اندازه فونت : +
آراسته
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی خبر داد؛

اعتبار ۹۰۰ میلیون تومانی برای تثبیت ۱۵ هزار هکتار از کانون های ریزگرد دریاچه ارومیه

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با اشاره به اجرای طرح تثبیت بیولوژیکی کانون های ریزگرد در اطراف دریاچه ارومیه گفت: ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی اطراف دریاچه زیر پوشش این طرح قرار دارد و در صورت تامین اعتبار ۱۵ هزار هکتار دیگر باید به آن اضافه شود.

به گزارش اروم نیوز، پرویز آراسته در نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهار داشت: از آغاز اجرای این طرح در استان در اواخر سال ۱۳۹۲ تاکنون حفاظت محیط زیست استان ۴۸۰ هکتار از طرح را با صرف ۹ میلیارد ریال هزینه اجرا کرده است.

وی ادامه داد: برای احیای دریاچه ارومیه در سال آینده هفت هزار میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته است که در صورت تخصیص آن روند احیای دریاچه تسریع می شود.

آراسته با بیان اینکه مشکلات موجود در حوضه دریاچه ارومیه ناشی از نبود کارشناسی های زیست محیطی است، افزود: اگر این کارشناسی ها در طرح های توسعه استان صورت نگیرد، در دراز مدت مشکلات متعددی را برای منطقه پدید می آورد.

وی در زمینه آخرین وضعیت آبی دریاچه ارومیه نیز گفت: تراز دریاچه در حال حاضر یکهزار و ۲۷۰٫۵۶ سانتی متر از سطح آب های آزاد است.

وی بیان کرد: مقدار آب موجود در دریاچه ارومیه یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعب تخمین زده شده و ۲ هزار و ۷۰ کیلومتر از کل مساحت آن دارای آب است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با اشاره به عملکرد اداره پارک ملی دریاچه ارومیه در سال جاری نیز بیان کرد: راه اندازی دوربین های پایش آنلاین در جزایر اشک و کبودان، احداث ساختمان محیط بانی در مجتمع رشکان و خرید و انتقال تجهیزات احداث آب انبار در جزیره کبودان از اقدامات انجام یافته برای حفاظت از حیات وحش است.

آراسته بیان کرد: نصب آبگرمکن خورشیدی جزیره کبودان، انتقال ۲ راس گوزن زرد ایرانی از دشت ناز سازی به مجتمع رشکان و همکاری با دانشگاه تهران در زمینه ایجاد ایستگاه سنجش گرد و غبار در رشکان از سیار اقدامات انجام یافته در این پارک ملی می باشد.

آراسته با اشاره به انجام سه هزار و ۳۵۰ مورد پایش های زیست محیطی و میزان آلایندگی از واحدهای صنعتی آذربایجان غربی اظهار داشت: این پایش ها توسط ۱۶ آزمایشگاه فعال و معتمد طرف قرارداد با اداره کل حفاظت محیط زیست استان انجام شده و ۳۶۶ واحد نیز به صورت خود اظهاری اقدام به ارائه گزارش کرده اند.

وی با بیان اینکه در طی سال جاری بیش از سه هزار و ۷۰۰ مورد بازدید از واحدهای صنعتی توسط کارشناسان حفاظت محیط زیست استان انجام شده است، گفت: از این تعداد ۳۰۷ مورد منجر به صدور اخطار زیست محیطی به واحدهای صنعتی متخلف شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: ورود پساب ها و سموم مازاد کشاورزی به تالابهای استان یکی از چالش های زیست محیطی در استان به شمار می رود.

آراسته در خصوص وضعیت تالابهای استان با بیان اینکه هم اکنون ۷۰ تالاب، دریاچه پشت سد و منابع آب در استان وجود دارد اظهار داشت: به دلیل فصلی بودن بسیاری از تالابهای استان در نیمه اول سال وضعیت آبی مناسبی ندارند.

وی با بیان اینکه در نیمه دوم سال به دلیل بارشهای مناسب وضعیت تالابها مناسب بوده و پرآب می شوند عنوان کرد: اما هم اکنون سه تالاب از جمله یادگارلو بیش از ۱۵ سال خشک شده و با وجود اقدامات صیانتی این اداره کل متاسفانه موفق به احیای این تالابها نشده ایم.

آراسته با بیان اینکه هم اکنون سموم کشاورزی و ورود پساب های این بخش تالابهای استان را تهدید می کند گفت: یکی از مشکلات تالابهای استان کیفیت آبهای ورودی است و در سالهای اخیر ورود آبهای مازاد بخش کشاورزی از طریق زهکش ها موجب آلودگی این منابع آبی شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در خصوص آلودگی تالاب کانی برازان نخستین سایت پرنده نگری کشور افزود: برای رفع این مشکل دو لاگون طبیعی و انسان ساخت در تالاب بین المللی کانی برازان ایجاد شده است.

وی از لایروبی تالاب و انهار استان خبر داد و خاطرنشان کرد: طی ۹ ماه گذشته در دو منطقه نقده و مهاباد به طول ۵۴ کیلومتر از تالابهای این دو شهرستان لایروبی شده اند.

مدیرکل محیط زیست آذربایجان غربی با بیان اینکه ورود سموم باقی مانده از محصولات کشاورزی به تالاب ها زمینه ساز آلودگی شدید تالابها شده که در دراز مدت ضمن آسیب جدی به محیط زیست موجب خطرات بهداشتی نیز می شود افزود: تشکل های زیست محیطی و مردم در این زمینه باید همکاری بیشتری برای رفع این معضل زیست محیطی داشته باشند.

آراسته همچنین از افزایش ۲۶ سانتیمتری سطح دریاچه ارومیه طی سالجاری خبر داد و گفت: افزایش بارندگی ها و اقدامات مناسب ستاد احیای دریاچه ارومیه از عوامل افزایش سطح تراز دریاچه ارومیه هستند.

وی ادامه داد: هم اکنون تراز فعلی دریاچه ارومیه ۱۲۷۰.۵۶ سانتیمتر است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۶ سانتیمتر افزایش ارتفاع دارد.

آراسته میزان وسعت عرصه آبی را در حال حاضر دو هزار و ۷۰ کیلومتر عنوان کرد و گفت: هم اکنونحجم آب موجود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعب است.

وی با تاکید بر ضرورت توسعه با محور توجه به محیط زیست در استان اضافه کرد: بی توجهی به محیط زیست در توسعه مناطق آسیب های جدی در پی دارد که دریاچه ارومیه نمونه بارزی در این خصوص است.

مدیرکل محیط زیست آذربایجان غربی در خصوص کنترل کانون های ریزگرد درخصوص دریاچه ارومیه افزود: تاکنون باکاشت درختچه گز و قره داغ توانسته ایم اقدامات خوبی در این زمینه داشته باشیم.

آراسته خاطرنشان کرد: در این زمینه برای کنترل کانون های ریزگرد باید در سطح ۱۵ هزار هکتار از حاشیه دریاچه ارومیه باید کاشت درختچه گز و قره داغ انجام شود.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط