اندازه فونت : +

به گزارش اروم نیوز، مسابقات هندبال ساحلی قهرمانی کشور انتخابی تیم ملی در بخش جوانان و بزرگسالان ۱۷ تا ۱۹ مرداد ماه در ارومیه برگزار می شود.

این مسابقات طی ۲ رده سنی، در بخش جوانان و در بخش بزرگسالان در زمین ساحلی ارومیه برگزار خواهد شد.

با توجه به اظهارات مسئولین هیات هندبال استان، تا این لحظه ۱۲ تیم نام نویسی کرده اند که با توجه به مهلت نام نویسی، احتمال افزایش یا کاهش تیم ها وجود دارد.

مسئول انجمن ساحلی فدراسیون هندبال در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز با اشاره به برگزاری مسابقات هندبال ساحلی مردان کشور به میزبانی ارومیه اظهار می کند: از آذربایجان غربی سال هاست ورزشکاران در رشته هندبال ساحلی فعالیت می کنند، هرساله در مسابقات کشوری تیم های این استان حضور دارند و نیز با توجه به بازدیدهای به عمل آمده از زمین بازی هندبال ساحلی در ارومیه توسط فدراسیون و وضعیت خوب آن، تصمیم بر آن شد تا مسابقات قهرمانی مردان به میزبانی ارومیه برگزار شود.

«سید حسن افتخاری» در ادامه با اشاره به این که امیدواریم مسابقات در سطح کیفی خوبی برگزار شود، می گوید: امسال به دلیل این که تیم ملی هندبال ساحلی در برابر تیم ملی قازان روسیه شرکت می کرد ما نتوانستیم مسابقات را در دو مرحله و در دو منطقه شمال و جنوب کشور برگزار کنیم، این در حالی است که هر ساله طبق روال مسابقات در دو نقطه از کشور برگزار می شد اما امسال تنها در ارومیه برگزار می شود.

تیم ملی هندبال ساحلی ایران مقام هشتم جهان در روسیه

وی ابراز می کند: تیم های خوبی با انگیزه مضاعف برای حضور در این دوره از مسابقات اعلام آمادگی برای حضور کرده و با توجه به این که تیم ملی هندبال ساحلی کشورمان مقام هشتم جهان را در مسابقات روسیه از آن خود کرد، قطعا استقبال خوبی از این رشته می شود.

مسئول انجمن ساحلی فدراسیون هندبال می گوید: ۱۲ تیم به صورت قطعی برای حضور در این مسابقات ثبت نام کرده اند، اما در صورت کاهش یا افزایش ثبت نام تیم ها شرایطی اتخاذ شده تا مشکلی بروز نیابد.

افتخاری با اشاره به حضور «فرزاد امانی» بازیکن ارومیه ای تیم ملی هندبال ساحلی، بیان می کند: طی استعدادیابی ها امانی جوان مستعد و با فیزیک مناسبی بوده و در صورت تلاش های بیشتر می تواند چهره جهانی هم پیدا کند، آنچنان که در مسابقات جهانی روسیه نیز خوش درخشید و در دفاع و حمله دیده شد.

وی ادامه می دهد:  باید در تمام کشور به هندبال ساحلی توجه ویژه شود و با توجه به این که ارومیه هم بازیکن ملی پوش دارد انتظار داریم میزبان خوبی برای برگزاری مسابقات باشد، حتی اردوهای تیم ملی و حتی تورنمنت هایی که از کشورهای همجوار به دلیل مرزی بودن این استان می تواند برگزار شود مثل آذربایجان و ترکیه البته در صورتی که شرایط مناسبی فراهم باشد.

نبود اسپانسر دغدغه هندبال ساحلی

مسئول انجمن ساحلی فدراسیون هندبال با اشاره به برخی از مشکلات هندبال ساحلی می گوید: مسئله اسپانسر و سرمایه گذار نه تنها در هندبال ساحلی بلکه در تمام رشته های ورزشی مطرح است چرا که وجود اسپانسر موجب افزایش انگیزه ورزشکاران و تقویت روحیه آن ها می شود.

افتخاری اذعان می کند: مسائل مالی و اقتصاد حاکم بر جامعه موجب شده تا ورزش جذابیت قبلی خود را برای اسپانسر از دست داده و این ضرر و دودش به چشم ورزشکار و تیم ها می رود، اگر شرایطی فراهم شود که اسپانسرهای بیشتری به سراغ این رشته ورزشی بیایند می توانیم هندبال ساحلی را در بالاترین سطوح جهانی ببینیم.

وی با تاکید بر حمایت از ورزشکاران و تیم های شهرستان ها بیان می کند: اگر حمایت های کافی از ورزشکاران و تیم ها در استان ها صورت گیرد شاهد درخشش بیشتر ورزشکاران در هندبال خواهیم بود.

حضور ۲ تیم از ارومیه در مسابقات

رئیس هیات هندبال آذربایجان غربی در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز با اشاره به برگزاری مسابقات هندبال ساحلی مردان کشور در ارومیه، اظهار می کند: در مسابقات بزرگسالان ۲ تیم از استان شرکت خواهد کرد و هم اکنون نیز تیم ها در حال تمرین و آمادگی جهت شرکت در مسابقات هستند.

«شاهین کهنموئیان آذری» در ادامه می گوید: نفرات برتر برای شرکت در اردوی تیم ملی انتخاب خواهند شد.

وی با اشاره به تیم های ارومیه می گوید: تیم «چی چست» و تیم «هیات هندبال استان» دو تیم شرکت کننده از ارومیه در این دوره از مسابقات است.

رئیس هیات هندبال آذربایجان غربی با بیان این که پیشرفت و بهبود هندبال به دلیل مشکلاتی که بوده زمان بر است با این حال تمام تلاش خود را برای رشد این رشته ورزشی انجام می دهیم، عنوان می کند: بازیکنان برای آمادگی حضور در این مسابقات تمرینات خود را از ماه های قبل در محل زمین ساحلی ارومیه آغاز کرده و با توجه به حضور بازیکنانی همچون «فرزاد امانی» بازیکن ارومیه تیم ملی در ترکیب تیم چی چست ارومیه انتظار بازی خوبی از بازیکنان استان وجود دارد.

کهنموئیان آذری با اشاره به این که تعداد بازيکنان هر تيم ده نفر به همراه يک مربی و يک سرپرست جمعاً ۱۲ نفر است، اذعان می کند: تیم ها از شهرهای خرم آباد، البرز، اردبيل، گيلان، اصفهان، نجف آباد، دولت آباد، فلاورجان، اروميه با دو تيم، قم، برازجان، بوشهر، ديواندره، گلستان، هرمزگان و تبريز بوده و اگر تیم دیگری به ترکیب مسابقات اضافه شود تدابیر لازم برای حضور بازیکنان آن تیم ترتیب می یابد.

وی با بیان این که ارومیه برای اولین بار میزبان مسابقات کشوری است، ابراز می کند: این مسابقات به صورت دوره ای برگزار می شود و امید است تا گردشگری و ظرفیت های ویژه استان از این طریق تقویت شود.

امکان تبلیغات رایگان در محل مسابقات

رئیس هیات هندبال آذربایجان غربی با اشاره به برخی از مشکلات هندبال تاکید می کند: بخش خصوصی در صورت تمایل می توانند به صورت رایگان از امکان تبلیغات بنر در محل زمین ساحلی استفاده کنند.

کهنموئیان آذری اذعان می کند: امکانات مالی هندبال استان در وضعیت مطلوبی به سر نمی برد و از مسئولان ورزشی استان انتظار حمایت های بیشتری از بازیکنان و هندبال داریم.

وی می گوید: به جز ارومیه که دو تیم هندبال ساحلی دارد دیگر شهرها به دلیل فراهم نبودن زمین مناسب امکان فعالیت در این رشته ورزشی وجود ندارد هرچند تدابیری برای آغاز فعالیت در اطراف شهر سلماس به دلیل مساعد بودن زمین شنی اتخاذ شده است.

رئیس هیات هندبال آذربایجان غربی با تاکید بر حمایت های مردم و رسانه ها خواستار مشارکت و تعامل هرچه بیشتر با بازیکنان و اعضای هیات هندبال شده و نقش رسانه و تبلیغات را بسیار مهم تلقی می کند.

گفتنی است هندبال ساحلی یکی از فرم های هندبال است که در ساحل برگزار می شود در این بازی که در دو یا سه ست انجام می شود، بازیکنان باید توپ را با دست وارد دروازه حریف کنند بیشتر قوانین این بازی همانند هندبال است. در این بازی گل بازیکن ۱ امتیاز و گل دروازه بان ۲ امتیاز دارد.

انتهای پیام/