اندازه فونت : +
برزگر
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی:

نیازمند وضع قوانین جدی در حوزه فضای مجازی هستیم/ لزوم اطلاع رسانی و آموزش سواد رسانه‌ای به خانواده‌ها

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: اطلاع رسانی کافی و آموزش سواد رسانه ای به خانواده ها در خصوص چگونگی استفاده مفید از رسانه و فضای مجازی، باید در دستور کار قرار مسئولان قرار گیرد.

شهروز برزگر کلشانی، در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز با اشاره به فیلم های منتشر شده در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی اظهار داشت: فضای مجازی همانگونه که از نامش پیداست فضایی حقیقی نبوده و مجازی است.

وی، با اشاره به ولنگاری های موجود در فضای مجازی ابراز کرد: ولنگاری هایی که در فضای مجازی وجود دارد یک مقوله بوده و مقوله دیگرمسئله آموزش و اطلاع رسانی برای خانواده هاست که چگونگی استفاده از این فضا را فرا بگیرند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، افزود: اطلاع رسانی کافی و آموزش سواد رسانه ای به خانواده ها در خصوص چگونگی استفاده مفید از رسانه و فضای مجازی، باید در دستور کار قرار مسئولان قرار گیرد.

وی، تاکید کرد: فضای مجازی بسیار گسترده بوده و مرزها را در نوردیده است، مشخص نیست فردی که در این فضا می نویسد با چه عنوان و اسمی و از کجا این اطلاعات را در فضای مجازی می نگارد، بنابراین اینکه همه تصیرها را گردن وزارت اطلاعات بیندازیم درست نیست.

برزگر، با تاکید بر اینکه همه دستگاه ها باید پای کار آمده و کمک حال مسئولان در ساماندهی به فضای مجازی باشند، گفت: پیشنهاد می کنم اینترنت وطنی و شبکه مجازی با قدرت داشته باشیم که داریم اما استقبال چندانی از آن نشد و همه سمت فیلترشکن ها رفته و موضوع بدتر شد.

وی، در ادامه سخنان خود گفت: ما نمی توانیم با سایر ابزارها مقابله یا آن ها را محدود کنیم اما می توانیم از طریق افرادی که در شبکه های مجازی فعال تر بوده و مردم آن ها را قبول دارند مدام به خانواده ها گوشزد کرده و خانواده ها را آگاه کنند در خصوص تمامی آنچه در فضای مجازی آپلود، دانلود و یا فوردارد می کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: با توجه به اینکه هر فرد در فضای مجازیث برای خود می تواند رسانه بوده و می تواند هر مطلبی را انتشار دهد بدون اینکه مورد بازخواست قرار گیرد مگر در صورت وجود شاکی، بنابراین نباید اعتماد صد در صد به فضای مجازی داشته باشیم.

وی، گفت: پرونده های بسیاری در خصوص جرم های سایبری تشکیل و افراد متعددی که تخلف های بسیاری حتی همانند قتل داشته اند بازداشت و مورد پیگیری قضایی قرار گرفته اند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اهمیت ورود مجلس به این موضوع، گفت: مجلس باید به طور جدی در این موضوع ورود پیدا کرده و قوانین جدی وضع کند تا هرکسی در فضای مجازی به قدری آزاد نباشد که آزادی او به محدود کردن آزادی دیگران منجر شود.

وی، گفت: چارچوب هایی باید در خصوص چگونگی فعالیت افراد در فضای مجازی نگاشته شود تا مطالبی که در مجازی موجب هتک حرمت افراد می شود و یا افراد را آزار می دهند دارای قانون باشند.

برزگر کلشانی، افزود: نظام استکبار شبکه های مجازی متعددی در دست دارد که محتوای مورد نظر خود را تولید می کند و هدف آن ها انحراف جوانان کشور ما از مسیر خود بوده و برای همین هم پول هنگفتی هزینه می کنند.

نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی، اذعان داشت: اطلاع رسانی به خانواده ها و جوانان توسط رسانه های مورد اعتماد بسیار اهمیت داشته و تریبون های متعددی باید مطرح شود تا برخی افراد که در فضای مجازی به ذات بشریت، مقدسات، فرهنگ و آداب و رسوم، ساحت خانواده ها حمله می کنند هدفشان از هم پاشیدن خانواده ها بوده و این اطلاع رسانی ها باید در مدارس و دانشگاه ها و تریبون های متعدد باید انجام گیرد.

برزگر کلشانی، با تاکید بر اهمیت آموزش سواد رسانه ای، تاکید کرد: برنامه ها و نرم افزارهایی در حال حاضر وجود دارد که به راحتی می توانند خانواده ها جوانان و فرزندان خود را و مسئولان کارکنان خود را از این که از چه کانال هایی وارد فضای مجازی شوند، هدایت و کنترل کنند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط