اندازه فونت : +

به گزارش اروم نیوز،  آیین عبادی سیاسی نماز جمعه در سراسر شهرستانها و بخشهای آذربایجان غربی برگزار و ائمه جمعه مطالبی را درباره مباحث روز مطرح کردند که به شرح ذیل است:

نمایندگان مجلس و مسئولان استانی نگاه امنیتی به آذربایجان‌غربی را تغییر دهند

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید مهدی قریشی امروز در خطبه‌های نماز جمعه ارومیه، اظهار داشت: در دنیایی که زندگی می‌کنیم مهم‌ترین معنویت از سمت اهل بیت (ع) و ائمه اطهار (ع) به سمت ما روانه می‌شود که از قدرتمندترین تجمعات می‌توان به پیاده روی اربعین حسینی اشاره کرد.

وی، خاطر نشان کرد: آمریکا جوسازی رسانه‌ای تحریم‌ها را چند مدتی است شروع کرده است و می‌خواهد تأثیر منفی خود را بگذارد ولی ملت ایران اسلامی باید بصیرت خود را حفظ کرده و مقابل دشمنان ایستادگی کنند و به هیچ وجه به سمت آنان نروند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی، گفت: هر امت و فردی با ظالم هم پیمان شده در نهایت شکست خوردهکه می‌توان به پهلوی‌ها، قذافی، صدام و چند ده مورد دیکر اشاره کرد که ما باید در این میان ایستادگی را سرلوحه کارهای خود قرار دهیم چرا که مسلمانان پیروز نهایی جنگ مقابل کافران هستند.

وی، با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در مورد افول آمریکا طبق آیات قرآن کریم، یادآور شد: تحریم‌ها در نوع خود فرصتی هستند که باید به نیروها و ظرفیت‌های داخلی باید استفاده کرد که توجه به متخصصان، کارشناسان و نیروهای جوان در این میان جزو مهم‌ترین موضوعات است.

قریشی، بیان کرد: استفاده از تولید داخلی، رحم به همدیگر، کاهش نرخ تولیدات، توجه به نیروی جوان، تلاششبانهروزی مسئولان و چندین مورد دیگر نیز مواردی هستند که باید به آنان توجه کرد.

وی، با اشاره به سفر روحانی به آذربایجان غربی تصریح کرد: هیئت دولت باید توجه ویژه‌ای به استان داشته باشند و به سبب امنیتی تلقی کردن استان توجه کمتری به استان شده و فاصله زیادی با دیگر استان‌ها داریم.

امامجمعه ارومیه، عنوان داشت: اگر این نگاه تغییر کند می‌تواند سبب تغییراتی در آذربایجان غربی شود که اگر غیرازاین باشد نمی‌توان مشکلات را برطرف کرد ازاینرو انتظار می‌رود باید دولتمردان تصمیماتی بگیرند تا از ظرفیت‌ها و استعدادهای استان به خوبی استفاده کنند.

وی، بابیان اینکه آذربایجان غربی بیشتر از دیگر استان‌ها برای نظام و انقلاب هزینه می‌کند ابراز کرد: مسئولان استانی و نمایندگان مجلس هم باید از دستدولت گرفته و مطالبات خود را ایراد کنند تا بتوانند مشکلات مردم را برطرف کنند.

دشمنان به دنبال سیاه نمایی و عملیات روانی با موضوع تحریم ها هستند/ کتاب و کتابخوانی، جایگزین فضای مجازی شود

حجت الاسلام والمسلمین حمید حسن زاده در خطبه های نماز جمعه این هفته میاندوآب با اشاره به اینکه دشمنان برنامه هایی را در دستور کار قرار دارند و با امپراطوری رسانه ای خود آنها را دنبال می کنند، اظهار کرد:  باید نقشه و توطئه دشمنان را فهمید تا در زمین دشمن بازی نکرد و نقشه های دشمن را بی اثر کرد و خنثی ساخت.

امام جمعه میاندوآب افزود: دشمنان در شبکه های ماهواره ای و فضای مجازی و امپراطوری رسانه ای خود مانند بی بی سی و ایران اینترنشنال با همراهی منافقین و… اهداف یکسانی را برای خود مشخص کرده و با عملیات روانی در راستای دست یابی به اهداف خود تلاش می کنند.

وی با بیان اینکه برجسته کردن آثار تحریم های جدید آمریکا علیه ایران یکی از برنامه های دشمنان بوده است، گفت: دشمنان مدت هاست که با عملیات روانی در امپراطوری رسانه ای خود بر طبل ناامیدی مردم و پایان انقلاب اسلامی می کوبند.

حسن زاده با اشاره به اینکه بزرگنمایی آثار تحریم های بر اقتصاد و مردم ایران یکی از راهبردها و اهداف دشمنان است که بر روی آن کار می کنند، تصریح کرد: آمریکا و دشمنان این را بدانند که ما گرسنه می مانیم ولی سرذلت خم نمی کنیم و آتش به جان آنها می اندازیم.

امام جمعه میاندوآب به موضوع رد CFT در شورای نگهبان اشاره کرد و گفت: حمله به شورای نگهبان به بهانه رد لایحه CFT با ۲۰ دلیل را نیز در کنار سایر موضوعات در دستور کار خود قرار داده اند و این را بهانه جدیدی برای حمله به شورای نگهبان قرار داده اند.

وی با بیان اینکه راهبرد دیگر دشمنان، متهم کردن مسئولین به فساد و سومدیریت به بهانه مشکلات اقتصادی و معیشتی است، اظهار کرد: ما نمی گوییم مشکلات نداریم ولی مسئولان پاکدست و خدمتکاری داریم که تعداد آنها خیلی بیشتر از مسئولان بی کفایت است.

حسن زاده القای نقض گسترده حقوق شهروندی در ایران را دیگر راهبرد دشمنان عنوان کرد و افزود: دشمنان به دنبال سیاه نمایی هستند، چرا که هیچ حکومتی به اندازه جمهوری اسلامی به حقوق شهروندی توجه نمی کند.

امام جمعه میاندوآب با بیان اینکه دشمنان با امپراطوری رسانه ای به دنبال عوض کردن جای حق و باطل و شهید و جلاد هستند، تصریح کرد: آنها از نقض حقوق شهروندی حرف می زنند در حالی که خودشان بزرگترین ناقض حقوق شهروندی هستند.

حسن زاده با اشاره به اینکه دشمنان در امپراطوری رسانه ای خود به دنبال متهم کردن ایران به حمایت از تروریسم هستند، افزود: قصه امروز ما نیز همان قصه زمان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) است که امام حسین(ع) را خارجی خواندند و یزید ملعون را امیرالمومنین و امروز نیز همان دشمنان سردار سلیمانی ها را تروریست می خوانند و ترامپ ها را مدافع حقوق بشر.

وی با تاکید بر اینکه ما مدافع مظلومین و محرومان هستیم، اظهار کرد: آیا مردم مظلوم یمن وفلسطین که از حق خود دفاع می کنند تروریست هستند یا ولیعهد ملعون و خائن عربستان سعودی که حتی به یک خبرنگار مخالف خود نیز رحم نمی کند.

خطیب نماز جمعه میاندوآب تصریح کرد: دشمنان این را بدانند که ملت ایران اسلامی زیر پرچم ولایت با قاطعیت در دفاع از انقلاب خود تا آخرین قطره خون ایستاده و تسلیم دشمنان نمی شوند.

امام جمعه میاندوآب به فرارسیدن ماه ربیع الاول اشاره کرد و گفت: ربیع الاول، بهار ماه ها و اول ربیع الاول مصادف با سالروز هجرت حضرت رسول اکرم(ص) از مکه به مدینه و لیله المبیت است.

وی هم چنین با اشاره به روز کتاب و کتابخوانی، اظهار کرد: باید فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه ترویج و گسترش یابد.

حسن زاده افزود:به مردم توصیه می کنیم تا به جای اتلاف وقت در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی، به کتابخوانی روی آورده و کتاب مطالعه کنند چرا که کتاب اندیشه انسان را توسعه می دهد.

وی به معیارهای شناخت حق و باطل اشاره و تصریح کرد: یکی از مهم ترین و مشکل ترین امتحانات الهی در زندگی آدمی، تشخیص حق از باطل است و انسان باید سعی کند تا همیشه در جبهه حق قرار گیرد.

خطیب نماز جمعه میاندوآب هم چنین از برگزاری باشکوه مراسمات عزاداری در ایام محرم و صفر و مشارکت مردمی در این ایام و نیز حضور پرشور و گسترده مردم در راهپیمایی یوم الله ۱۳ آبان تقدیر و تشکر کرد.

