اضافه کرد: شعار «ما انقلابی هستیم» را تا زمانی که پرچم سیدالشهدا (ع) پابرجاست، باید سر دهیم تا فرهنگ عاشورایی و امر به معروف و نهی از منکر هر روز بیش از روز گذشته در جامعه اسلامی همه گیر شود.

وی ادامه داد: همگانی کردن امر به معروف و نهی از منکر در جامعه، بهره گیری حداکثری از ظرفیت رسانه های استان، استفاده از توانمندی اساتید حوزه و دانشگاه و بهره گیری از ظرفیت سازمان ها باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

با توجه به آموزه های اسلامی و تاکید علما مبنی بر ادای این فریضه، همه مردم باید خود را آمر به معروف و ناهی از منکر بدانند و نه تنها در ایام خاص بلکه در طول سال به احیای این فریضه در راستای اعتلای جامعه اسلامی همت گمارند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه مطلب : http://uromnews.ir/?p=310580

∴ دیدگاه کاربران
∴ اخبار شهرستانها
∴ تبلیغات