∴ وارد شدن خسارت ۹ هزار و ۸۵۷ میلیارد ریالی به بخش کشاورزی آذربایجان غربی در سال زراعی ۹۷-۹۶

گزارش؛

در سال زراعی ۹۷-۹۶ بیش از ۹ هزار و ۸۵۰ میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی آذربایجان غربی وارد شد.

به گزارش اروم‌نیوز، آذربایجان غربی استانی کشاورزی محور است و بیشتر افراد ساکن این استان از این طریق امرار معاش می‌کنند. فعالیت در بخش کشاورزی به علت اتکای زیاد به طبیعت و وابستگی آن به عوامل و شرایط جوی و محیطی، فعالیتی همراه با ریسک محسوب می شود.

همه ساله کشاورزان به دلیل وقوع حوادث غیر مترقبه، خشکسالی، آفات نباتی و تغییرات ناگهانی دما و … دچار خسارت می شوند.

بقا و تدوام فعالیت های تولیدی در بخش کشاورزی نیازمند حمایت های جدی از تولیدکنندگان و سرمایه گذاران این بخش است. در بین سیاست های مختلف حمایتی بیمه محصولات کشاورزی، به عنوان راه حل مفید و مناسب جهت مقابله با این خطرات همواره مورد توجه و تاکید بوده است.

همواره موضوع تامین امنیت غذایی یکی از مشکلات جوامع بوده است و در صورتی که نتوانیم با روش های مناسب از سرمایه گذاران بخش کشاورزی حمایت کنیم در تامین امنیت غذایی و توسعه اقتصادی پایدار با مشکل مواجه خواهیم شد.
وقوع سالانه ۲۷ نوع بلایای طبیعی در آذربایجان غربی
پرویز امجد رئیس اداره مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی آذربایجان غربی می گوید : ۹۰ درصد از مساحت خاکی کشور شامل اراضی زراعی، باغی، منابع طبیعی ، جنگلها و مراتع تحت تاثیر ۳۱ نوع بلایای طبیعی از ۴۱ نوع بلایای طبیعی جهان قرار دارد. به همین خاطر مدیریت کشاورزی همواره پر ریسک و مخاطره انگیز است.
امجد اظهار می کند: خسارت وارده به بخش کشاورزی آذربایجان غربی در سال زراعی ۹۵-۹۴ معادل۶۳۰۰ میلیارد ریال و درسال زراعی ۹۶-۹۵ معادل ۶۷۴۳ میلیارد ریال بوده است و بر اساس براوردهای انجام شده تا کنون ۹۸۵۷ میلیارد ریال به بخش کشاورزی استان در سال زراعی ۹۶-۹۷ خسارت وارد شده است .
رئیس اداره مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی استان می افزاید: عامل خسارت در سه ماهه اول سال ۹۷ شامل سرمازدگی با ۷۱٫۴ درصد، سیل و تگرگ با ۲۳٫۷درصد، باد و طوفان با ۲درصد و خشکسالی پاییزه به دلیل عدم بارش های پاییزه با ۲٫۸ درصد بوده و در اردیبهشت و خرداد ماه ۹۷ نیز عامل خسارت عمدتا” سیل و تگرگ بوده است.
وی اذعان می کند: ۹۴ درصد از خسارت ۲۱۱ هزار میلیارد تومانی وارده به بخش کشاورزی کشور ناشی از خشکسالی و سرمازدگی در سال زراعی جاری است که سهم استان آذربایجان غربی نیز از این عوامل ۷۲۶ میلیارد تومان است که معادل ۷۴ درصد از مجموع خسارت وارده به بخش کشاورزی استان در سال زراعی جاری است.
امجد می گوید : بررسی و مطالعه نقش اطلاعات و فناوری های ماهواره ای RS و سامانه اطلاعات جغرافیایی GIS در پایش و مقابله با مخاطرات بخش کشاورزی، تهیه طرح جامع خطرپذیری و سرمازدگی و خشکسالی در بخش کشاورزی، مطالعه میدانی عملکرد سامانه هوشمند ضدسرمازدگی باغات و تامین اعتبار خرید و راه اندازی ۲۰ دستگاه به صورت پایلوت در سال جاری در دستور کار قرار دارد.
وی همچنین با اشاره به برنامه ریزی جهت واکسیناسیون و پیشگیری از تب برفکی و خرید ۲۰۰هزار دز واکسن تب برفکی ادامه می دهد: پیگیری و مکاتبه با مراکز علمی، تحقیقاتی و هواشناسی در جهت پایش و رصد مخاطرات و تهیه نقشه جامع طرحهای پیشگیری و کاهش آسیب ها نیز انجام شده است و جهت دستیابی به ارقام مقاوم به سرما و خشکسالی و شوری محصولات زراعی و باغی و رعایت الگوی کشت نیز جزو مطالعات تحقیقاتی در دست اجرا است.
این مسئول تصریح می کند: با توجه به وقوع ۱۶ فقره آتش سوزی در سطح ۱۶۲هکتار ازمراتع استان و یک فقره جنگل در سال جاری، ۱۲ خودرو اطفای حریق ، آتش کوب و ۱۲ دستگاه دمنده، شن کش و فلکس بک نیز توسط منابع طبیعی استان تهیه و تجهیز شده است و در اطفای حریق مورد بهره برداری قرار می گیرد.