آمریکا در تحریم اقتصادی ایران رسوا می‌شود

حجت‌الاسلام‌ و المسلمین سید رضی موسوی شکوری در خطبه‌های این هفته نماز جمعه با اشاره به رسوایی آمریکا در تحریم اقتصادی ایران اظهار داشت: به دنبال خروج آمریکا از برجام و تهدید به تحریم ایران مدتی بود با بهره‌گیری از تمامی امکانات رسانه‌ای یک جوّ روانی علیه جمهوری اسلامی به راه انداخته بود و تا ۱۳ آبان که روز اعلان رسمی تحریم‌ها توسط ترامپ بود کـار آمـریـکـا بـه رسـوایی کـشـید و شـکـست او قـطـعـی شـد.

وی افزود: عربستان سعودی متحد منطقه‌ای آمریکا و یکی از صادرکنندگان نفت رسماً اعلام کرد که قدرت جبران نفت ایران را در صورت تحریم ندارد و کشورهای غربی رسماً اعلان کردند که در چارچوب برجام به همکاری خود با ایران ادامه خواهند داد بدین طریق آمریکا متحدان خود را از دست داد و نیز ترامپ ناچار شد ۸ کشور مهم طرف قرارداد نفتی ایران را از دایره تحریم خارج کند درحالی‌که چندی قبل اعلان کرد نخواهم گذاشت ایران قطره‌ای نفت صادر کند.

امام‌جمعه خوی بیان کرد: در کنار این شکست‌ها رسوایی دیگری دامن آمریکا و رژیم سفاک سعودی متحد منطقه‌ای او را گرفت که قتل فجیع خاشقچی بود که یک موج سیاسی جهانی علیه آمریکا و رژیم خون‌خوار سعودی به وجود آورد که هنوز هم ادامه دارد و نوع رسانه‌های جهان و تحلیل گران سیاسی علیه تحریم ایران توسط آمریکا موضع گرفتند.

وی تصریح کرد: مهم‌تر از همه حضور چندین میلیون نفر انسان عاشق اهل‌بیت و ارادتمند سرور آزادگان اباعبدالله الحسین در همایش اربعین از کشورها و ملیت‌های مختلف بدن تمامی ستمگران و مستکبران را به لرزه درآورد و در نهایت حضور گسترده و معنی‌دار ملت ایران در تظاهرات ۱۳ آبان علیه آمریکا انعکاس گسترده جهانی پیدا کرد و رسوایی دیگری علیه آمریکا بود.

شکوری در ادامه با اشاره به سخنرانی اخیر ولی امر مسلمین در دیدار با هزاران نفر از دانش آموزان و دانشجویان افزود: ضرورت دارد همه اقشار و جریان‌های سیاسی مواضع آن بزرگوار را سرلوحه مواضع خود قرار بدهند.

وی ضمن اشاره به مواضع رهبر معظم انقلاب در برابر آمریکا گفت: تأکید ولی امر مسلمین به این نکته که فرمودند در یک نگاه وسیع‌تر قدرت و اقتدار و هیمنه آمریکا در دنیا رو به افول و زوال است باید مورد تجزیه‌ و تحلیل سیاست‌مداران و تحلیلگران داخلی و بین‌المللی قرار بگیرد.

مسئولان به ظرفیت‌های داخلی توجه کنند

حجت‌الاسلام و المسلمین عیسی برادری امروز در خطبه‌های نماز جمعه امروز، ضمن تبریک ماه ربیع‌الاول، ماه ولادت پیامبر صلح و دوستی و هفته وحدت، اظهار کرد: اول ربیع الاول سالروز هجرت پیامبر (ص) از مکه به مدینه که شب اول ماه ربیع امام علی (ع) برای حفظ جان پیامبر اکرم (ص) در بستر ایشان خوابید، در نتیجه مشرکان متوجه عدم حضور پیامبر نشدند و کار خود را نتوانستند عملی کنند و پیامبر (ص) توانست از مکه به مدینه هجرت کند.

وی با اشاره به ۲۱ آبان سالروز شهادت حسن تهرانی مقدم پدر موشکی ایران افزود: با توجه به اینکه صنایع دفاعی ایران از قدرت بالایی برخوردار است، دشمن از این قدرت دفاعی ایران هراس داشته و در  برجام نیز تلاش دشمن نابودی دین اسلام است و قطعنا دولت و مردم ایران چنین اجازه‌ای را به دشمنان نخواهند داد.

امام جمعه تکاب با اشاره به اینکه امروزه استفاده از فضای مجازی باعث دور شدن افراد از  کتاب‌خوانی شده است، بیان کرد: مهمترین مسئله که امروز باید تمامی اقشار مردم به آن توجه ویژه داشته باشند کتاب و کتاب‌خوانی و ترویج آن است تا چنین کاری در کشور در بین کودکان، نوجوانان و جوانان مظلوم واقع نشود.

