پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

یادداشت/ وحید جلال زاده؛

دبیر شورای عالی راهبردی سازمان بسیج اساتید کشور در یادداشتی به بررسی ادعاهای ناصواب رییس جمهور در گذشته و انطباق آن با شرایط امروزی دولت پرداخته است.

به گزارش اروم‌نیوز، از ۶ سال قبل و همان روزهای ابتدایی نشست‌های ۱+۵ که به برجام ختم شد، بارها و به کرات جمله «ما برای هر شرایطی آماده ایم» را از زبان روحانی، ظریف وتیم اقتصادی دولت می‌شنیدیم. هروقت طرف‌های مذاکره، چوب لای چرخ می‌گذاشتند و ایران را به اعمال مجدد تحریم‌ها تهدید می‌کردند، همواره از زبان مسئولین ایرانی می‌شنیدیم که: «ما برای هر شرایطی آماده‌ایم.»

زمانی که وزیر خارجه فرانسه نقش پلیس بد را بازی کرد و وسط مذاکرات فشرده سیاسی، هتل کوبرگ را به قصد فشار به هیئت ایرانی ترک کرد، تیم مذاکره کننده در همان وین مصاحبه کردند که: «ما برای هر شرایطی آماده ایم.»

زمانی که برجام قطعی شد و منتقدین داخلی به برخی از بند های برجام اشکال گرفتند که در صورت بد عهدی طرف‌های مذاکره کننده در عدم اجرای تعهدات، ایران چه عکس‌العملی نشان خواهد داد و یا وقتی سوال شد که اگر طرف مقابل از برجام خارج شود، ایران چه واکنشی نشان خواهد داد و چه برنامه‌ای برای مقابله با تحریم‌های احتمالی دارید بازهم این جمله تکراری که: «ما برای هر شرایطی آماده ایم» را همه ملت ایران از مدیران دولتی شنیدند.

وقتی که آمریکا در دوره اوبامای دمکرات که وزیر خارجه اش، پای برجام را امضا کرده بود شروع به جرزنی کرد و یک خط در میان تعهدات خود را زيرپا گذاشت و زمانی که در اوج تبلیغات نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا، ترامپ جمهوری‌خواه علنا در میتینگ‌های انتخاباتی خود خروج از برجام را فرياد زد و به طرفداران خود قول داد که از برجام خارج شده و ایران را با تحریم های جدید سرعقل خواهد آورد، آقای روحانی در جواب اين تهدیدها گفت که: «ما برای هر شرایطی آماده ایم.»

معلوم نیست که از شانس چه کسی، اما مردم آمریکا ترامپ را برای سکانداری دولت آمریکا انتخاب کردند و او هم از همان روزهای اولی که پایش به کاخ سفید باز شد، جمهوری اسلامی را به انواع معاصی بین المللی! متهم کرده و مسئولین سابق آمریکا را برای امضای برجام با ایران به باد انتقاد گرفت.

ترامپ با اتخاذ راهبرد خروج از برجام و فشار بر ایران برای پذیرش تعهدات جدید در قبال جامعه جهانی! مذاکرات خود را با اروپایی ها آغاز و آنها را از نیت اصلی خود آگاه کرد. وزارت خزانه‌داری آمریکا از حدود یک سال قبل عملا راهکارهای جدید تحریم و فشارهای اقتصادی به ایران را با توجه به برجام و نقش اروپایی ها در آن را در دستور کار خود قرار داد و نقشه عملیاتی جنگ اقتصادی علیه ایران را طراحی کرد.

در طرف مقابل یعنی در دولت ایران، اما فضای دیگری حاکم بود. دولتمردان روحانی خصوصا آن‌هایی که بیشترین سهم را در برجام داشتند، منتقدین دولت را به بزرگ‌نمایی و وارونه جلوه دادن رفتارهای آمریکایی‌ها متهم می کردند.

حتی خود آقای روحانی در یک مصاحبه گفت که: دیدید ترامپی که خیلی دلش می خواهد برجام را زمین بزند تا حال نتوانسته اینکار را بکند چون که ستون های برجام مستحکم است و ما به پیش خواهیم رفت اما اگر هم بخواهد از برجام خارج شود «ما برای هر شرایطی آماده ایم.»

هیئت حاکمه جدید آمریکا بالاخره پس از چند ماه بازی موش و گربه ، هجدهم اردیبهشت ماه از برجام خارج شد و روحانی نیز بلافاصله بعد از نطق ترامپ ،جلوی دوربین های تلویزیون ظاهر شده و به مردم ایران قول داد که : «مردم نباید هیچگونه نگرانی برای آینده کشور داشته باشند، از هفته‌ها و ماه‌ها پیش به این نتیجه رسیده بودیم که ترامپ به تعهدات بین‌المللی و از جمله به برجام وفادار نخواهد بود و بر این مبنا تصمیمات لازم را برای مسایل اقتصادی کشور اتخاذ کردیم.»