استمهال دو ساله وام های خسارت دیدگان بخش کشاورزی ناشی از حوادث غیرمترقبه
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز اظهار می کند: طبق مصوبه هیئت وزیران در مورخه ۱۳/۴/۹۷ در خصوص بند خ ماده ۳۳ قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر امهال دوساله مانده بدهی اصل، سود و جرایم تسهیلات دریافتی خسارت دیدگان بخش کشاورزی ناشی از حوادث غیرمترقبه از جمله سرمازدگی و خشکسالی سررسید شده تا تاریخ ابلاغ این تصویب نامه ، با تهیه به موقع لیست بدهکاران مشمول قابل اجرا است .
اسمعیل کریم زاده می گوید : کارسازی در جهت بازتوانی خسارت دیدگان سیل ۹۶ و پرداخت هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی ۱۰ ساله با سود ۱۰درصد به کشاورزان انجام شده است و تا تاریخ ۱۲/۵/۹۷ به مبلغ ۴۳۱ میلیارد از این اعتبار، حدود ۵۰ درصد جذب و برای دریافت ۵۶۲ میلیارد ریال اعتبار تشکیل پرونده شده و در حال پرداخت است.
کریم زاده با بیان اینکه بیش از ۱۶ هزار پرونده بانکی کشاورزان خسارت دیده از حوادث طبیعی با استفاده از اعتبارات بند (د) تبصره (۳۵) قانون بودجه سال ۹۵ تعیین تکلیف شده است ، اظهارمی کند : بخشودگی سود و جرایم کشاورزان خسارت دیده به مبلغ ۶۶۷ میلیارد ریال و وصول اصل بدهی به مبلغ ۱۳۶۷ میلیارد ریال از معوقات بانکی در سال زراعی ۹۶-۹۷ اعمال شده است .
کاهش ۳۰ درصدی تولید محصولات کشاورزی در استان در سال زراعی جاری
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تاکید می کند: با وجود بارشهای مطلوب در سال زراعی جاری نزدیک به ۳۰ درصد ، معادل ۴۰۰ هزار تن با کاهش تولید محصولات کشاورزی نسبت به سال گذشته در استان مواجه خواهیم بود.
این مسئول با اشاره به توسعه بیمه پایه محصولات کشاورزی در سال زراعی جاری در جهت پرداخت حداکثر خسارت با کمترین حق بیمه پرداختی ، خاطر نشان می کند: در سال زراعی جاری ۱۳۵هزار از اراضی زراعی و ۲۶ هزار هکتاراز اراضی باغی، ۲۶۶ هزار راس دام، ۲۶ میلیون قطعه طیور ، ۱۵ هزار هکتار از مراتع و عرصه های طبیعی تحت پوشش صندوق بیمه کشاورزی قرار گرفته است.
کریم زاده می افزاید: پیگیری پرداخت غرامت برای بیمه شدگان محصولات کشاورزی استان در سال زراعی ۹۷-۹۶ در دستور کار قرار دارد و با پرداخت ۴۰۰ میلیارد ریال در سال زراعی ۹۴-۹۵ و مبلغ ۳۹۰ میلیارد ریال در سال زراعی ۹۵-۹۶ به صورت نقدی و تهاتری به خسارت دیدگان پرداخت شده است.
وی ادامه می دهد: بیمه محصولات کشاورزی را می توان یکی از اهرمهای توسعه کشاورزی دانست ، زیرا با استفاده از این ساز و کار می توان بخشی از خسارت وارده به کشاورزان خسارت دیده را جبران کرد و امنیت بیشتری را برای تولید کنندگان کشاورزی فراهم آورد.
کریم زاده یادآور می شود: با توجه به شرایط آب و هوایی استان نسبت به سایر استان های کشور، در سال زراعی جاری ۴۱۸ میلی متر میزان بارندگی استان بوده که نسبت به سال گذشته ۵۲ درصد میزان بارندگی ها رشد داشته است که طبق براورد کارشناسان هواشناسی در سال ۹۷ نیز میزان بارندگی ها در حد مطلوب و نرمال خواهد بود.
لزوم توسعه فرهنگ بیمه کشاورزی در بین بهره برداران بخش کشاورزی
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز در این زمینه می گوید: فرهنگ بیمه کشاورزی در بین بهره برداران بخش کشاورزی باید بیش از گذشته ترویج یابد.
جلیلی می افزاید : تصویب ۲۵ مصوبه در کارگروه های اصلی و فرعی خشکسالی، سرمازدگی و سایر مخاطرات بخش کشاورزی استان در جهت پیشگیری، آمادگی، مقابله و بازسازی و بازتوانی خسارت دیدگان ناشی از حوادث غیرمترقبه انجام شده است که اجرایی می شوند.
این مسئول تصریح می کند: تهدیدات زیستی جزو اساسی ترین تهدیدات محیطی به شمار می رود که باید در جهت پایداری امنیت غذایی و کاهش خسارات ناشی از اثرات این تهدیدات اهتمام ویژه‌ای صورت گیرد.
جلیلی ادامه می دهد: اجرای روشهای نوین آبیاری، احداث شبکه های آبیاری، انتقال آب با لوله و پوشش انهار و کانالهای آبیاری واجرای طرحهای کوچک و زود بازده تامین آب و استخر های ذخیره آب و توسعه و بهسازی آب بندها و احداث ایستگاههای پمپاژ و بهسازی چشمه های تامین آب کشاورزی و احیاء و مرمت قنوات از اقداماتی است که می توان برای مهار تهدیدات خشکسالی در بخش کشاورزی استان بکار بست.
وی همچنین برنامه ریزی برای خرید و استقرار سامانه های هوشمند ضد سرمازدگی برای جلوگیری از سرمازدگی و استقرار سامانه ضد تگرگ در استان و استفاده از تورهای مقاوم در برابر بارش تگرگ را از اهم اقدامات این سازمان در راستای مبارزه با بارش تگرگ و سرمازدگی برمی شمرد.
جلیلی در ادامه تدوین برنامه تغییر الگوی کشت باغات با شرایط آب و هوایی موجود، تهیه نقشه مناطق حساس به سرمازدگی برای محصولات باغی، بررسی سازگاری زمان گلدهی ارقام بادام و زردآلو با شرایط حاکم چندین سال گذشته در استان، معرفی ارقام مقاوم به سرمازدگی در محصولات باغی، استفاده ازتجربیات استانها و کشورهای موفق در خصوص مقابله با سرمازدگی و خشکسالی، تدوین برنامه تغییر روش های آبیاری و ماشین آلات با هدف مصرف بهینه آب کشاورزی را از جمله برنامه های سازمان جهاد کشاورزی در این زمینه عنوان کرد.

لینک کوتاه مطلب : http://uromnews.ir/?p=290847

∴ دیدگاه کاربران
∴ اخبار شهرستانها
∴ تبلیغات