اندازه فونت : +

به گزارش اروم نیوز، در روزهای اخیر در فضای مجازی و در بین مردم زمزمه هایی از افزایش قیمت برخی اقلام میوه و تره بار در بازار وجود داشته به گونه ای که برخی از مردم از افزایش سرسام آور قیمت گوجه فرنگی خبر داده و از خرید این محصول با قیمت آن‌چنانی خودداری می کنند.

در چند ماه گذشته در راستای کاهش قیمت گوجه فرنگی صادرات این محصول ممنوع شده و اولویت را بر تامین بازار داخلی قرار دادند اما با نزدیک شدن به زمستان و اتمام برداشت گوجه فرنگی از باغات شمال و شمالغرب کشور میزان تولید باغی این محصول نیز کاهش یافته و کم کم تولید گلخانه ای آن بازار را در بر می گیرد.

در سال های گذشته افزایش قیمت این محصول تا سقف ۶۰ تا ۸۰ هزار ریال در بازار مصرفی مردم بی سابقه بوده است.

در همین راستا خبرنگار اروم نیوز به سراغ اطلاع از بازار میوه و صیفی جات رفته است:

قاسم عزتی در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز با بیان اینکه بازار میوه مرکبات نسبت به سال گذشته از شرایط متعادلی برخوردار است، گفت: امسال بازار مرکبات و صیفی جات در شرایط متعادلی برخوردار است و علت این مسئله اقدام استان‌های جنوبی نسبت به خود کفایی و تامین نیازهای مردم به طور مستقیم از مناطق گرمسیری است.

*سیب، پرچم دار گرانی!

وی، افزود: تنها چیزی که امسال قیمت سرسام آوری را به خود اختصاص داده سیب است. با وجود اینکه آذربایجان غربی با عنوان قطب سیب کشور نامگذاری شده اما در عین حال امروز سیب مابین ۵۰ هزار ریال تا ۱۰۰ هزار ریال معامله می شود.

رئیس اتحادیه بارفروشان ارومیه، ابراز می کند: علت گرانی سیب امروز در بازار افزایش هزینه بسته بندی و افزایش کیفیت این میوه نسبت به سال های گذشته است.

وی، ادامه می دهد: البته باید گفت کشاورزان آذربایجان غربی نیز از فروش محصولات خود خودداری کرده و میوه فروشان قادر به تامین مایحتاج مردم نیستند.

عزتی، تاکید می کند: علت این اقدام بدون شک نبود نظارت کافی بر بازار از سوی مسئولان بوده و بازار سیب درختی امروز بیش از همیشه نظارت و جلوگیری از گرانی را می طلبد.

وی، در خصوص قیمت گوجه فرنگی نیز بیان می کند: امروز نسبت به سال گذشته افزایش قیمت حدودا ۷۰ درصدی را در بازار گوجه فرنگی شاهد هستیم به گونه ای که به صورت عمده در بازار به قیمت ۴۵ هزار ریال تا ۵۰ هزار ریال به فروش می رسد.

*افزایش ۳ برابری نرخ کرایه ماشین علت گرانی گوجه فرنگی

رئیس اتحادیه بارفروشان ارومیه، اظهار می کند: البته نبود نظارت از سوی سازمان حمل و نقل بر کرایه ماشین های حمل بار با وجود پیگیری های مستمر شفاهی و کتبی از مهم ترین علت گرانی است.

وی، تاکید می کند: البته نا گفته نماند کاهش تولید گوجه فرنگی نیز دخیل بوده و با افزایش تولید قیمت ها به طور مستمر کاهش خواهد یافت.

عزتی، عنوان می کندک: برداشت هندوانه در استانهای جنوبی کشور آغاز شده و از ۱۰ روز آینده توزیع آن در بازار آغاز می شود و در بحث تامین میوه شب یلدا هیچ نگرانی وجود ندارد

*کاهش قدرت خرید مردم از بازار میوه و تره بار

یکی از شهرواندان که چند کیسه در دست دارد و چند عدد گوجه نیز دربین آن ها مشاهده می شود توجه خبرنگار اروم نیوز را به جلب می کند.

وقتی به سراغ وی می رویم خود را «محمدپور» معرفی می کند و می گوید: امروز بخاطر مهمانی که داشتم به بازار آمدم. قیمت میوه بسیار بالا است با وجود اینکه انار قیمت مناسبی نسبت به دیگر میوه ها دارد اما هیچ کدام کیفیت مطلوب را ندارند.

وی، تصریح می کند: زمانی که اقدام به خرید گوجه فرنگی کردم با قیمت بسیار گزافی روبه رو شدم به گونه ای که هر کیلو گوجه ۸۰ هزار ريال عنوان شد و قادر به خرید تنها ۳ عدد گوجه فرنگی بودم.

این خانم، ادامه می دهد: البته امروز با توجه به نزدیک شدن به بازار شب یلدا باید بیش از پیش شاهد افزایش نظارت بر بازار باشیم چراکه با چرخ کوچکی در حاشیه مسجد اعظم ارومیه و خیابان عطایی در ابتدا شاهد افزایش دست فروش ها و نبود ثبات قیمت در بازار می شویم به گونه که هر کدام به ذائقه خود قیمتی را بیان می کند.

حال با توجه به گفته ها در گزارش فوق، می دانیم مسئولان در نظات بر بازار میوه و تره بار نیز عاجز بوده و گرانی دست به گریبان این بازار هم شده و قدر خرید را از مردم سلب کرده است.

امیدواریم با گذشت زمان شاهد افزایش این نابسامانی ها نباشیم و مسئولان چاره ای برای این بازار پر طرفدار بیاندیشند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه مطلب : http://uromnews.ir/?p=305622