اندازه فونت : +
رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی خبر داد:

نگاه جهادی به مأموریت های انقلابی تنها راه غلبه بر مشکلات است

رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی گفت: نگاه جهادی به مأموریت های انقلابی تنها راه غلبه بر مشکلات است و از همین روست که این نهاد در آذربایجان غربی بدون تکیه بر بودجه‌های دولتی افزون بر ۸۰ درصد از منابع مورد نیاز خود را از طریق توانمندی‌های داخلی و به‌وسیله انجام پروژه‌های علمی، تحقیقاتی، پژوهشی و آموزشی تأمین کرده و به نوعی به صورت خودگردان اداره می‌شود.

به گزارش اروم نیوز، ولی عاقلی ظهر امروز در جمع خبرنگاران با گرامیداشت سالروز تأسیس جهاد دانشگاهی به تبیین چگونگی شکل گیری این نهاد انقلابی و نقش آن در سامان یابی فضای دانشگاه‌ها در سالهای نخست انقلاب و برشماری دستاوردهای این مجموعه در سالهای اخیر شد و اظهار داشت: به فضل الهی هم اینک جهاد دانشگاهی در عرضه‌های علم و تکنولوژی در قله قرار دارد و ثمره تلاش‌های شبانه روزی محققان و جهادگران در عرصه‌های مختلف به بار نشسته و هر سال شاهد نوآوری و ابداعات جدید در این نهاد انقلابی هستیم.

وی با اشاره به چگونگی پیاده سازی نگرش جهادی در مدیریت  جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی در دو دهه اخیر افزود: در اوایل دهه هشتاد این نهاد در دانشگاه ارومیه در یک ساختمان فرسوده چوبی و بدون امکانات و با نیروهایی انگشت شمار که عمدتاً دیپلم، زیر دیپلم و فامیل بودند محصور بود و تاثیرگذاری خاصی در فضای دانشگاه و جامعه نداشت.

رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی گفت: بستر سازی برای جاری کردن نگاه جهادی در کلیه سطوح اداری، آموزشی، پژوهشی و فرهنگی سبب ده برابر شدن دستاوردهای جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی شد.

باور به مدیریت جهادی تحول آفرین است

عاقلی گفت: در آغاز دهه هشتاد با باوریابی به این مهم که فقط نگاه جهادی در مدیریت می‌تواند به ارتقا جایگاه جهاد دانشگاهی در آذربایجان غربی کمک کند سلسله اقداماتی در این مجموعه آغاز شد که ثمرات آن در عرصه‌های مختلف آموزشی، فرهنگی، علمی تحقیقاتی، پژوهشی و دانشگاهی غیر قابل کتمان است.

وی تصریح کرد: این مجموعه انقلابی که حدود دو دهه پیش فقط از ۷ نیروی انسانی دیپلم و زیر دیپلم در یک ساختمان کوچک چند ده متری فرسوده برای انجام فعالیت‌های محدود خود بهره می‌برد اکنون افزون بر ۷۰ نیروی انسانی اداری، آموزشی و کادر رسمی در کنار ۴۵۰ عضو هیئت علمی ثابت و پاره وقت را بکار گرفته و در هزاران متر فضای سرپوشیده اداری و آموزشی و چندین هکتار اراضی تحقیقاتی در تمام عرصه‌های ماموریتی خود به ایفای نقش اثرگذار می‌پردازد.

عاقلی اظهار داشت: نگاه جهادی به مأموریت های انقلابی تنها راه غلبه بر مشکلات است و از همین روست که این نهاد در آذربایجان غربی بدون تکیه بر بودجه‌های دولتی افزون بر ۸۰ درصد از منابع مورد نیاز خود را از طریق توانمندی‌های داخلی و به‌وسیله انجام پروژه‌های علمی، تحقیقاتی، پژوهشی و آموزشی تأمین کرده و به نوعی به صورت خودگردان اداره می‌شود.

دستاوردهای جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی

رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی آغاز فعالیت‌های علمی پژوهشی در این نهاد در این استان را پرثمر ارزیابی کرد و گفت: تاکنون ۴۵۷ طرح در این حوزه به انجام رسیده که ۳۰ طرح آن متعلق به سال گذشته است به طوریکه شش دستاورد مهم در سال ۹۷ حاصل آمد که تولید سوپر جذب گیاهی ارگانیک، تولید کیت‌های آزمایشگاهی و تولید سوخت به یو دیزل از جمله آنهاست.

وی افزود: با راه اندازی مرکز کشت بافت در جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی در حقیقت این مجموعه به یک رویان گیاهی در کشور بدل شده و ملجاً بسیاری از پژوهشگران حوزه کشاورزی و مرکز مورد مراجعه بسیاری از دست اندرکاران حوزه کشاورزی شده است.

عاقلی با اشاره به بحران خشکی دریاچه ارومیه به برشماری فعالیت‌های جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی در این حوزه پرداخت و گفت: کاشت محصول پر آب بری همچون چغندرقند در تضاد با برنامه‌های احیا دریاچه ارومیه در این حوضه است بنابراین جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی با همکاری استانداری آذربایجان غربی و ستاد احیا دریاچه ارومیه کار کشت گیاهان دارویی در ۹ شهر به عنوان کشت جایگزین را آغاز کرده است.

راه اندازی پارک علم و فناوری تخصصی حوزه کشاورزی

وی از ارتقاء مرکز رشد کشاورزی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی به پارک علم و فناوری تخصصی حوزه کشاورزی در آینده‌ای نزدیک خبر داد و اظهار داشت: از ۲۶ شرکت دانش بنیان، واحد و هسته فناور مستقر در این مرکز ۸ شرکت به چرخه بازار کار معرفی شده‌اند و در صورت کسب مجوزهای لازم به زودی قابلیت‌های جدیدی از جمله فضای فیزیکی بزرگتر به این مجموعه برای تبدیل شدن به پارک علم و  فناوری کشاورزی افزوده خواهد شد.

عاقلی با اشاره به دستاوردهای فرهنگی این نهاد در آذربایجان غربی بخش انتشارات جهاد دانشگاهی را حائز برترین رتبه استانی در سالهای اخیر ارزیابی کرد و گفت: چاپ یا تجدید چاپ ۱۷ عنوان کتاب در این حوزه در کنار بهره مندی ۱۳ هزار نفرساعت از برنامه‌های فرهنگی در ۱۱ مرکز به انضمام انتشار افزون بر ۵ هزار خبر در خبرگزاری‌های ایسنا و ایکنا از جمله توفیقات جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی در بخش فرهنگی است.

وی گفت: جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی در حوزه ارائه آموزش‌های مرتبط به مشاغل خانگی نیز ورود کرده و با راه اندازی سامانه‌ای افزون بر ۶ هزار ۴۰۰ نفر را ثبت نام کرده تا پس از ارائه آموزشهای تخصصی لازم بستر اشتغال و کسب درآمد آنان را بیش از پیش فراهم آورد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط