اندازه فونت : +
شهریاری استاندار آذربایجان غربی
استاندار آذربایجان‌غربی:

پیشگیری از وقوع جرم نیازمند اصلاح و تقویت زیرساخت‌های فرهنگی و اجتماعی است/ نقش مسائل اقتصادی در وقوع جرم واکاوی شود

استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه برای پیشگیری از وقوع جرم نیازمند اصلاح و تقویت زیرساخت‌های فرهنگی و اجتماعی هستیم، گفت: مسئولان و متولیان امر باید نقش محوری مسائل اقتصادی در وقوع جرم را بررسی و واکاوی کنند تا نتیجه مطلوبی از اقدامات گرفته شود.

به گزارش اروم‌نیوز، محمدمهدی شهریاری صبح امروز در دومین جلسه پیشگیری از وقوع جرم آذربایجان‌غربی که با حضور مسئولین و مدیران کل دستگاه‌های مربوطه در دادگستری استان تشکیل شد، اظهار داشت: برای اینکه نتیجه مثبتی از اقدامات پیشگیرانه در حوزه جرم بگیریم، ابتدا باید نسبت به اصلاح و تقویت زیرساخت‌ها در جامعه تلاش کنیم که این امر در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی بیش از پیش نیازمند توجه است.

وی، افزود: باید دقت شود که چرا شرایط دینی و فرهنگی جامعه و نیز سطح تعامل مردم نسبت به سال‌های ابتدایی انقلاب اسلامی کمتر شده و بعد از استخراج دلایل به دنبال رفع آن‌ها و به این ترتیب کاهش وقوع جرم باشیم.

استاندار آذربایجان‌غربی، با اشاره به اینکه نباید مباحث اخلاقی و اهداف دینی در شکل‌گیری انقلاب اسلامی به ورطه فراموشی سپرده شود، عنوان کرد: آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها و مراکز علمی باید در این زمینه تلاش کنند تا شاهد شکل‌گیری زیربنای قوی در راستای پیشگیری از جرم و بزهکاری باشیم.

وی، ایجاد شبکه‌های اجتماعی را در اصلاح ساختار جامعه اثرگذار و قابل تامل دانست و گفت: می‌توانیم با بهره‌گیری از شبکه‌های اجتماعی نسبت به تغییر ساختار و اصلاح رفتار اجتماعی اقدام کنیم که این امر در هدف‌گذاری طولانی مدت می‌تواند مدنظر قرار گیرد.

شهریاری، رعایت تضادها و مراقبت از وضعیت فعلی را لازمه پیشرفت در مقابله با وقوع جرم و جنایت برشمرد و ابراز داشت: امروز شاهد هستیم که برخی خانواده‌ها از لحاظ ساختار اجتماعی دچار مشکل هستند که برای اصلاح وضعیت باید توجه بیشتری به مقوله آموزش و نیز ارتقای سطح دانسته‌های افراد شود.

وی، با اشاره به نبود ثبات اقتصادی در جامعه و شرایط مختلف در برهه‌های زمانی گوناگون برای اقتصاد کشور، عنوان کرد: امروز شاهد این هستیم که وضعیت نامناسب اقتصاد دستمایه رفتارهای نادرست اجتماعی شده و به همین منظور باید شرایط برای بهبود روابط اجتماعی و نیز تغییر در الگوی اقتصادی فراهم باشد.

استاندار آذربایجان‌غربی، توجه به مباحث قومیتی را از دیگر موارد مهم در اصلاح وضعیت جرم‌انگاری دانست و تاکید کرد: متاسفانه استان‌هایی نظیر آذربایجان‌غربی به دلیل برخورداری از نگاه قومیتی نتوانسته‌اند آنچنان که باید در زمینه‌های مختلف پیشرفت داشته باشند و جایگاه واقعی خود را کسب کنند بنابراین باید در این زمینه دقت کافی از سوی مسئولین به چنین استان‌هایی اتخاذ شود تا شرایط برای پیشرفت و در نتیجه کاهش مشکلات معیشتی و اقتصادی هموار شود.

وی، با بیان این نکته که متاسفانه بزرگ‌ترین سرمایه‌داران در کشورهای همسایه نظیر دبی و ترکیه از آذربایجان‌غربی هستند، گفت: به دلیل همین نگاه قومیتی زمینه را برای فرار فعالان اقتصادی هموار می‌کنیم که نتیجه آن چیزی جز نامساعد بودن شرایط اقتصادی و در نتیجه فشارهای روحی و اجتماعی به مردم نیست.

شهریاری، در پایان سخنان خود، نسبت به بازآفرینی و توجه علما و خطباء به مقوله دین و امورات دینی در جامعه تذکر داد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه مطلب : http://uromnews.ir/?p=301089