وی گفت: با توجه به اینکه تیم اقتصادی جدیدی روی کار آمده است باید مطالبات مردم را عملی کرده و بی‌ثباتی بازار و تورم بی‌رویه را کنترل کنند و همچنین  سازمان صنعت، معدن و تجارت باید نظارت بیشتری بر واردات کرده که زمینه کاهش قیمت کالا و خدمات فراهم کنند.

برادری با اشاره به اینکه وضعیت مسکن در کشور بسیار نامناسب است، اضافه کرد: وزیر سابق مسکن و راه و شهر سازی در بحث توسعه راه‌ها و مسکن به خوبی عمل نکرد و امیدواریم وزیر جدید مسکن و راه شهر سازی موثر واقع شده و مشکلات کشور را در این زمینه حل کند.

وی در خصوص تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران که قول آن را داده بود، تصریح کرد: این‌گونه تحریم‌ها برای ملت ایران تکراری بوده و بیش از اینکه اثر اقتصادی داشته باشد اثر روحی و روانی در جامعه دارد و دشمن می‌خواهد یاس و نا امیدی را در کشور رواج دهد که با عنایت خداوند در مقابل همه مشکلات ایستاده و سر تسلیم فرود نخواهیم آورد.

امام جمعه تکاب افزود: توجه به اتحاد و انسجام ملی، تولید داخلی، توجه به ظرفیت‌های داخلی مانند به کارگیری نیروهای جوان در دستگاه‌های دولتی و توجه به تحقق اقتصاد مقاومتی نه تنها نقشه‌های دشمن را خنثی کرده بلکه می‌‌تواند به خودکفایی رسیده و استعدادهای جوانان را بارور و از وابستگی به کشورهای خارجی رها کند.
وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری، بیان کرد: ایشان فرمودند با عنایت خداوند متعال کشور آمریکا رو به افول است و همان‌طور که مشاهده می‌کنید جمهوری اسلامی ایران از ۴۰ سال قبل کار خود را شروع کرده و روز به روز در حال پیشرفت است و با مقاومت هر چه تمام‌تر مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده و ذلت را نپذیرفته است.

برادری ضمن تشکر و قدر‌دانی از مردم شهرستان تکاب برای حضور در راهپیمایی ۱۳ آبان و مراسمات عزاداری امام حسین (ع)، گفت: در مراسم راهپیمایی ۱۳ آبان تمامی اقشار مردم، پیر و جوانان، دانش‌آموزان و دانشجویان زنان و مردان و مسئولین در این مراسم پرشکوه شرکت کرده بودند و شور و شوق خود را به انقلاب اسلامی نشان دادند و ثابت کردند در مقابل هرگونه تحریم دشمن ایستادگی می‌کنند.

 فرهنگ وقف توسعه یابد

امام جمعه بوکان با تبریک پیشاپیش ماه ربیع‌الاول و میلاد حضرت محمد(ص) افزود: پیامبر اسلام(ص) بزرگترین مخلوق خدا و رهبر تمامی بشریت و مسلمانان جهان بوده و امید است که جهان اسلام وحدت خود را حفظ کنند چون در سایه انسجام اسلامی، دشمن یارای نفوذ در بین مسلمانان را نداشته و جهان اسلام می‌توانند در برابر استکبار ایستادگی کنند.

ماموستا عباس احمدی در ادامه با تقدیر از حضور پرشکوه و بی‌نظیر مردم بوکان در راهپیمایی ۱۳ آبان بیان کرد: مردم آگاه و هوشیار بوکان در ۱۳ آبان امسال به خاطر حساسیت‌های اخیر، سه برابر سال‌های گذشته در راهپیمایی حضور یافته و شعارهای کوبنده‌ای بر علیه استکبار جهانی سر دادند بنابراین مسئولان باید بیش از پیش به این مردم وفادار خدمت کنند.

وی در ادامه با اشاره به فرا رسیدن هفته وقف گفت: مردم باید املاک و دارایی‌های خود را در راه خدا وقف کنند تا به فقرا و مساکن کمک شود و در این رابطه وقف بهترین راه برای کمک مالی به نیازمندان است.

امام جمعه بوکان با اشاره به فرمایش پیامبر(ص) اظهار کرد: ایشان فرمود، هر کس سه نکته را رعایت کند بهشت بر او واحب است، اینکه زمانی که به منزل می‌رسد با خوشرویی به اهل خانه سلام کند، اهل مسجد بوده و جهاد در راه خدا داشته باشند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط