اندازه فونت : +
زباله
گزارش؛

لزوم تهیه طرح جامع دفن زباله

نایلون و نایلکس بلای جان محیط زیست هستند و آذربایجان غربی یکی از استان های پرمصرف نایلون و نایلکس در سطح کشور است.یکی از مهم ترین وظایف شهرداری جمع آوری، حمل و نقل و دفع مناسب پسماندها است که متاسفانه در برخی اوقات این امر محقق نمی شود.

به گزارش اروم نیوز، اثرات نامطلوب دفع نامناسب پسماند بر کسی پوشیده نیست؛ آلودگی های ناشی از دفن غیراصولی پسماندها، محیط زیست و جوامع انسانی را با خطرات شدیدی مواجه ساخته است.

نایلون و نایلکس بلای جان محیط زیست هستند و آذربایجان غربی یکی از استان های پرمصرف نایلون و نایلکس در سطح کشور است.یکی از مهم ترین وظایف شهرداری جمع آوری، حمل و نقل و دفع مناسب پسماندها است که متاسفانه در برخی اوقات این امر محقق نمی شود.

شهرستان سردشت با مشکل دفع زباله مواجه است به طوری که استاندارد محل دفن زباله های این شهرستان بسته به سرانه جمعیت، میزان تولید زباله، سمت بادهای غالب، میزان بارش های منطقه، شرایط توپوگرافی و نوع سنگ بستر در نظر گرفته نشده است.

طبق گزارش های محلی در محل دفن زباله ها هر روز تعدادی از افراد بصورت غیر قانونی اقدام به تفکیک زباله ها کرده و دوباره آن را به داخل شهر حمل می کنند که این روش آن ها نیز ناقل بسیاری از بیماری ها است.

مدیر کل حفاظت از محیط زیست آذربایجان غربی در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، اظهار داشت: در شهر سردشت با جمعیت بالغ بر ۴۲ هزار نفر حدود ۵۰ تن زباله در روز تولید می شود که با توجه به میزان جمعیت آن، هر نفر بیشتر از یک کیلوگرم زباله تولید می کند در شرایطی که تولید استاندارد زباله برای هر نفر در روز ۷۰۰ تا ۸۰۰ گرم است و متاسفانه محل مناسبی برای دفن زباله ها وجود ندارد.

«پرویز آراسته» افزود: با توجه به اهمیت موضوع هفته گذشته موضوع مدیریت پسماند سردشت در کارگروه مدیریت پسماند به ریاست سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی مطرح شد که تصمیمات خوبی نیز در این زمینه گرفته شد.

وی ابراز کرد: با توجه به تصمیمات گرفته شده در این کارگروه مقرر شد تا ۲ ماه آینده طرح جامع مدیریت پسماند شهر سردشت، ربط و میرآباد بازبینی و بروزرسانی شود تا در کارگروه مدیریت پسماند استان دوباره بررسی شده و نسبت به ساماندهی وضعیت پسماند این شهر تصمیم گیری شود.

مدیر کل حفاظت از محیط زیست آذربایجان غربی بیان کرد: طی این دو ماه نیز شهرداری های این سه شهر موظف هستند تا علاوه بر جمع آوری زباله ها نسبت به اصلاح وضعیت سایت دفع زباله حوزه استحفاظی شان اقدام کنند.

ورود شیرآبه زباله ها به آبهای سطحی

آراسته درباره محل فعلی دفن زباله های سردشت، ربط و میرآباد تاکید کرد: محل فعلی دفن زباله ها مجوز نداشته و شیرآبه های حاصل از این زباله ها وارد آب های سطحی می شوند و به همین دلیل است که باید نسبت به ساماندهی اوضاع اقدام جدی صورت گیرد.

وی در تشریح برنامه های مد نظر برای بررسی بیشتر، اذعان کرد: تجمیع زباله های سردشت، ربط و میرآباد در یک جا و ایجاد ایستگاه میانی دفن زباله در سردشت می تواند تا حدودی در مدیریت پسماند موثر باشد.

مدیر کل حفاظت از محیط زیست آذربایجان غربی درباره اعتبارات مورد نیاز برای دفن زباله های این سه شهر، تصریح کرد: در صورت تهیه طرح جامع مدیریت پسماند این شهرها، تاییدشان در کارگروه مدیریت پسماند استان و در نهایت تایید وزارت کشور می توان اعتبارات خوبی برای اجرای این طرح دریافت کرد.

زمینی برای دفن زباله درخواست نشده است

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی اظهار داشت: تاکنون موضوعی مبنی بر درخواست محلی برای دفن زباله های سردشت مطرح نشده است.

«میرصمد سید موسوی» در پاسخ به سوال خبرنگار اروم نیوز مبنی بر اینکه شنیده ها حاکی از همکاری نکردن مدیریت منابع طبیعی و آبخیزداری با مدیریت پسماند برای تعیین محلی جهت دفن زباله های سردشت است؛ آیا این موضوع واقعیت دارد، توضیح داد: برابر قانون اگر مدیریت پسماند خواستار زمینی برای دفن زباله ها باشد ابتدا باید سازمان حفاظت از محیط زیست درباره محل آن نظر بدهد و سپس در صورت بلا معارض بودن زمین سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری نیز با بررسی های مورد نیاز در صورت نبودن این زمین در حریم جنگل مجوزهای مورد نیاز را صادر می کند که تاکنون چنین درخواستی از سوی مدیریت پسماند سردشت انجام نشده است.

وی تاکید کرد: این گفته به کلی نادرست است چراکه نه تنها تاکنون چنین درخواستی نشده است بلکه ما به تنهایی نمی توانیم زمینی در اختیار مدیریت پسماند قرار دهیم و در ابتدا سازمان محیط زیست باید نسبت به زمین مورد نیاز نظر بدهد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط