اندازه فونت : +
جوان
یادداشت؛

چگونه جوانان را به سرمایه هایی ناب بدل کنیم

تضعیف شخصیت جوانان، به عقب‌ نشینی و منزوی شدن آنان می‌ انجامد. از سوی دیگر تکریم منزلت و شخصیت، آنان را به حضور فعالانه در صحنه‌ های اجتماعی هدایت می ‌کند که در تعیین سرنوشت جوانان در خانواده و جامعه نقش اساسی و حیاتی دارد، اعتماد به نفس، در تقویت روحیه خودباوری، نشاط و سلامت جوانان نقش مهمی دارد.

به گزارش اروم نیوز، تضعیف شخصیت جوانان، به عقب‌ نشینی و منزوی شدن آنان می ‌انجامد. از سوی دیگر تکریم منزلت و شخصیت، آنان را به حضور فعالانه در صحنه ‌های اجتماعی هدایت می ‌کند که در تعیین سرنوشت جوانان در خانواده و جامعه نقش اساسی و حیاتی دارد. اعتماد به نفس، در تقویت روحیه خودباوری، نشاط و سلامت جوانان نقش مهمی دارد.

واگذاری مسئولیت به جوان، احترام به شخصیت و با اهمیت دانستن آنان در حضور اعضای خانواده، بستگان و دوستان و فراهم کردن آزادی معقول برای این قشر، از شیوه‌ هایی است که احساس داشتن پایگاه و موقعیت اجتماعی را در ‌آن ها بر می ‌انگیزاند و دیگر نیاز نیست تا کمبود شخصیت خود را با خزیدن به درون خود یا پیوستن به گروه‌ های هنجار شکن جبران کند.

فضای مجازی در صورت نبود مدیریت در نحوه استفاده و آموزش ‌های لازم، خانواده‌ها و مخصوصا جوانان را به تباهی می ‌کشاند و لازم است با آموزش در این حوزه زمینه ‌های ورود آسیب ‌های نو ظهور فضای مجازی در خانواده‌ ها ریشه کن شود.

مهارت‌ های اجتماعی و فرهنگی و ظرفیت‌ های دینی و اعتقادی از عوامل ایمنی و پیشگیری از آسیب ‌های حضور در این فضاست. با وجود نفوذ فرهنگ بیگانه، باید مراقب تهدیدهای جدی علیه جوانان باشیم و با عنایت به فرمایش مقام معظم رهبری مسیر حق را به آنان نشان دهیم؛ با آموزش‌ های اعتقادی و فرهنگی جوانان را در مسیر بهره مندی از فرصت‌ها و زمینه‌ های پیشرفت در‌جهان قرار دهیم.

برخورداری از تربیت سالم در خانواده که نخستین پایگاه تربیتی است به شخص این فرصت را می‌ دهد که در اجتماع موفق و مورد احترام باشد چرا که خانواده محل آسایش و آرامش و مسیر کوچکی است که جوان را به اقیانوس جامعه وصل می ‌کند.

خانواده‌ های لجام گسیخته و متزلزل، جامعه متزلزل را به وجود می ‌آورند و جامعه ‌ای که در آن نشانی از خانواده‌ های سالم یافت نشود، میزان طلاق روز به روز افزایش می ‌یابد و به از هم پاشیدن نظام خانواده می ‌انجامد. جوانان نیازهای متعدد مادی و معنوی دارند و می‌ خواهند به همه یا بخشی از آن در نهاد خانواده جامه عمل بپوشانند.

این نیازها را باید والدین به طرز شایسته‌ ای در درون خانواده پاسخ دهند و در تربیت دینی آنان اهتمام بیشتری کنند تا خواسته‌ های معقول آنان رفع شود.

مسئولان نهادهای اجتماعی و تربیتی استان در برنامه‌ریزی ‌های خود باید بر اساس مخاطب ‌شناسی و فرهنگ ‌شناسی درست عمل کنند تا خواسته‌هایی را که جوان از نظام اسلامی انتظار دارد، برآورده شود.  با این کار ریشه بسیاری از کج روی‌ های اخلاقی در جامعه از بین می ‌رود و جوانان در جامعه به سمت پیشرفت و توسعه در مقاطع مختلف قدم برمی ‌دارند.

انتهای پیام/