اندازه فونت : +
بابک لطفی
گفت و گو با بابک لطفی، بازیگر و کارگردان آذربایجانی؛

رابین هود مهمان آذری ها می شود

نمایش طنز و آداپته شده «رابین هود» که برگرفته از کارتون های این شخصیت است در حال تمرین نمایش بوده که پس از تمرین های مداوم امید است به زودی روی صحنه رفته و از استقبال هنردوستان بهره مند شود.

به گزارش اروم نیوز، «بابک لطفی خواجه پاشا» ۳۸ ساله و از اهالی روستای قره حسنلوی خواجه پاشای ارومیه است؛ با داشتن پدر و مادری بازیگر از ۱۵ سالگی وارد عرصه هنر تئاتر شد و در حال حاضر بیش از ۲۲ سال سابقه فعالیت در تئاتر را دارد.

لطفی متاهل و دارای دو فرزند دختر و پسر به نام های اهورا و پارمیس بوده و در کارنامه کاری خود علاوه بر بازیگری تئاتر و کارگردانی، دستیار کارگردان «محمد رسول الله» مجیدی را داراست.

وی در حال حاضر با حکم شهردار ارومیه به عنوان مدیر فرهنگسرای هنر ارومیه انتخاب و فعالیت های هنری خود را در این فرهنگسرا بسط و گسترش می دهد.

آنچه در پی می آید گپ و گفت خبرنگار اروم نیوز با این هنرمند است.

اروم نیوز: از مهم ترین سوابق کاری خود توضیحاتی ارائه دهید.

در سابقه ۲۲ سال فعالیت هنری خود تا کنون نویسندگی ۱۰ فیلم کوتاه و بلند، سریال، ۵۰ نمایش صحنه ای و ۳۳ نمایشنامه را به ثبت رساندم.

از دوران دبیرستان به عرصه هنر و بازیگری تئاتر وارد شدم تا اینکه در سال ۷۹ اولین آثار نمایشی خود را با نام های «قداره بر خاک» و نیز « آی با کلاه و آی بی کلاه» کارگردانی کردم.

تا سال ۸۲ در آذربایجان غربی و ارومیه فعالیت و پس از آن به تهران عزیمت و ۷ سال در آنجا فعالیت های هنری خود را ادامه دادم که ثمره آن ۳ دوره به عنوان کارگردان برتر و نویسنده برگزیده تهران انتخاب شدم.

«آبگوشت زهرماری» کاندید جشنواره تئاتر فجر

سال های ۸۹ و ۹۵ به عنوان نماینده آذربایجان غربی در جشنواره تئاتر فجر حاضر شدم که آبگوشت زهرماری اثر سال ۹۵ این جشنواره بود.

۲ کتاب تالیف شده دارم به نام های «بدریه ما أدری» که در مورد حمله عراق به خاک کشورمان و « زمزمه های خودمانی» است.

۸۰ دیپلم افتخار حاصل ۲۲ سال

اروم نیوز: مهمترین آثار هنری خود و نمایش هایی که در آن به ایفای نقش پرداختید، را نام ببرید.

بیش از ۸۰ دیپلم افتخار حاصل ۲۲ سال فعالیت هنری من است که هر یک از آنان را برای یک نمایش دریافت کردم؛ اجرای ۳۰ نمایش خیابانی و نویسندگی ۳۵ نمایشنامه که در اکثر آثار خودم بازی کردم.

«تم» گروه تئاتر فعال استان

اروم نیوز: در حال حاضر در کدام گروه نمایشی فعالیت می کنید؟

گروه تئاتر « تم » از فعال ترین گروه های نمایشی استان است. که از سال ۸۲ تاسیس و هر سال با ۲ اثر نمایشی در کشور ظاهر می شود و در این گروه نمایشی فعالیت می کنم.

اروم نیوز: چه کاری در حال تولید دارید؟

نمایش طنز و آداپته شده «رابین هود» که برگرفته از کارتون های این شخصیت است در حال تمرین نمایش بوده که پس از تمرین های مداوم امید است به زودی روی صحنه رفته و از استقبال هنردوستان بهره مند شود.

مسئولان نگاه خوبی به هنر ندارند

اروم نیوز: به نظر شما که از هنرمندان برجسته آذربایجان به شمار می روید، در حال فعلی مهمترین مشکلات عرصه هنر چه مواردی هستند؟

برخی از مسئولان جامعه احساس می کنند هنر و تئاتر بد بوده و با این نگاه که سینما و تئاتر آسیب های اخلاقی را در جامعه ترویج می دهند آن را می نگرند و من با چشم خود شاهد آن بودم.

معضل اساسی فعلی جریان دهشتن بد اخلاقی در جامعه است و نمی توان به طور صرف با شیوه های مدنظر هر فرد به اصلاح جامعه پرداخت.

هنر، راهکار حل انواع معضل اجتماعی

تئاتر و سینما از جمله راهکارهای اساسی حل معضلات و مشکلات اجتماع بوده و علاقمندی مردم به هنر و تاثیرگزاری آن بیشتر از گفت و گوهای کارشناسی است.

سینمای ایران قبرستان هنرمندان قدیمی

اروم نیوز: مسئولین فرهنگی کشور تا چه میزان از هنرمندان حمایت می کند؟

اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی حمایت های لازم را از هنرمندان دارد اما تا نگاه جامعه و نگاه کل تغییر نکند تاثیر چندان مناسبی ندارد، هنرمندانی که سال ها در دانشگاه ها تحصیل کرده و بازیگری تئاتر می کنند در حال حاضر در بدترین شرایط گذران زندگی می کنند.

سینمای ایران به قبرستان هنرمندان قدیمی تبدیل شده و به جز ۳۰ یا ۴۰ استار که از هنر ارتزاق می کنند بیش از ۲ هزار هنرمند در بدترین شرایط گذران زندگی می کنند.

اروم نیوز: از فرهنگسرای هنر و برنامه های آن بگویید.

فرهنگ سرای هنر دارای یکی از استانداردترین سالن های بلک باکس مجهز استان بوده و از ابتدای سال جاری دوره های آموزشی شامل بازیگری، خبرنگاری، کارگردانی، هنرهای تجسمی، فیلمسازی و نویسندگی در این فرهنگسرا برگزار می شود و در تلاش برای تولید آثار نرم افزاری و سخت افزاری فاخر از سوی فرهنگ سرای هنر هستیم تا باقیات الصالحات از خود برای آیندگان به جا نهیم.

گفت و گو و تنظیم: فاطمه جعفرنژاد

انتهای پیام/

لینک کوتاه مطلب : http://uromnews.ir/?p=302142

مطالب مرتبط