به این جمله رییس جمهور دوباره توجه كنيد: از هفته‌ها و ماه‌ها پیش به این نتیجه رسیده بودیم که ترامپ به تعهدات بین‌المللی و از جمله به برجام وفادار نخواهد بود و بر این مبنا تصمیمات لازم را برای مسایل اقتصادی کشور اتخاذ کردیم.

روحانی همان شب معروف خروج آمریکا از برجام، این را هم به جمله‌های قبلی خود افزود: به مردم ایران اطمینان می‌دهم که دولت از ماه‌ها پیش برای تمام شرایط برنامه لازم را آماده کرده و به هیچ عنوان مشکل حادی پیش رو نخواهیم داشت.

آیا این جملات آقای روحانی همان جمله تکراری: «ما برای هر شرایطی آماده ایم» نیست.

ترامپ از برجام خارج شد ولی دولت ما همچنان در خواب خوش برجام مانده است. اين روزها و هفته‌ها، شاهد تورم جلسات علنی و غير علنی در مجلس هستيم. سران قوا چند روز يك‌بار دور هم جمع می‌شوند و مسائل اقتصادی را رصد می‌كنند. دولت همه را خصوصا منتقدين خود را در اين شرايط به حفظ وحدت ملی فرا می‌خواند ولی ديگر جمله كسل كننده «ما برای هر شرايطي آماده ايم» را تكرار نمی‌كند، چون كه در عمل و ميدان اقتصاد بر همگان ثابت شد كه متاسفانه دولت روحانی «برای هيچ شرايطی آماده نبوده است!»

از اتهامات احمدی نژاد، انحلال غلط سازمان برنامه ريزی كشور بود. يكی نيست از نوبخت بپرسد كه شما كه برنامه ريزی كشور را بر عهده داريد، برای اين روزها كه كمر قشر مستضعف جامعه زير بی عرضه‌گی های مديران دولت می‌شكند چه برنامه‌ريزی های مدونی را تدارك ديده بوديد؟!

البته در اين ميان نبايد از نقش كم خاصيت مجلس هم غافل شد. مجلسی كه با مديريت رئيس آن، جايگاهش را به دنباله‌روی از دولت فروكاست، نقش نظارتی خود را فراموش كرد و شريك اين روزهای بي برنامه‌گی دولت در اقتصاد گشت.

قرارگاه اقتصادی جهانگيری كجای اين معركه اقتصادی قرار دارد؟ كدام برنامه و راهكاری برای اين روزها در قرارگاه جهانگيری طراحی شده بود؟ ظاهرا اين قرارگاه برای خرج كردن يا به عبارت بهتر تقسيم دلارهای نفتی به سياق تقسيم دلارهای ٤٢٠٠ تومانی اين روزها تشكيل شده بود.

اينك كه دولت در تله برجام آمريكايی گرفتار آمده و حتی حاميان اصلاح‌طلبش او را تنها گذاشته و شماتت می‌كنند، از نيروها و نهادهای انقلابی كشور انتظار همدلی دارد تا دوباره با دل بستن به وقت‌كشی اروپايی‌ها، ملت و كشور را در دام ديگری گرفتار سازد.

اما نيروهای انقلابی فارغ از اين سياست‌بازی ها بدنبال حل مسئله هستند و ضمن وقت شناسی و پرهيز از اقدامات دشمن شادكن در پی كمك به خروج كشور از اين بن بست برجامی می‌باشند.

در روزهای گذشته شاهد بوديم كه اساتيد بسيجی با پيشنهاد يك بسته سياستی به دولت، آمادگی خود را برای كمك به مسئولين كشور اعلام كردند.

همچنين تعدادی از نيروهای شناخته شده جبهه انقلاب با ارائه راهكارهايی به دولت، خواستار اعمال سياست‌های جديد اقتصادی برای خروج از وضعيت بی تصميمی در دولت شدند.

دولت هم اگر صادقانه به‌دنبال همدلی و وحدت گروه‌های سياسی در كشور برای فائق آمدن به مشكلات اقتصادی هست، بايستی در عمل نشان دهد كه آمادگی تعامل با جريانات وفادار به انقلاب را دارد و حاضر است انسداد اقتصادی حاكم بر دولت را به نفع مصالح كشور بشكند.

روزهاي آينده، از ماهيت تعاملی دولت با نيروهای انقلابی برای شكست هجمه اقتصادی آمريكايی‌ها رونمايی خواهد كرد.

می‌توان از اين روزهاي به ظاهر سخت، روزهای روشن آينده ايران عزيز را رقم زد.بايد «ما می‌توانيم» به باور دولتمردان و مجلسی‌ها بدل شود و قدرت مردم جدی گرفته شود.

* وحيد جلال زاده، دبیر شورای عالی راهبردی سازمان بسیج اساتید

برچسب ها : برچسب ها: , ,
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=288492

اخبار مرتبط

نظرات

چهارشنبه, ۲۷ تیر , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

ویژه نامه