اندازه فونت : +
جوانبخت
مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی خبر داد:

ثبت بیش از ۵۰۰ مورد وقف جدید طی ۳ سال گذشته

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی گفت: طی سه سال گذشته بیش از ۵۰۰ مورد وقف جدید در آذربایجان غربی به ثبت رسیده که بیانگر درک کامل از سنت حسنه وقف در استان است.

به گزارش اروم نیوز، وقف همواره سنت حسنه ای است که برکات بسیار داشته و به عنوان صدقه جاریه معروف است، به گفته مسئولین، آذربایجان غربی با دارا بودن ۶ هزار و ۳۰۰ رقبه و بیش از ۳۶ هزار رقبه در حال حاضر جزو استان های برتر کشور از لحاظ تعداد موقوفات قرار دارد.

این در حالی است که تا سال ۸۸ تعداد موقوفات استان به ۲۰۰ مورد می رسید و بیش از ۶۰ درصد مردم با این سنت حسنه آشنایی چندانی نداشتند.

برای آشنایی با اقدامات اداره کل اوقاف و امور خیریه استان و نیز آگاهی در خصوص سنت حسنه وقف، خبرنگار اروم نیوز گفت و گویی با مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی انجام داد که شرح آن را در زیر می خوانید.

حجت الاسلام و المسلمین ناصر جوانبخت اظهار داشت: در سال ۸۸ که با مدیریت حجت الاسلام و المسلمین ساختار سازمان اوقاف و امور خیریه تغییر یافت، اداره تبلیغ و ترویج سنت حسنه وقف از جمله ادارات جدید التاسیس بود و دلیل آن این بود که سازمان اوقاف وقف را آسیب شناسی کرد.

وی افزود: در این آسیب شناسی روشن شد از اول انقلاب تا سال ۸۸ به طور میانگین ۲۰۰ مورد وقف جدید در کل کشور ثبت شده بود، طی یک نظرسنجی بیش از ۶۰ درصد مردم در آن زمان با کلمه وقف کلا بیگانه بوده و اطلاعی در مورد آن نداشتند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی ابراز کرد: به همین دلیل اداره تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف ایجاد شد و در استان ها نیز کارشناس فرهنگی برای این امر اختصاص یافت تا مردم را هرچه بیشتر با فرهنگ وقف آشنا کنیم، از جمله در شورای اداری، خطبه های نماز جمعه، در رسانه ها و صدا و سیما و پخش های زنده مردم را با سنت حسنه وقف بیشتر آشنا کنیم که طی این ۷ سال گذشته آمار ۲۰۰ وقف جدید به بیش از ۳ هزار مورد وقف جدید افزایش یافت.

حجت الاسلام جوانبخت بیان کرد: در مرداد ماه سال ۹۴ در آذربایجان غربی ۲۱ مورد وقف جدید به ثبت رسیده بود که تا پایان سال به ۱۸۳ مورد وقف جدید افزایش یافت، در سال ۹۵ به ۱۹۲ مورد و قریب به ۲۰۰ وقف جدید در سال ۹۶ افزایش یافت که این آمار بیانگر افزایش بیش از ۵۰۰ مورد وقف جدید طی سه سال گذشته است.

به گفته وی، این تبلیغ و ترویج سنت حسنه وقف و تشکیل تیم یاوران وقف با مشارکت اصحاب رسانه موجب شد تا موقوفات استان رشد خوبی داشته باشند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی با اشاره به انواع موقوفات تاکید کرد: دو نوع موقوفه وجود دارد، موقوفات انتفاعی و موقوفات منفعتی که بیش از ۶۰ درصد موقوفات در استان ما از نوع انتفاعی هستند و درآمدی از آن ها حاصل نمی شود، همچون ساخت حسینیه و مسجد و حدود ۳۰ درصد منفعتی هستند بنابراین لازم است تا ذهنیت واقفان را به سوی موقوفات منفعتی هدایت کنیم.

حجت الاسلام جوانبخت گفت: وقف های جدید بر اساس نیاز روز جامعه همچون مدرسه سازی، ایجاد درمانگاه و مرکز بهداشت با توجه به فرموده مقام معظم رهبری در راستای کمک به دولت و مردم محروم از اهمیت بسیاری برخوردار است، در حوزه علم و فناوری و تحقیقات و پژوهش نیز باید واقفان استان همت جهادی کرده و موقوفات خود را به این حوزه جاری کنند.

وی در ادامه سخنان خود چنین گفت: در آمار سال جدید ۷۴ مورد وقف جدید به ثبت رسیده که از ابتدای سال جاری تا کنون این وقف ها به ثبت رسیده اما عموما بیشتر وقف ها در نیمه دوم سال ثبت می شوند. مهاباد با ۱۹ وقف جدید بیشترین تعداد ثبت وقف جدید را در میان شهرهای استان داراست.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی تصریح کرد: استان ما ۳۶ هزار و ۸۶۸ رقبه و ۶۳۰۰ موقوفه دارد، که ۳۱ هزار و ۲۷۱ موقوفه از نوع متصرفی بوده و مستقیما تحت نظارت اوقاف هستند و حدود ۵ هزار و ۴۸۹ موقوفه از نوع غیر متصرفی هستند که موقوفات زیر نظارت خود واقفان یا اولاد ذکور آن ها هستند و ۴ رقبه اشتراک التولیه هستند.

حجت الاسلام جوانبخت افزود: از بین ۳۱ هزار رقبه ای که تحت مالکیت اوقاف استان قرار دارد بیش از ۱۴ هزار رقبه فاقد سند مالکیت هستند که تا ۲ سال آینده طی برنامه ریزی های اوقاف استان همه این رقبات سند دار می شوند، سال گذشته نزدیک به ۴ هزار رقبه سنددار شد.

وی ادامه داد: از جمله برکات اخذ سند برای رقبات، شناسایی رقبات جدید است، امسال هم حدود ۱ هزار و ۵۰۰ رقبه اخذ سند مالکیت شد، ۱ هزار و ۳۰ مورد سند تک برگی موقوفات اخذ شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی با بیان اینکه نقشهUTM  قریب به ۱۰۰ روستای استان آماده شده، ابراز کرد: نیاز به حدود ۳ میلیارد تومان منابع مالی داریم تا برای ۵ هزار رقبه فاقد سند اخذ سند کنیم. عملکرد یک ساله معاونت حقوقی از لحاظ اخذ سند مالکیت برابر با ۸۵ سال گذشته اوقاف بوده است.

حجت الاسلام جوانبخت گفت: بر اساس برنامه ابلاغی سازمان اوقاف، در سال جاری ۸ پرونده با اداره کل منابع طبیعی برای رفع اختلاف ابلاغ شده بود که استان ما در کشور اول شد و ۶۴ پرونده رفع اختلاف را به نفع اداره کل اوقاف تعیین تکلیف کرد.

وی ادامه داد: امامزادگانی که در خارج از محدوده شهری بودند حدود امامزادگان مشخص شد و زمین های اطراف به نفع امامزاده خریداری شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی با بیان این که در حال حاضر حدود ۱۶۰ میلیارد تومان از دستگاه های دولتی طلبکار هستیم، افزود: در سال ۹۶ درآمد مالی اداره کل ۱۲۵ درصد تحقق یافت، از نظر درآمد موقوفات در بین شهرهای استان خوی دارای بیشترین درآمد بوده و پس از آن شهرهای ارومیه، مهاباد و تکاب شهرهای دوم تا چهارم از لحاظ درآمد موقوفات هستند.

انتهای پیام/

 

مطالب مرتبط